Х ората често използват израза „Третия свят“ за бедни и бавно развиващи се страни. В пълен контраст с тях богатите и развити страни като САЩ и тези от Западна Европа са определени като „Първи свят“.
От къде идва това разделение и защо почти не чуваме за „Втори свят“?
Моделът на геополитическо разделение на три „свята“ възниква през Студената война
за по-лесно разграничаване на страните. Трудно е да се проследят корените на това разделение, но историците го приписват на френския социолог и демограф Алфред Сови. Той въвежда израза „Трети свят“ в своята статия от 1952г. - „Три свята, Една планета“.
В неговия оригинален контекст Първият свят включва САЩ, Западна Европа, Япония и Австралия. Вторият свят се състои от Съветския съюз и неговите страни сателити от Източна Европа.
От публикацията става ясно, че Третият свят са държавите, които по никакъв начин не заемат страна по време на Студената война. По-голямата част от тях са бедни бивши европейски колонии и обхващат почти цяла Африка, Средния Изток, Латинска Америка и Азия.
Силната икономика на Запада го определя като „Първи свят“
и до днес, но терминът „Втори свят“ вече почти не се използва след разпада на Съветския съюз през 1991 г.
„Трети свят“ се използва най-често, но вече със смисъла на държави, които все още се развиват.
За много от учените това разпределение на света обаче е остаряло, защото критериите, по които са разделени страните отдавна са се изменили.
Във видеото горе вижте кои са 7-те страни с най-висок стандарт на живот в света
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!