П овече от 5000 години консумация, чаят се разпространява от Китай по целия свят и става втората най-популярна напитка след водата. В наши дни всяка секунда в света се изпиват 15 хиляди чаши чай, значителна част от които е зелен.
Какво е зелен чай
Чаят представлява специално обработени листа от растението Camellia sinensis. Камелия има три разновидности: Китайска камелия sinensis var. sinensis, асамска камелия sinensis var. assamica и камбоджанска камелия sinensis var. cambodiensis. Тези растения и техните хибриди произвеждат много съвременни сортове чай.
Основната разлика между зеления чай и по-популярния черен чай е в метода на обработка: за да се получи черен чай, листата преминават през процес на ферментация (окисление). И за да се получат зелени суровини, те се нагряват , спирайки процесите на окисление, а ако ферментират, тогава само за кратко време. Технологията ви позволява да запазите зеления цвят на продукта и неговия естествен вкус.
Повече от 1500 вида зелен чай се срещат в Китай
Разнообразието от вкусове и аромати зависи от района на отглеждане, климатичните условия и начина на производство.
Легендата за появата на чая Историята на чая, според легендата, започва през 2737 г. пр.н.е. Тогава китайският император Шен Нонг открива невероятните свойства на чаените листа. Според една от версиите той се почувствал зле след като опитал различни видове растения и билки и легнал на сянка на дърво. В този момент в устата му се търкулна затоплена от слънцето капка роса от листо чаено дърво, след което императорът се почувства по-добре. Според друга версия чаените листа паднаха в котел с вряща вода и Шен Нонг изпи получената инфузия. Той хареса получената „ напитка , която стимулира и отпуска едновременно“. Зеленият чай се е превърнал в неразделна част от китайската култура, символ на спокойствие и дълголетие.
Сортове зелен чай
Зеленият чай се различава по няколко начина:
- регион на произход (Китай, Япония, Шри Ланка, Индия);
-размер на листа (голям лист, среден лист, смачкан лист);
- форма на навит лист (игловидна, плоска, спираловидна, свързана); топлинна обработка (пържени, сушени в пещи, на открито);
- допълнителна обработка (неферментирало, леко ферментирало, ферментирало, пушено).
Полезни свойства
Зеленият чай съдържа големи количества биологично активни вещества с антиоксидантни свойства, както и витамини (C, P, B, K, PP, A, D, E) и микроелементи (калций, мед, манган, флуор, цинк, йод, фосфор).
Зеленият чай има 2-3 пъти повече витамин С от лимоните и портокалите
Най-голямо влияние върху човешкото тяло оказват съдържащите се в зеления чай кофеин, аминокиселина теанин и полифеноли, които са отговорни за вкуса на чая и също така помагат на тялото да се бори със свободните радикали, които увреждат клетките.
Благодарение на високото си съдържание на хранителни вещества, зеленият чай има благоприятен ефект върху много процеси и системи на тялото ни.
Намалете стреса, повлияйте на съня
Благодарение на съдържанието на теанин, зеленият чай активира мозъчната дейност, но не предизвиква възбуда като кофеина, а напротив, има релаксиращ ефект, спомага за поддържане на яснота на ума, подобрява съня, намалява нивата на стрес и има положителен ефект върху концентрацията.
Загуба на тегло
Аминокиселината EGCG (епигалокатехин галат) повишава окисляването на мазнините и скоростта на метаболизма. Изследванията показват, че пиенето на четири чаши зелен чай на ден в продължение на осем седмици може значително да намали телесното тегло. В допълнение, зеленият чай може да намали нивата на грелин (хормона на глада), потискайки апетита.
Повишена зрителна острота
Проучванията показват, че катехините, съдържащи се в зеления чай, могат да подобрят зрителната острота и да намалят риска от развитие на глаукома.
Ефект върху сърдечно-съдовата система
Зеленият чай понижава кръвното налягане, намалявайки риска от сърдечно-съдови заболявания. В същото време учените твърдят , че положителният ефект от пиенето на зелен чай при хипертония се наблюдава при продължителна употреба и малки дози. Увеличаването на силата на напитката и честотата на консумация може да доведе до обостряне на хипертонията поради съдържащия се в чая кофеин.
Антитуморни свойства
Проучванията показват положителните ефекти на зеления чай при лечението на редица тумори (рак на хранопровода, стомаха, панкреаса, дебелото черво, гърдата, яйчниците, простатата).
Вреда
Не се препоръчва да се пие зелен чай едновременно с лекарства и витамини, тъй като съдържащите се в него вещества могат да намалят усвояването на микроелементи и лекарства.
Например витамин К, съдържащ се в зеления чай, намалява ефекта на антикоагуланти - лекарства за разреждане на кръвта. Танините пречат на усвояването на желязото, както и на фолиевата киселина, която е необходима за вътрематочното развитие на плода, така че пиенето на зелен чай не се препоръчва на бременни жени. Танините също повишават киселинността на стомашния сок, така че зеленият чай не трябва да се пие, ако имате пептична язва или гастрит.
Противопоказания
Поради съдържанието на кофеин, чаят трябва да се приема с повишено внимание, когато:
- Диабет; повишена тревожност; заболявания на стомашно-чревния тракт по време на екзацербации; бъбречно заболяване (кофеинът помага за отстраняването на калций от костите, което може да образува камъни в пикочния мехур).
Как да изберем
При избора на чай експертите препоръчват да се обърне внимание на следните параметри.
Страна на произход. Най-популярните сортове зелен чай са от Китай. Японските чайове са по-редки, тъй като в страната се произвеждат чайове предимно за вътрешния пазар и те са значително по-скъпи. Алтернатива са зелените чайове от Грузия - те имат достъпна цена и добро качество. Външен вид и аромат. Чаят трябва да е еднороден на цвят, без примеси. Ароматът е ненатрапчив и естествен. Дата на събиране. Вкусът на чая зависи от периода на прибиране на реколтата: листата от пролетната реколта имат деликатен аромат и деликатен вкус. Чаят, набран през лятото и есента, има по-богат аромат и стипчивост. Най-добър до дата. Зеленият чай не се препоръчва да се съхранява повече от шест месеца. Ако опаковката показва срок на годност повече от една година, тогава най-вероятно този чай не е напълно естествен.
Как да го съхранявате правилно
Когато съхранявате зеления чай, е важно да спазвате следните условия:
Температура: Високите температури са особено вредни за вкуса на чая. Най-подходящата температура за съхранение на чая е 18-22°C. Слънчева светлина: под въздействието на слънчевата светлина окислителните процеси в чаените листа се засилват и полезните вещества се унищожават. Дори дифузната светлина има отрицателен ефект. Освен това през прозрачното стъкло слънцето може да нагрее чаените листа, което може да освободи влагата, останала в тях след изсушаване и да кондензира по стените на съда. Това може да доведе до развитие на мухъл. Затова чаят трябва да се съхранява в съд, който не пропуска слънчева светлина.
Влажност на въздуха: сухите чаени листа са силно хигроскопични. Тоест, ако буркан с чай се съхранява свободно затворен в стая с висока влажност, тогава влажността на чая може да се повиши и вкусът и ароматът ще се влошат.
Чужди миризми: чаят абсорбира миризми, както и влага. Следователно контейнерът с чай трябва да бъде херметически затворен, така че чуждите миризми да не прекъсват естествения аромат на чая.
Как се вари
Избор на вода
Използвайте прясна, чиста вода, за предпочитане бутилирана или филтрирана. Оптималната температура за варене на зелен чай е 70-80°C.
Дозировка
За една чаша (200 милилитра) вземете една или две чаени лъжички сух зелен чай.
Процес на варене
Залейте чая с гореща вода и го оставете да престои две до три минути. Не варете твърде дълго, в противен случай чаят ще стане горчив и ще загуби полезните си свойства.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!