Т рудните избори - нещата които най-много се страхуваме да направим, да попитаме, да кажем, много често са точно нещата, които най-много имаме нужда да направим.
Как да преодолеем себепарализата и да предприемем действие?
Тим Ферис препоръчва напълно да си представим и да запишем в детайли нашите страхове, чрез просто, но силно упражнение, което нарича "определяне на страховете".
Ето какво да правим всеки ден преди 9 сутринта, за да имаме прекрасен ден
Ферис разказва пред TED, че е стигнал етап в живота си, когато е искал да се самоубие през далечната 1999 година.
"Стигнах на ето толкова от ръба на пропастта. Никога не съм бил толкова близо.Единствената причина, поради която си махнах пръста от спусъка беше благодарение на няколко щастливи съвпадения. И след случката, ето кое ме изплаши най-много: елементът на шанса", споделя Ферис.
Така Ферис става много методичен в изпробването на различни начини, да управлявам възходите и паденията, което се доказа като добра инвестиция, казва той.
Повечето нормални хора може би имат от 6 до 10 депресивни епизоди в техния живот.
5 ежедневни навика, които пречат на здравето ни
"Аз страдам от наследствена биполярна депресия. До този момент съм имал 50 плюс и научих много. Минал съм през много такива ситуации, много обиколки в кръга на тъмнината, вземайки си добри бележки. Затова вместо да се изправя тук и да показвам някаква рецепта за успех или само добрите моменти, реших да споделя моята рецепта за избягване на самоунищожение".
Средството, което намира и се доказа като най-надеждната спасителна мрежа при емоционално падение е същото, което му помага да вземе някои от най-добрите си бизнес решения. Но това е второстепенно. И то е... стоицизъм.
Ферис разказва пред присъстващите за онова, което напълно променя живота му през 2004 г.
ВИЖТЕ В ГАЛЕРИЯТА НИ ТРИКОВЕ, С КОИТО ДА СЕ ПРЕВЪРНЕМ В МАГНИТ ЗА ХОРАТА
"Тогава много близък мой приятел и връстник умря неочаквано от рак на панкреаса. След това приятелката ми, за която мислех, че ще се оженя, си тръгна. Беше й дошло до гуша и не искаше да ми оставя прощално писмо".
Ферис започва да пие хапчета против депресия, за да се успокои и да заспи.
"Беше катастрофа. Чувствах се като в капан. Купих си книга относно простотата, за да се опитам да намеря отговори".
Намери цитат, който довежда до голямата промяна в живота му.
Цитатът е:
"Страдаме по-често във въображението си, отколкото в действителност" от Луций Сенека Младши, който е бил известен писател - стоик.
Това го довежда до неговите писма, които пък го насочват към практиката "premeditatio malorum," което означава "планиране на злините".
Най-просто казано, това е да си представим най-лошия развой на нещо, от което ни е страх и ни спира да предприемете действие, и по този начин да преодолеете това парализиране.
"Моят проблем беше безпокойството - изключително силно и непрестанно. Начинът, по който обмислях проблемите не работеше. Имах нужда да уловя мислите си на хартия. За това измислих писмено упражнение, което нарекох "определяне на страховете", подобно на определяне на целите".
Състои се от три страници:
Първата страница: "Какво ще стане, ако аз ...?".
Разкриха защо депресията се отразява различно на мъжете и жените
Втората: Каква би била ползата, ако опиташ или успееш от части?
Трета страница. Тя е може би най-важната, така че не я пропускайте: Каква е цената на бездействието?
Научете повече за това как тази практика може да ви помогне да просперирате във високо-стресови среди и да разграничите това, което можете да контролирате от това, което не можете. Вижте повече във видеото, което може да откриете и с български превод тук.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!