К ръвното налягане сигнализира за редица промени и проблеми в човешкото тяло, защото неговите стойности измерват налягането в артериите при ударите на сърцето и на почивката между тях. Обикновено, когато то е под нормата от 120/80 mmHg, симптомите са ясно изразени. Но когато стойностите на кръвното наляганe са над границата, симптомите не могат да се уловят. Въпреки това те са налице и колкото по-силни и чести стават, толкова по-сигурно е, че има развитие на заболяване.
В Деня за борба с хипертонията се акцентира върху методите за скрининг на високото кръвно налягане, като се насърчат хората над 18-годишна възраст да следят артериалното си налягане. При отчитане на високо кръвно и по преценка на лекаря измерванията могат да са по-чести. Причината е в предразполагането към сърдечно-съдови болести, които са фактор номер едно за смъртни случаи в България.
За измерването може да се посещава лекарски кабинет или отчитането да се извърши у дома с тестван и точен уред. Домашният скрининг изисква спазване на основните правила за отчитане на артериалните стойности. Те включват позициониране на ръката на измерването на кръвното на нивото на сърцето. Особено важно е при отчитане с апаратите за китка, защото в противен случай ще дадат по-високи стойности. Поставянето на маншета на 2 см над сгъвката на лакътя също е задължително при употребата на механични или автоматични и полуавтоматични апарати. Също пациентът не бива да стои със скръстени крака, да не се е хранил, взимал горещ душ или извършвал физическа активност 30 минути преди измерването. Важни са изправената позиция на тялото и състоянието на покой.
Върху измерванията на кръвното налягане роля оказва и напредъкът на технологиите. Компанията, която произвежда медицинска апаратура за професионална и домашна диагностика – Microlife, заедно с уредите, създава и вложените в тях технологии. Една от известните в цял свят е AFIB. Тя е патентована, тествана е със специфични групи пациенти, като е извършено клинично наблюдение от университета Oxford и е единствата за момента, която в автоматичен апарат за кръвно налягане може да открие аритмията предсърдно мъждене. Уреди Microlife BP A6 Plus и Microlife BP A3 Plus с вградена технология AFIB се препоръчват от Британския Национален институт за опазване на здравето и усъвършенстване на медицинската помощ и редица лекари от страната и света.
Създаването на подобна технология e водено от големия брой хипертоници, които често не знаят, че имат високо кръвно. AFIB, вложена в Microlife BP A6 Plus и Microlife BP A3 Plus, е сравнима с точността на ЕКГ в домашни условия, което прави апаратите надеждни и точни. През май те ще бъдат дистрибутирани на промоционална цена, като могат да се открият в аптеките на територията на страната. За повече съвети относно превенцията от Microlife създават и платформа с полезна информация, до която може да има достъп всеки.
За да се определи дали може да се наблюдава артериална хипертония, е препоръчително ежедневно измерване на стойностите в продължение на поне един месец. Всяко единично измерване трябва да включва три последователни отчитания на една ръка през около 5 минути, като се взима осреднената стойност. С технологията MAM на Microlife, процесът е улеснен и се извършва само с едно измерване. Тази иновация е съвместима и с AFIB, като заедно дават сигурност, прецизност и точност на отчитанията в домашна среда.
Проследяването на кръвното налягане трябва да се прави не само в Деня на хипертонията. То е абсолютно наложително, когато има съпътстващи рискови фактори. Това са наличието на затлъстяване, прием на определени лекарства, преминаване над 40-годишна възраст.