Що се отнася до хранене и спорт, интернет е пълен с различни мнения и съвети.
Някои от тях успяват да се наложат повече и така да достигнат до повече хора, следващи стриктно това, което са прочели.
Добър пример е съветът за правене на кардио тренировка на гладно, за да се горят повече мазнини.
Добре ли е за здравето ни изобщо да тичаме на гладно и горим ли повече мазнини, или просто отново сме „прочели“ нещо, на което сляпо вярваме?
Науката би дала отговор на този въпрос.
Каква е основната идея на „кардио на гладно“
Докато спим, метаболизмът ни продължава да работи. Така, когато се събудим сутрин, мускулите ни не разполагат с глюкоза, която да използват като гориво, и започват да горят това, с което разполагат – мазнини.
Различни проучвания подкрепят тази теория. Анализ на Британския журнал по храните от 2015 г. разглежда 27 проучвания по въпроса, всички от които достигат до извода, че тялото гори повече мазнини, при интензивна физическа активност, когато организмът не е приемал никаква храна, отколкото нахранен.
Други разгледани проучвания пък откриват, че с времето тялото се приспособява към това горене на мазнини на молекулярно и генетично ниво и започва да гори повече мазнини като цяло.
Не можем да измамим тялото си твърде дълго
С времето то ще се адаптира и ще промени бързината, с която гори мазнина и глюкоза, правейки тренирането на гладно не толкова ефективно. От друга страна, учените смятат, че тялото може да се адаптира твърде много и почти да отхвърли горенето на глюкоза, ориентирайки се към горене на протеини, което би правило възстановяването от една тренировка много по-трудно.
Проблемът с „откритията“ на много проучвания по темата е, че разглеждат краткотрайни резултати и подминават факта, че когато човек пропусне закуската, като цяло приема доста по-малко калории за деня.
Ефектът на кардиото на гладно е много по-различен,
ако гореспоменатите два фактора се вземат предвид. Проучване от 2013 г., което разглежда две групи жени – едната, правеща интензивни тренировки на гладно, а другата - след хранене, открива, че след шест седмици и двете групи са изгубили едно и също количество мазнини.
Друго проучване година по-късно подлага участничките си на диета с намален калориен прием – подходящ за сваляне на килограми, комбинирана с интензивни тренировки три пъти седмично в продължение на четири седмици.
И двете групи смъкват от теглото си, голяма част от което мазнини, като няма разлика между групите.
Бодибилдърите също тренират на гладно преди състезания,
за да се оттърват от излишните мазнини най-вече в областта на корема и проучвания от 90-те години на ХХ в. потвърждават ефекта на тази практика. Тук обаче става въпрос за професионални спортисти и фитнес модели. При тях процентът на мазнини е толкова нисък, че дори най-малката промяна в режима на хранене и тренировка дава големи резултати.
Като цяло има твърде малко научни аргументи, подкрепящи идеята да тренираме на гладно. Разбира се, трябва да тренирате така, както се чувствате най-добре
Ако храната преди тренировка (не непосредствено!) ви кара да се чувствате тежко, значи можете съвсем спокойно да издържите до края на тренировката на гладно. Ако обаче по време на тренировка се чувствате отпаднали и нямате сила да я завършите, със сигурност не трябва да пропускате „горивото“ преди нея.
Нищо не пречи да пробвате различните съвети които сте прочели в интернет, но не ги следвайте само защото някой е казал така. Послушайте тялото си, то знае най-добре кога и от какво има нужда.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!