Ч есто хората сме обвинявани, че имаме склонност да съдим и да приемаме другите за "по-нисши от нас". Какво поражда такива емоции у нас и как създаваме такова впечатление в околните?
Хилари Джейкъбс Хендел споделя своя лична история и анализира този въпрос пред PsychologyToday
Тя споделя как никога няма да забрави как нейна приятелка на име "Катлийн" на една интимна вечеря казала с нескрита прямота, че терапевтът ѝ я обвинява в комплекс за превъзходство. Докато казала това, тя се обърнала към присъстващите с презрителен поглед и добавила сериозно: " Той е най-низшият!".
Тя споделя тази история като пример за преценките, които всички ние правим, без да осъзнаваме емоциите, които движат осъдителните ни мисли.
Ето няколко въпроса, които Катлийн и нейният терапевт трябва да обмислят и които, ще предизвикат любопитство и у вас:
Какви емоции е изпитвал терапевтът точно преди умът му да си помисли: "Имаш комплекс за превъзходство". Чувствал ли се е принизен от нейните думи, тон на гласа или физическо поведение? Дали Катлийн е задействала някоя от неговите несигурности? Беше ли ядосан на нея? Бил ли тъжен за нея, може би предполагайки, че нейната арогантност не ѝ помага по никакъв начин? Дали по някаква причина се е почувствал засрамен от себе си?
А какво да кажем за Катлийн? Какви емоции са я подтикнали към враждебното подмятане по време на вечерята. Дали се е почувствала наранена, ядосана, засрамена или е комбинация от много емоции?
Емоционална осъзнатост
Няма нищо, което да помага на една връзка повече от емоционалната осъзнатост. Готовността да притежаваме и да носим отговорност за своите емоции, тревоги и защитни реакции, както и да говорим за тях, води до разбиране, сближаване, състрадание и разрешаване на конфликти.
Нещо повече, чрез осъзнаването на емоциите придобиваме умения да забавяме реактивността си, за да можем да реагираме обмислено на изказванията на другите със състрадание вместо с осъждане.
Триъгълник на промяната
Триъгълникът на промяната ни насочва да назовем и утвърдим основната емоция, която се крие под осъдителните ни мисли.
Триъгълникът на промяната е универсално и практично ръководство, което показва как емоциите действат в ума и тялото.
Като се имат предвид високите нива на насилие, тревожност, депресия и травми в съвременното общество, всички ние трябва да научим за емоциите и Триъгълника на промяната още в гимназията.
Наред с други неща, този инструмент ни учи да назоваваме и да се отнасяме към основните си емоции. Вместо двама души да се съдят, обвиняват и обвиняват един друг, вместо това можем да спрем негативния междуличностен цикъл и да общуваме на по-дълбоко ниво. Забелязването и утвърждаването на основните емоции, които се крият под нашето осъждане, култивират пространство за саморефлексия и конструктивна комуникация.
Например терапевтът на Катлийн може да излезе от собствената си глава, за да забележи, че се чувства принизен от нея. Вместо да я обвинява, че има комплекс за превъзходство, той би могъл да успокои собствените си емоции и да я попита: "Какви емоции изпитвате?".
Можеше да помогне на Катлийн да идентифицира, назове и почете всички основни и потискащи емоции, като гняв и срам, които тя изпитваше в момента с него.
Този вид задълбочена работа създава предпоставки за трансформация.
Можем да намалим задействащите ни фактори, променяйки към по-добро начина, по който мислим и се чувстваме. Например, ако терапевтът беше помогнал на Айрин да осъзнае емоциите, които се крият под думите и съзнателните ѝ мисли, тя можеше да открие своята сила и да бъде по-способна да се изразява в бъдеще, казвайки нещо като: "Начинът, по който ми говориш, не ми е приятен".
Освен това емоционалното изследване предоставя чудесна възможност да се обработят стари травми и рани от детството. Това би ѝ позволило да стане по-малко зависима и да живее по-отворен живот с жизненост и засилено чувство за връзка; т.е. чувството, че се чувстваме свързани с емоционалните си същества.
Без съмнение човешкият ум винаги ще прави бързи преценки. И все пак всички хора и всяка връзка имат полза от емоционалната осъзнатост. Забелязвайки емоциите, които подхранват нашите преценки, ние разполагаме с нови знания, за да се развиваме.
Петте вида приятели, от които се нуждае всеки възрастен
Как по-бързо да се възстановим от токсична връзка
Йога - философията, която изцелява травми
Как да влияем на хората около нас – 5 съвета от психолози
Изпитани начини как да се справим с разочарованията
Четирите стила на привързване, как да определим към кой спадаме
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!