А ко сте от хората, които привечер обичат да излизат на терасата и да поглеждат към нощното небе, най-вероятно сте забелязали, че напоследък някои облаци са по-светли от други.
В последно време учените отбелязват, че впечатляващи перести светещи синкави облаци се наблюдават над Европа и САЩ.
Тези облаци обичайно се формират около двата полюса, но това лято за пръв път от много години насам те се появяват и над други региони на изключително ниска височина.
Сребристите облаци, познати още като мезосферни,
са сравнително рядко атмосферно явление.
Те се формират на около 80 км над земната повърхност в мезосфрата (около четири пъти по-високо от облаците, които наблюдаваме еждневно) и са съставени от ледени кристалчета, което ги прави видими само по време на астрономически полумрак, когато Слънцето е под хоризонта на наблюдателя.
Тъй като на тази височина въздухът трябва да бъде много по-студен от 0 градуса по Целзий, за да замръзне (-120 градуса по Целзий) най-често се наблюдават през летните месеци от географска ширина между 50 и 70 градуса северно или южно от Екватора.
Защо най-високият пласт на атмосферата е най-студен?
Защо мезосферата, която постоянно е изложена на слънчеви лъчи, достига до най-ниските температури, позволяващи на въздуха да замръзне?
Това се дължи на факта, че въздухът от мезосферата се движи от единия към другия полюс според това на кой от двата е зима и бива заменен от въздух, който се изкачва от по-ниски пластове, разширявайки се и охлаждайки се.
Водата достига до сребристите облаци по два начина – или бива донесена от по-ниските пластове на атмосферата, или се формира от разпада на метана, абсорбиращ слънчевите лъчи.
За да се формират облаците е нужно повече от въздух и вода
За ниско разположените облаци са нужни и частици като аерозоли от прах, пясък и сол.
В мезосферата обаче основния източник на тези частици са метеоритите, които изгаряйки в най-високите пластове на атмосферата оставят след себе си метеорен прах. Този прах, в комбинация с достатъчно ниски температури, води до кондензация и образуването на впечатляващите сребристи облаци.
По време на полумрак през лятото наблюдаваме красивите облаци, които светят в синкави нюанси. Светлината, която осветява тези облаци, първо преминава през озоновия слой, който абсорбира червената светлина и пропуска синята, придавайки им синкав цвят.
Защо сребристите облаци се появяват все по на юг?
От 2002 г. учените наблюдават процес на изместване на тези облаци на юг.
През юни месец тази година е отбелязан рекорд на най-ниско забелязани сребристи облаци в небето над Лос Анджелис.
Това се дължи на изключителната влажност в мезосферата и факта, че в момента Земята се намира в соларен минимум – периодът на 11-ят слънчев цикъл, когато Слънцето е най-слабо.
По-слаби слънчеви лъчи означават по-малко ултравиолетова светлина, която да разрушава водните молекули, и по-голям шанс за облаците да се формират.
Хората също играят роля при формирането на светещите облаци
Скорошните проучвания сочат, че повишените емисии на метан в атмосферата образуват допълнителна водна пара в мезосферата, създавайки предпоставки за формирането на сребристи облаци.
Така че, оглеждайте се повече в небето привечер. Въпреки че България се намира на 41 до 44 градуса на север от Екватора, климатичните промени и слабото Слънце ни позволяват да зърнем някой друг красив сребрист облак.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!