Т урция ще вкарва кислород в Мраморно море като част от усилията за борба с проблема с морската слуз, съобщи турската частна телевизия СиЕнЕн-Тюрк, позовавайки се на министъра на околната среда Мурат Курум.
Министърът съобщи това в профила си в Туитър в постове, отнасящи се до дейностите, предприети за прочистване на морската слуз в рамките на Плана за действие в Мраморно море.
Като част от усилията на дълбочина от 30 метра под морската
повърхност в морето ще бъде вкарван разтворен кислород на пет различни точки. Целта е да се увеличи нивото на кислорода в морските дълбини чрез високотехнологични апарати. Според резултатите от дейностите, които ще продължат 6-8 седмици, практиката може да обхване и по-широк район, посочи министърът.
Турски учени алармираха, че нивото на кислорода в Мраморно море
е намаляло, което съдейства за проблема с появилата се на повърхността на водата морска слуз. Изследване е установило и наличие на сероводород при проба от водата на дълбочина 750 метра в падината Чънарджък, писа наскоро в. "Миллиет".
Морската слуз представлява прекомерен растеж на фитопланктон
/микроводорасли/. Плътният слизест слой върху повърхността на морето съдържа разнообразие от микроорганизми, а сред главните фактори за образуването му са повишаването на температурата на морската вода в резултат на глобалното затопляне и замърсяването.
Проблемът с морската слуз поражда тежки последствия
за риболова и туризма, а учените предупреждават, че той може да засегне и близките морета - Черно, Егейско и Средиземно море.
"Морски сополи": каква е тази слуз край Мраморно море в Турция
Ердоган обеща да спаси морето от морската слуз
DW: Как Ердоган променя Истанбул
Турция отхвърли доклада на ЕП за страната, бил "пристрастен"
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!