П ланетата Земя е една крехка екосистема, на която човечеството оказва огромен натиск и с всяка следващата година той става все по-силен. За съжаление това влияе пряко върху климата и неговите особености. Хората рядко се замисляме, но всяко наше действие, което е в противовес с природните закони оказва пагубно влияние върху климата. Всичко това постепенно се натрупва и един ден Земята просто ще ни каже:“Бяхте дотук!“. За съжаление вече са съвсем очевидни промените в климата и начинът, по който засягат планетата – пожари, наводнения, изчезване на растителни и животински видове, топене на ледници и много други. Време е да се събудим и да поемем отговорност към нашия дом – Земята!
Ако и сега не се стреснем и не променим нещо, нашите деца и техните деца, и още много поколения напред ще търпят последиците от нашите безотговорни действия.
Изменението на климата се отнася до дългосрочни промени в глобалните или регионалните климатични модели, обикновено свързани с нарастващи атмосферни концентрации на парникови газове. Парниковите газове, като въглероден диоксид, метан и азотен оксид, улавят топлината в земната атмосфера, което води до ефект на затопляне, известен като парников ефект. Човешките дейности, като изгарянето на изкопаеми горива, обезлесяването и селското стопанство, са увеличили концентрациите на парникови газове в атмосферата, причинявайки повишаване на средната повърхностна температура на Земята.
Изменението на климата причинява редица въздействия върху планетата, включително по-чести и тежки метеорологични явления като урагани, горещи вълни, суши и горски пожари, покачване на морското равнище, топене на ледници и ледени шапки и промени в моделите на валежите. Тези въздействия нарушават екосистемите, намаляват биоразнообразието и заплашват човешкото здраве, продоволствената сигурност и икономическата стабилност. Справянето с изменението на климата изисква намаляване на емисиите на парникови газове чрез преход към нисковъглеродна икономика, инвестиране във възобновяема енергия и насърчаване на устойчиви практики в селското, горското стопанство и други сектори. Мерките за адаптиране, като например изграждане на морски стени и подобряване на управлението на водите, също са необходими за справяне с въздействията от изменението на климата, които вече се случват.
Ето и съвсем синтезирани 10 истини за климатичните промени, за които не бива да си затваряме очите:
- Изменението на климата се причинява от човешки дейности като изгаряне на изкопаеми горива, обезлесяване и промишлени процеси, които отделят парникови газове в атмосферата. Първа крачка към овладяването на този проблем е да се премине към алтернативни източници на горива, по възможност да се наблегне на възобновяемите такива.
- Средната повърхностна температура на Земята се е повишила с около 1,1°C от края на 19-ти век и се очаква да продължи да нараства с ускорени темпове през следващите десетилетия. А това ще бъде пагурно за всички живи организми на планетата. Вече осезаемо се вижда и липсата на онази сезонност, с която бяхме свикнали – четири ясно разграничени сезона.
- Изменението на климата причинява по-чести и тежки метеорологични явления като урагани, горещи вълни, суши и горски пожари. А те от своя страна влияят крайно негативно на хора, животни и растения.
- Покачването на морското равнище, причинено от топенето на ледници и ледени шапки, заплашва крайбрежните общности и ниско разположените региони. След време места с надморска височина от няколко метра и по-малко ще изчезнат напълно. Малдивите, например са една от най-застрашените зони в света по този показател.
- Изменението на климата води до изчезването на много растителни и животински видове, разрушавайки екосистемите и намалявайки биоразнообразието. А това е един необратим процес, до който не бива да се стига.
- Изменението на климата изостря бедността и продоволствената несигурност, особено в развиващите се страни, които разчитат в голяма степен на селското стопанство. Това може да бъде предпоставка и за възникване на нови граждански проблеми, които да се окажат сериозни и пагубни не само за конкретната държава, но и за целия свят.
- Цената на бездействието по отношение на изменението на климата ще бъде много по-висока от цената на предприемането на действия за намаляване на емисиите на парникови газове и адаптиране към тяхното въздействие.
- Преходът към нисковъглеродна икономика е необходим, за да се ограничи глобалното затопляне и да се предотвратят най-лошите въздействия от изменението на климата.
- Възобновяемите енергийни източници като слънчева, вятърна и водна енергия могат да заменят изкопаемите горива и да намалят емисиите на парникови газове.
- Индивидите, предприятията и правителствата играят роля в справянето с изменението на климата и са необходими колективни действия за постигане на значим напредък.
Всеки си казва, че само няма как да помогне на планетата, но това съвсем не е така. Ако всеки човек направи няколко малки неща, то тогава ефектът ще е огромен за климатичните промени. Ето и някои неща, които можем да направим, за да осигурим бъдеще за нашите деца, техните деца и всички следващи поколения.
Един човек може да окаже значително влияние върху изменението на климата, като предприеме индивидуални действия като:
- Намаляване на потреблението на енергия у дома чрез изключване на осветлението и уредите, когато не се използват, и преминаване към енергийно ефективно осветление и уреди.
- Шофиране по-малко, използване на обществен транспорт, колоездене или ходене пеша, вместо да шофирате сами, и избиране на икономични или електрически превозни средства, когато е възможно. Споделените пътувания също са някаква алтернатива.
- Намаляване на отпадъците чрез рециклиране, компостиране и избягване на пластмаси за еднократна употреба.
- Хранене на растителна диета или намаляване на консумацията на месо, тъй като производството на месо и млечни продукти допринася значително за емисиите на парникови газове.
- Подпомагане на възобновяемата енергия чрез инвестиране в опции за зелена енергия, като слънчеви панели на покриви, и насърчаване на вашето местно правителство да инвестира във възобновяеми енергийни източници.
- Засаждане на дървета или подпомагане на усилията за повторно залесяване за отделяне на въглерод от атмосферата.
- Образоване на другите за важността на предприемането на действия срещу изменението на климата и насърчаването им да се присъединят към каузата.
Освен това е от съществено значение избраните длъжностни лица и предприятията да бъдат държани отговорни за предприемането на значими действия за намаляване на емисиите на парникови газове и справяне с изменението на климата. Като предприема индивидуални действия и се застъпва за системна промяна, един човек може да допринесе за създаването на по-устойчиво и годно за живеене бъдеще за всички. Така, че нека бъдем отговорни към себе си, децата си и планетата, на която живеем. Всеки човек има значение!
Още от автора:
Какво знаем за Св. Климент Охридски – патронът на най-старото висше учебно заведение у нас?
Интересни факти за 7-те чудеса на Древния свят
Айфеловата кула отблизо – малко известни факти за „Желязната лейди“ на Париж
Как се променя животът на една двойка след появата на децата?
Детски спомен: Какво ни дадоха книгите на братя Мормареви?
Български велики личности: Хаджи Димитър
Първенците на България – кои са най-високите върхове у нас и какво знаем за тях?
История и интересни факти за Несебър
Първият и последен полет на един смел пилот: Димитър Списаревски–един истински герой
Малко известни факти за живота на Айнщайн
Наистина ли подсъзнанието ни може всичко?
20 от най-важните дати в българската история
- Знаехте ли това за Пловдив? 40 факта за "града под тепетата"
- За силата на доброто: Как едно семейство и техните приятели организираха най-мащабната акция за издирването на тяхното куче
- "Гордост и предразсъдъци": Вечната Джейн Остин и неповторимите ѝ класики
Най-великите мореплаватели в историята: Христофор Колумб и Фернандо Магелан
Човек или божество: Кой е Александър Македонски?
"Идеалният град" и още 6 изумителни изобретения на Леонардо да Винчи
Кой разкри тайните на подземието на Цербер и други древногръцки легенди
Име, което не трябва да забравяме: Образованият вдъхновител и революционер
Вицепрезидентът, който е любим автор на поколения българи
"Кърмени от вълчица, те били смятани за непобедими"
Знаете ли тези 30 факта за най-известните ни писатели?
Мистичният сфинкс в Египет: Каква е скритата му тайна?
Малинче – свободната испанка, която помогна за завладяването на ацтеките
Да опознаем планетата си: 30 изумителни факта за Земята
Странен, но гениален: Най-интересните и странни изобретения на Тесла
"Място, където могат да се чуят гласовете на боговете": Обвитите в мистерия градове на маите
Елин Пелин - "художникът", възпяващ българското село, църквата и морала
"Истинският" Шекспир и скритите послания зад неговото творчество
Цивилизацията на олмеките – кои са били те и какво се е случило с тях?
Потайни и много красиви: 3 от най-посещаваните пещери у нас
“Чувствам се силен, защото съм българин“: Балканският лъв Дан Колов
Магия като никоя друга: Българските народни танци
Съвпаденията между различните религии: Странност или не?
Пирамидите в Босна и Херцеговина: Какви тайни крият и какъв е техният произход?
Всяка дума е написана със страст: Великият майстор на перото Иван Вазов
Древна, красива, неостаряваща: Знаете ли тези 50 факта за София?
10 детски книги, на които се радват и възрастните
Спираща дъха красота: 5 не толкова известни, но впечатляващи водопада у нас
Всеки българин трябва да знае поне половината от тези факти
Три от най–значимите български съкровища
И днес вълнува душите ни: Влюбеният в българката Владимир Димитров – Майстора
Най-мощните вулканични изригвания в историята
Предвестник на смъртта или ново начало: Един природен феномен, много поверия
Повод за гордост: 8 удивителни български рекорда и постижения
Как се е образувала най–опасната планинска верига на Земята
Три от най-ценните български книги: Какво не знаем за тях
За да са по–близо до Бог: Скалните манастири на Метеора
Обзалагаме се, че не знаете тези 100 факта за България
Между легендите и истината: Домът на Дракула край Брашов
“И ние сме дали нещо на света“: Четирима позабравени, но велики българи (ЧАСТ 4)
Последният дом на Севт III - „Голямата косматка“ край Казанлък
Мистичният Татул – светилището на боговете в Родопите
Красота, романтика и великолепие: Царското величие Евксиноград
Магията на Румъния: Приказните замъци Пелеш и Пелишор
Съветите на една майка и „книжен плъх“: Как да отгледаме читател
“И ние сме дали нещо на света“: Позабравените велики българи (ЧАСТ 3)
Абагар – какво пише в първата българска книга
Мистерия на хиляди години: Тайните на Розетския камък
Седем от най-странните и красиви книжарници по света
Ефес – историята на един древен град, изпълнен с мистерия
Тайните на остров Мурано и венецианското стъкло
Какво пише в „Кодекс Гигас“– Библията на дявола
Мистериозната неразбулена тайна на Леонардо да Винчи
Невероятната история на Фаберже и неговите шедьоври
Остров Бурано - една приказна феерия от цветове (СНИМКИ)
„Мъртвият град“, погребан под тонове пепел (СНИМКИ)
Романтика и красота: Градът на Ромео и Жулиета
Четири позабравени, но велики български постижения
„Ахилион“ - дворецът на една императрица с добра душа, но с тъжна съдба
В света на Ван Гог: Как е живял художникът и защо е отрязал ухото си?
Антична Сердика: Къде са останките ѝ в днешна София?
Трагичният любовен триъгълник "Яворов, Лора и Мина"
Българските доломити: Вратцата - входната врата към града на Ботев
Най-негостоприемното място на Земята: Там температурите достигат до минус 89,2°C
Чисто и подредено: Там ще ви глобят, ако изхвърляте боклука си не в позволеното време
Градът, в който се прегръщат два свята: Тайните на Истанбул
Българската крепост, която носи слава и болка, гордост и тъга
Древна и красива България: Античният град с име на богиня
Там, където Калоян срази Балдуин IX: Крепостта Букелон край Маточина
Три приказни места в Рила, които всеки трябва да посети
Гербовете на България и София: Какво се крие в техните символи
„Христос в космическа ракета“: Мистериозната църква в село Добърско
Удивителни творения на природата: Ритлите, Каменната сватба и Каменните гъби
Тайните на Белоградчишките скали
Мистериите на Странджа планина – гробницата на египетската богиня Бастет
Чудесата на България: Ивановски скални църкви
Тайните на многоликия Перперикон
Славна история и величие: Какво не знаем за първата българска столица – Плиска
Нестинарството по нашите земи – древен обичай или магия?
Като средновековен замък, гордо кацнал на скала: Гложенски манастир „Свети Георги“
Мистериите на траките: Казанлъшката гробница
Владетел или бог - кой е Мадарският конник?
Мистериите на траките: Гробницата край село Свещари
Тихото гнездо на една кралица в България
Вила Армира - мистерия и изящество от римско време
Титанозавър, дейнотериум... Най-интересните находки по нашите земи
Еленската базилика – останки от някогашно величие
Асеновата крепост - самотният страж на Родопите
Лувърът – дворец, музей и още нещо
Любопитната история на най-старото висше училище у нас
Превратната съдба на най-старата постройка в София
Първа помощ у дома – полезни съвети и практики
Как да тренираме мозъка си, за да избегнем Алцхаймер и деменция
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!