0

К олкото и добре да познаваме планетата, на която живеем, всъщност се оказва, че знаем една минимална част от това, което тя крие. На Земята има толкова много неизследвани места, за които нямаме почти никаква информация.

Какво обаче се крие под земната повърхност? Учените с години изучават земните недра и все пак информацията, която имаме е доста оскъдна.

  • Строеж на Земята
Източник: iStock/Getty Images

За строежа на Земята учим още в училище – най-общо земна кора, мантия и ядро (течно и твърдо). Но какво ли се крие във всяка една от тези части на нашата планета?

  • Земна кора:

Кората е най-външният слой на Земята и е сравнително тънък в сравнение с другите слоеве. Състои се основно от твърда скала и варира по дебелина, като океанската кора е по-тънка (с дебелина около 5-10 километра) и по-плътна от континенталната (с дебелина около 20-70 километра).

Земната кора е мястото, където протичат повечето геоложки процеси, като изветряне, ерозия и вулканична дейност. Това е и слоят, върху който съществува живот, включително континентите и океанското дъно.

  • Мантия:

Под кората се намира мантията, която се простира на дълбочина от около 2900 километра под повърхността на Земята.

Мантията е съставена от твърда скала, въпреки че може да тече за дълги периоди от време, свойство, известно като пластичност. Този поток е отговорен за движенията на тектоничните плочи на Земята.

Мантията е разделена на горна мантия и долна мантия. Горната мантия е по-хладна и по-твърда, докато долната е по-гореща и може да тече по-лесно.

  • Ядро:

В центъра на Земята се намира ядрото, което е разделено на два слоя: външно ядро и вътрешно ядро. Външното ядро е течен слой, съставен основно от желязо и никел. Той е отговорен за генерирането на магнитното поле на Земята чрез движението на проводими материали.

Вътрешното ядро е твърда сфера, състояща се предимно от желязо и никел. Въпреки изключително високите температури, вътрешното ядро остава твърдо поради огромното налягане, упражнявано от горните слоеве.

Като цяло структурата на Земята се характеризира с тези отделни слоеве, всеки със свои уникални свойства и състав. Разбирането на структурата на Земята е от решаващо значение за изучаването на геоложките процеси, сеизмичната активност и цялостното поведение на планетата.

Източник: iStock/Getty Images
  • Основни процеси, които се извършват под повърхността на Земята

Под повърхността на Земята многобройни динамични процеси оформят вътрешността на планетата и влияят на характеристиките на нейната повърхност. Тези процеси се задвижват от топлината, генерирана от радиоактивния разпад, остатъчната топлина от образуването на Земята и гравитационната енергия, свързана с масата на планетата. Ето някои от основните процеси, които се случват под повърхността на Земята:

  • Конвекция на мантията: Мантията, която се намира под земната кора, е в постоянно състояние на движение поради конвекционни течения. Топлината от ядрото на Земята кара материала в мантията да се нагрява и да става по-малко плътен, което го кара да се издига. Докато достига по-хладната горна част на мантията и кората, тя се охлажда и става по-плътна, което я кара да потъва обратно надолу. Този цикъл на издигане и потъване на материал задвижва мантийната конвекция, която играе решаваща роля в тектониката на плочите.
  • Тектоника на плочите: Тектониката на плочите е теорията, която описва движението на литосферните плочи на Земята, които се състоят от кората и най-горната част на мантията. Тези плочи се носят върху полутечната астеносфера под тях и са в постоянно движение поради конвекцията на мантията. Има три основни типа граници на плочите: разминаващи се граници, при които плочите се отдалечават една от друга; конвергентни граници, където се сблъскват плочи; и трансформиране на граници, където плочите се плъзгат една покрай друга хоризонтално. Тектониката на плочите е отговорна за различни геоложки явления, включително земетресения, вулканична дейност, формиране на планини и създаване и унищожаване на океански басейни.
  • Вулканизъм: Вулканизмът е процесът, при който разтопена скала или магма достига земната повърхност и изригва като лава, пепел и газове. Вулканите обикновено се свързват с конвергентни и дивергентни граници на плочи, където магмата се издига от мантията и изригва през слаби точки в земната кора. Вулканичната активност може да варира от леки ефузивни изригвания до експлозивни изригвания, които изхвърлят големи количества пепел и вулканични отломки в атмосферата. Вулканите играят решаваща роля в оформянето на земната повърхност и допринасят за формирането на нови форми на релефа.
Източник: iStock/Getty Images
  • Земетресения: Земетресенията са внезапно разтърсване или треперене на земната повърхност, причинено от движението на тектоничните плочи по разломи. Когато напрежението по протежение на разлома надвиши здравината на скалите, това ги кара да се счупят или изплъзнат внезапно, освобождавайки съхранена енергия под формата на сеизмични вълни. Земетресения могат да възникнат на всички видове граници на плочи и във вътрешността на тектоничните плочи. Те варират по магнитуд, като по-големите земетресения могат да причинят широко разпространени разрушения и загуба на живот. Сеизмолозите изучават сеизмични вълни и модели на възникване на земетресения, за да разберат по-добре и смекчат рисковете, свързани със земетресенията.
  • Метаморфизъм: Метаморфизмът е процесът, при който скалите претърпяват физически или химични промени поради високи температури, налягания или течности под повърхността на Земята. Метаморфизмът обикновено се случва в долната кора и горната мантия, където скалите са подложени на интензивна топлина и налягане, свързани с тектонична активност. Този процес може да доведе до образуването на нови минерали, промени в текстурата и структурата и развитието на фолиация или наслояване в скалите. Метаморфните скали са важни компоненти на земната кора и дават представа за геоложката история и процеси, които са оформили планетата с течение на времето.

Това са само малка част от основните процеси, протичащи под повърхността на Земята. Заедно те допринасят за динамичния и непрекъснато променящ се характер на вътрешните и повърхностните характеристики на Земята, като оформят геологията на планетата и оказват влияние върху средата, в която живеем.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Още от автора:

Тъмната страна на Луната – факти и спекулации около земния спътник

Образователни постижения през Възраждането – кое е най-значимото и защо?

Назад към корените ни: Кои са най-чудатите факти за българските владетели

Уникалната и странна съдба на църквата "Света София" в столицата

Тайните на ароматерапията и как да я използваме ефективно в нашето ежедневие

Мистериите по българските земи – какво знаем за древния град Хераклея Синтика

Днес знаем цената на всичко, но не и истинската стойност на важните неща

30 невероятни факта за ацтеките

Какво се крие зад фамилията Рокфелер?

Проверете знанията си: 50 географски факта за България

„Аз съм държавата“: Лудостта на Краля Слънце и „позлатената клетка“ Версай

Електронната мъгла, буря и извънземни: Какво се крие зад легендата на Бермудския триъгълник?

Кои са най-известните учени на всички времена и какви мистерии се крият зад тях?

Най-мистериозните места в България

50 невероятни факта за историята и културата на Япония

Най-интересните теории за Светия граал

Легенди и интересни истории, свързани с българските върхове

3 от най-мистериозните места в България

3 от най-мистериозните места в света

Най-интригуващите факти за Космоса

Копривщица: Градът, който носи духа, бита и културата на миналите времена

Кой е крал Артур и кои са най-популярните легенди за него?

Кои са най-интересните и мистериозни тайни общества?

Известни символи в световната история и тяхното тълкувание

5 неща, които психически стабилните хора НЕ правят

Село Чавдар през древността и античната епоха – една неразказана история

Предизвикателен, но уникален: Защо периодът на бременност е толкова специален

Какви тайни крие човешкото тяло – интересни факти

Вярвате ли в духове: Мит или реалност са призраците

Египетски мистерии: Завладяващите митове на древната цивилизация

Лайката: Защо е толкова полезна и какви са нейните приложения

Кои са най-популярните легенди, свързани с Пирин планина

Кой е Волтер и какво се крие зад философската му същност?​

Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

Блондинки се срещат: – Как си? – Добре. Купих си самозалепващи се тапети. – И какво? – Сега седя и чакам.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Джорджа Мелони:&nbsp;ЕС няма да позволи на Русия това</p>

Джорджа Мелони: Няма да позволим на Русия да подкопава нашата сигурност

Свят Преди 1 час

Мелони присъства на пресконференция във Финландия

Ердоган активизира усилията си за влияние на Балканите

Ердоган активизира усилията си за влияние на Балканите

Свят Преди 1 час

Турция, в която мнозинството от населението са мюсюлмани, отдавна поддържа силни връзки с Албания

Регулацията изостава, иновациите напредват: Дебатът за бъдещето на ИИ

Регулацията изостава, иновациите напредват: Дебатът за бъдещето на ИИ

Свят Преди 3 часа

Иновациите в областта на ИИ се развиват с бързи темпове, подхранвани отчасти от популярността на "големи езикови модели" като ChatGPT

Ваня Григорова: Липсата на бюджет е изключителен проблем

Ваня Григорова: Липсата на бюджет е изключителен проблем

България Преди 3 часа

Българската данъчно-осигурителна система е изкривена и има много дефекти в нея, посочи тя

<p>Добра новина за любителите на зимните спортове</p>

Какви са условията за туризъм в планините

България Преди 4 часа

Съоръженията в зимните курорти работят

<p>Китай разкритикува САЩ</p>

Китай разкритикува новата военна помощ на САЩ за Тайван

Свят Преди 4 часа

Пекин смята демократично управлявания остров Тайван за свой територия

Множество сигнали за кражби от автомобили във Варна

Множество сигнали за кражби от автомобили във Варна

България Преди 4 часа

Квартал „Владиславово“ е един от районите, в които през последните месеци десетки шофьори са осъмвали с разбити прозорци на своите автомобили

<p>&quot;Той ни познава добре, Путин знае как да ни прониже&quot;</p>

Германия: Той ни познава добре, Путин знае как да ни прониже

Свят Преди 5 часа

Писториус предупреждава за хибридна заплаха от Русия

<p>&quot;Случаят разтресе всички&quot;: Българският лекар, съдействал&nbsp;на пострадалите след атаката в&nbsp;Магдебург&nbsp;(ВИДЕО)</p>

Пред NOVA: Българският лекар, съдействал на пострадалите след атаката в Магдебург

Свят Преди 5 часа

Обмисля се случаят да бъде поет от Федералната прокуратура

<p>Двама пилоти от САЩ са свалени над Червено море, каква е причината за инцидента</p>

Двама пилоти от САЩ са свалени над Червено море при "приятелски огън"

Свят Преди 5 часа

Централното командване на американската армия не уточни каква е била мисията на пилотите

<p>Задаващият се край на доставките на руския газ &quot;не е изненадващ&quot;</p>

Политически престрелки между Фицо и Зеленски: Неприлично е да говорим за пари, защото губим хора

Свят Преди 5 часа

Словакия печели около 500 милиона долара годишно от търговия с руски газ

<p>Тръмп назначи продуцента на &quot;Стажантът&quot; за посланик</p>

Тръмп назначи продуцента на "Стажантът" за посланик в Обединеното кралство

Свят Преди 6 часа

64-годишният Марк Бърнет създаде шоуто, което направи Тръмп международно известен

Започна извънредната ХII Национална конференция на ДПС

Започна извънредната ХII Национална конференция на ДПС

България Преди 6 часа

Събитието бе анонсирано от председателя Делян Пеевски

о

"Бях на 6, когато разбрах, че няма Бог"

Свят Преди 6 часа

Историята на две сестри, оцелели от ужаса на Холокоста четете в следващите редове