Н ационалният парк Йелоустоун, разположен на върха на супервулкан, който нагрява и подкиселява мрежите от подземни водни резервоари, предлага някои от най-впечатляващите природни забележителности в САЩ.
Но изумителната му красота не е лишена от опасности.
Експлозията, която се случи на 23 юли в 10:19 ч. местно време, показва защо. В геотермалната зона, наречена Biscuit Basin, горещата вода изригна отдолу в по-голям от обичайния взрив близо до басейна Sapphire Pool, северно от Old Faithful.
За щастие никой не е пострадал, но видео, заснето от потребителя на Фейсбук Влада Марч, показва фонтан от материал, който се изстрелва в небето, докато посетителите на парка бягат, за да се скрият.
The Ground Just Exploded in Front of Tourists at Yellowstone. Here's Why https://t.co/6h9ZJZfUUV
— ScienceAlert (@ScienceAlert) July 24, 2024
"За да сме наясно, няма причина за безпокойство. Изригването не е било вулканично по природа, а хидротермално, свързано със загряването на водата в подземните резервоари. Хидротермалните експлозии се случват, когато водата внезапно избликва в пара под земята, и те са сравнително чести в Йелоустоун“, пишат в съвместно изявление Геологическата служба на САЩ и Националният парк Йелоустоун.
„Например, гейзерът Поркчоп, в басейна на гейзерите Норис, преживя експлозия през 1989 г., а малко събитие в басейна на гейзерите Норис беше регистрирано от мониторинговата апаратура на 15 април 2024 г. Експлозия, подобна на днешната, се е случила и в басейна Бисквитена на 17 май 2009 г.“, пише още в изявлението.
Под земята, при по-високо налягане, водата може да се нагрее значително над 100 градуса по Целзий, колкото е температурата на кипене на водата на морското равнище. При по-високи температури водата може да се превърне в пара доста бързо, като при това се разширява.
Тъй като няма накъде да се издига в затворената подземна камера, тя се взривява под земята. Това е подобно на механизма, който предизвиква гейзери, но много по-силно, като отнася със себе си не само вода, но и други земни частици.
Нито една от хидротермалните експлозии в Йелоустоун не е пряко свързана с магма, но може да бъде предизвикана от сеизмична активност. Йелоустоун постоянно се разтърсва от сеизмична активност, като обикновено се регистрират между 1500 и 2500 земетресения годишно.
Самият басейн Biscuit Basin изглежда е активен само спорадично, но подобни изригвания не са рядкост, а самият инцидент е бил сравнително малък, що се отнася до хидротермалните експлозии.
Тези изхвърляния на пара, вода, кал и камъни могат да се изстрелят на височина до 2 км във въздуха, като разпръскват отломки на огромна площ и оставят след себе си кратери. Освен това бе открит кратер, свързан с малка експлозия, станала в басейна на гейзера Норис през април тази година.
Тези по-малки експлозии се случват сравнително често. Най-големите обаче са доста редки и се случват само веднъж на около 700 години. Така че, въпреки че тази конкретна експлозия изглежда (и е) впечатляваща за нас, тя е в по-малък мащаб, що се отнася до това, което регионът е способен да произведе.
Въпреки че не се съобщава за пострадали, експлозията е повредила пешеходната пътека в басейна Biscuit Basin и районът, включително паркингът, остава затворен за туристи, докато се извършват оценки и ремонти.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!