Т ази седмица Земята може да бъде засегната от нова мощна слънчева буря, която се очаква да предизвика радиозатъмнения и невероятни северни светлинни прояви.
По-рано този месец Слънцето отприщи най-мощните потоци плазма, известни като коронални масови изхвърляния (CME), от 20 години насам, предизвиквайки комуникационни смущения по целия свят.
Слънчевото петно, което предизвика хаоса, се завъртя обратно и изригна мощно край Земята.
Earth poised for another major solar storm this WEEK creating magnificent auroras - as NOAA gives 60% chance of radio blackouts https://t.co/s2dQw2U73w pic.twitter.com/2J0LJKbJhW
— Daily Mail Online (@MailOnline) May 28, 2024
НОАА издаде предупреждение за силна геомагнитна буря на 11 май, когато същото слънчево петно "бомбардираше" планетата ни с десетки потоци плазма.
Слънчевата или геомагнитната буря е сериозно смущение на земната магнитосфера - зоната около Земята, контролирана от магнитното поле на планетата.
Предупреждението на НОАА е първото от 2005 г. насам, когато Земята беше засегната от най-високата доза радиация от половин век насам.
Необичайното събитие по-рано този месец наруши работата на GPS, електрическите мрежи, селскостопанското оборудване и сателитите в орбита - и експертите следят изригването в понеделник, подготвяйки се за същите проблеми.
Слънчевото петно, обозначено като AR3664, е освободило 17 изригвания тази седмица, но най-силното от тях привлече вниманието на целия свят.
"Не съм виждал подобна експлозия през 40-те години, откакто наблюдавам Слънцето",каза за SpaceWeather любителят астроном Михаел Карер от Австрия.
„Толкова бързо и толкова далеч в Космоса! Беше гигантско", каза той.
В момента слънчевото петно AR3664 не е насочено директно към Земята, но данните показват, че до края на седмицата то ще се приближи и може да изхвърли коронарна маса към планетата.
Макар че не се очаква бурите да достигнат нивата, наблюдавани по-рано този месец, очаква се те да предизвикат радиозатъмнение от трето ниво (R3), което може да продължи от минути до часове и да засегне GPS системите и радиокомуникациите.
GPS системите се нарушават, тъй като радиацията, излъчвана от слънчевото изригване, се удря в магнитната сфера, заобикаляща Земята, като предизвиква колебания в йоносферата.
Йоносферата е слой в горните слоеве на атмосферата, който поглъща и отразява сигналите по време на геомагнитни бури, като причинява статично електричество и смущения в сигналите, приемани от GPS системите.
Очаква се тази вечер полярните сияния да се разпространят и в Североизточна Канада, въпреки че не са публикувани официални прогнози, свързани със слънчевата буря.
Слънчевото петно за първи път причини смущения на Земята на 10 май, преди да се отклони, но повторното му появяване може да означава, че към Земята се насочва мощна геобуря.
По-рано този месец мощна слънчева буря G5 връхлетя Земята, отбелязвайки най-голямото изригване от 20 години насам, което се очакваше да срине електропреносните мрежи в САЩ и да предизвика прекъсване на електрозахранването в цялата страна.
Бурята не предизвика значителни щети, въпреки че някои земеделски производители съобщиха, че са загубили достъп до GPS системите си, което ги е принудило да преустановят работа.
От Националната океанска и атмосферна администрация (NOAA) съобщиха, че не е имало по-сериозни проблеми, защото са били подготвени.
„Казано по-просто, операторите на електропреносната мрежа са заети от вчера с работа, за да поддържат правилното, регулирано протичане на тока без прекъсване“, заяви тогава пред NPR Шон Дал, координатор на службата на НОАА.
През последните два дни други астрономи заснеха Слънцето, показвайки слънчевия изблик, по целия свят - от Аризона, Вирджиния и далечни страни като Италия и Чили.
Учените предупреждават, че тези екстремни изригвания могат да бъдат само началото на по-мощни слънчеви изригвания, които могат да ударят Земята през следващата година и да предизвикат най-тежката геобуря от 165 години насам.
През 2019 г. на повърхността на Слънцето бяха регистрирани нула видими слънчеви петна, но според оценките на Националния център за прогнозиране на космическото време на САЩ до юли 2025 г. те може да достигнат 115.
Астрономите се притесняват, че друго екстремно слънчево изригване може да наподоби събитието Карингтън от 1859 г., което подпали телеграфните жици, обърка компасите на корабите и прекъсна комуникациите по целия свят.
Ако подобно събитие се случи днес, то би имало много по-широки последици поради съвременната зависимост от технологиите за ежедневните дейности.
Големите геомагнитни бури могат също така да унищожат сателити, като ги накарат да се блъснат в други обекти в Космоса.
Геомагнитната буря през 2022 г. беше последната силна буря преди началото на май, която унищожи до 40 спътника Starlink на стойност над 50 млн. долара.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!