0

В нашата галактика има няколко милиарда звезди. Всички те са свързани помежду си благодарение на гравитацията. Макар и от наша гледна точка да изглеждат статични, звездите всъщност се движат с впечатляваща скорост.

Слънцето, например, изминава приблизително 220 км. за една секунда. Ако това ви се струва много, имайте предвид, че самият Млечен път също се движи и достига скорост от около 600 км/сек. В същото време, през последните години астрономите откриха обекти, които се движат още по-бързо – т. нар. свръхскоростни звезди. Какво знаем за тях?

НАСА показа уникална снимка от сърцето на Млечния път

Космически бегълци

Първият учен, изказал предположението, че съществуват свръхскоростни звезди, е астрофизикът Джак Хилс. Той представил своята теория през 1988 г. Трябвало да изминат още 17 години, преди тя да бъде официално потвърдена от учените Уорън Браун, Маргарет Гелър, Скот Кениън и Майкъл Кърц.

Към днешна дата са открити няколко десетки подобни звезди. Основният проблем с тези обекти е, че те са изключително далечни и трудни за наблюдение. Показателен е фактът, че най-близката свръхскоростна звезда се намира на цели 19 000 парсека от Слънцето (1 парсек се равнява на 3,26 светлинни години или близо 31 трилиона километра).

Бързината, с която тези звезди се придвижват, е наистина впечатляваща и надхвърля 1000 км/сек. Това означава, че те са достатъчно бързи, за да напуснат пределите на нашата галактика. В същото време, повечето от тях имат маса, която е няколко пъти по-голяма от тази на Слънцето. Една от най-бързите звезди в Млечния път, познати на астрономите, е US 708, която се движи със скорост от приблизително 1200 км/сек.

Да се определи точният брой на свръхскоростните звезди в галактиката ни е почти невъзможна задача. Учените предполагат, че те са около 1000. В същото време, някои звезди от този тип, които се намират извън пределите на Млечния път, най-вероятно са били част от него в миналото. През март 2019 г. беше потвърдено, че LAMOST-HVS1 е именно такъв обект.

Само няколко месеца по-късно международен екип астрономи откри още една свръхскоростна звезда – S5-HVS1. Тя се движи със зашеметяващата скорост от 1755 км/сек. Намира се в съзвездието Жерав и е на около 29 000 светлинни години от Земята. Учените смятат, че звездата била изхвърлена от Млечния път след взаимодействие със Стрелец А – свръхмасивната черна дупка, намираща се в нейния център.

Произходът на свръхскоростните звезди

Предполага се, че въпросните обекти в повечето случаи се образуват след близки срещи между системи от две звезди и свръхмасивни черни дупки. При подобно събитие, едната от двете звезди бива уловена от гравитацията на черната дупката, а другата успява да се измъкне от този капан, в резултат на което е „изхвърлена“ в космоса с висока скорост.

Съществува и още една потенциална причина за образуването на свръхскоростни звезди – избухването на свръхнова. Да приемем, че такъв взрив се случи в някоя двойна система.

Суперкомпютър пресъздаде историята на Вселената

При подобен сценарий, едната звезда избухва, а другата, която се намира съвсем близо до нея, е изтласкана от взрива, в резултат на което развива скорост от над 770 км/сек.

Известни са и няколко примера за свръхскоростни звезди, навлезли в Млечния път от съседната галактика Голям Магеланов облак. Как точно се е случило това? Учените не са напълно убедени, но ето какво смятат повечето от тях: тъй като нашата галактика е много по-голяма, тя оказва силно гравитационно въздействие върху своя съсед.

То е толкова мощно, че след няколко милиарда години Млечният път на практика ще го „погълне“. Междувременно, в резултат на това привличане, някои звезди вече са били откъснати от Големия Магеланов облак и са навлезли в галактиката ни с висока скорост.

Неутронни звезди и бели джуджета

Неутронните звезди несъмнено са едни от най-мистериозните обекти, познати на астрономите. Те се образуват в края на звездната еволюция. При тях веществото, от което са съставени, е подложено на толкова голям натиск, че налягането на електронния газ не е в състояние да спре гравитационния колапс.

Атомните ядра се разпадат на протони и неутрони, а протоните на свой ред се свързват с електроните и се превръщат в неутрони. Плътността на веществото в центъра на тези звезди е огромна. Тя се равнява на масата на цялото човечество, концентрирана в обема на кубче захар.

Учените смятат, че някои неутронни звезди също могат да се движат с изключително висока скорост. Пример в това отношение е RX J0822-4300. През 2007 г. рентгеновата обсерватория „Чандра“ установи, че тя се движи със скорост от 1500 км/сек.

Предполага се, че високата й скорост се дължи на избухването на свръхнова. Астрономите, обаче, добавят, че трябва да бъдат извършени още много изследвания, преди да се правят каквито и да било категорични заключения.

Съществува и още една теория, която свързва свръхскоростните звезди с белите джуджета (звезди, които нямат собствен източник на термоядрена енергия. Масата им е сравнима с тази на Слънцето, но размерът им е стотици пъти по-малък).

Ако в дадена система на два такива обекта по-масивният избухне, а по-малкият не бъде унищожен, то той вече няма да бъде гравитационно свързан със своя партньор и ще започва да се движи със скорост, която може да достигне невероятните 2500 км/сек.

През 2018 г. бяха открити три свръхскоростни звезди, за които се предполага, че са с такъв произход. Това стана с помощта на космическия телескоп Gaia.

Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Страните от НАТО са в &quot;скрита кибервойна&quot;&nbsp;с Русия (ВИДЕО)</p>

Великобритания: Страните от НАТО са в скрита кибервойна с Русия

Свят Преди 5 минути

Трябва да бъдем изключително бдителни, заяви Лиз Кендъл

<p>&quot;Любовта побеждава всичко&quot;</p>

"Любовта побеждава всичко": Украйна с инициатива в помощ на военнослужещите

Свят Преди 21 минути

В инициативата се включват над 60 предприятия

<p>Ето кой помогна на&nbsp;Тръмп&nbsp;да сглоби най-оспорвания кабинет в САЩ (СНИМКИ)</p>

Доналд Тръмп-младши помага на баща си да сглоби най-оспорвания кабинет в САЩ

Свят Преди 2 часа

Младият Тръмп ще дава съвети на баща си в Белия дом

Френският министър на екологичния преход Аниес Пание-Рюнаше

Париж: Споразумението на КОП29 е "разочароващо"

Свят Преди 3 часа

"Текстът за финансите беше приет в обстановка на объркване и е оспорван от множество страни"

.

Трима с опасност за живота след взрив на газова бутилка във Врачанско

България Преди 3 часа

Един от ранените е със 70 процента изгаряния

.

Дядо Ибрям от търговищкото село Макариополско празнува 103-ти рожден ден

България Преди 3 часа

Дълголетникът се отличава като много позитивен и смирен човек

Хиляди на протест във Франция срещу насилието над жени

Хиляди на протест във Франция срещу насилието над жени

Свят Преди 4 часа

Най-мащабна беше демонстрацията в Париж

Снимката е илюстративна

Два ТИР-а се удариха на АМ "Марица"

България Преди 5 часа

Инцидентът е станал недалеч от Димитровград

Знамето на МААЕ пред централата на организацията във Виена

Иран ще проведе ядрени преговори с ЕС, Великобритания, Франция и Германия

Свят Преди 5 часа

Разговорите, които ще се проведат в Женева, съвпадат със завръщането на новоизбрания президент Доналд Тръмп в Белия дом през януари

а

Проучване: Половината от нидерландците подкрепят увеличаването на разходите за отбрана след победата на Тръмп

Свят Преди 6 часа

От повече от 23 000 респонденти 51% са заявили, че подкрепят увеличаването на разходите за отбрана над прага на НАТО

Фон дер Лайен: Споразумението от COP29 бележи нова ера

Фон дер Лайен: Споразумението от COP29 бележи нова ера

Свят Преди 6 часа

Това споразумение ще даде възможност да се стимулират инвестициите в енергийния преход

Чарлз II Испански

Еволюция, отвличане, убийство – 24 ноември в историята

Любопитно Преди 6 часа

На този ден светът губи един от най-знаковите музикални изпълнители в историята

Кирил Петков: ПП-ДБ не поставят на ГЕРБ непреодолими условия

Кирил Петков: ПП-ДБ не поставят на ГЕРБ непреодолими условия

България Преди 6 часа

Вчера стана ясно, че лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов е изпратил официални писмо до ПП-ДБ

,

Украйна може да изстреля ракети с голям обсег срещу Русия, заяви френският външен министър

Свят Преди 7 часа

Министърът не потвърди дали това вече се е случило