К огато хората имат проблеми с психичното си здраве, те често се обръщат към TikTok вместо към лекарите.
Мнозинството от пълнолетните потребители на TikTok - 66% - са виждали съдържание за психичното здраве в приложението, според проучване на KFF за проследяване на здравната дезинформация от 2024 г.
„По-голямата част от хората, които имат достъп до TikTok, в някакъв момент ще потърсят някакъв вид насоки за психично здраве или насочване към ресурси в рамките на TikTok“, казва д-р Томас Милам, психиатър от Вирджиния и главен медицински директор на Iris Telehealth, доставчик на услуги за психично здраве.
Лесно е да се разбере защо: В момента има недостиг на доставчици на психично здраве и често е скъпо и трудно да се запишеш за среща, докато социалните медии са на една ръка разстояние от всеки.
Повишеното признаване на проблемите на психичното здраве в социалните мрежи е нещо положително, казва Линдзи Либен, психотерапевт от Ню Йорк.
„Хората са много по-открити по отношение на психичното здраве и търсят начини да подобрят емоционалното си благосъстояние“, казва тя.
Но като цяло не е добра идея да се опитвате да диагностицирате проблемите си в социалните мрежи.
Заблуждаващи публикации и погрешни диагнози
Либен посочи, че част от информацията, която се споделя онлайн, идва от хора, които не са професионалисти в областта на психичното здраве.
А тези публикации често са неточни или подвеждащи. В малко проучване от 2023 г. на видеоклипове от TikTok за аутизма в Journal of Autism and Developmental Disorders 41% от информационните видеоклипове са били неточни, а 32% - прекалено обобщени.
Повече от половината от видеоклиповете в TikTok за синдрома на дефицит на вниманието и хиперактивност - 52% - съдържат подвеждащи твърдения, според малко проучване от 2022 г. на 100 видеоклипа в TikTok, публикувано в The Canadian Journal of Psychiatry.
My theory is that the internet is increasingly making it easier to ignore the interiority of others, to feel like we’re the only real people, and therapy speak gives us a lil extra wall to put up between us and the automatons we think everyone else is https://t.co/cV0S2Kaa1M
— Amber Sparks (@ambernoelle) April 7, 2023
Говорител на TikTok заяви, че компанията действа срещу дезинформацията в областта на здравеопазването, като работи с независими партньори, и може да обозначи публикации, които не могат да бъдат проверени като истински, или да подкани потребителите да преосмислят споделянето на такова съдържание. Представителят каза също, че Центърът за безопасност на приложението предоставя на потребителите надеждна информация за психичното здраве и насочва тези, които търсят съдържание за благополучието, към източници, които могат да им помогнат.
Милам казва, че една от причините, поради които е трудно да се постави диагноза за психологически проблем въз основа на публикация в социалните мрежи, е, че едни и същи симптоми често могат да бъдат доказателство за различни заболявания.
„Съществуват (определени) симптоми на тревожност или депресия: ниска енергия, умора, отпадналост, лоша концентрация. Това може да е тревожност, може да е депресия. ... Това може да е ADHD. Може да е, че не сте спали добре миналата нощ. Може да е, че сте се простудили“, каза той.
Гледането на видеоклип за признаците на определен проблем може погрешно да накара потребителите да повярват, че имат такъв, когато нещо друго причинява симптомите им.
В други случаи пациентите може да не успеят да стигнат до корена на проблемите си. Например, ако едно дете не спи добре, родителят може да гледа видеоклипове за това как да подобри съня на младежа, казва Либен.
„Пропускате ли факта, че детето сънува кошмари, защото е тормозено в училище? Това може да е по-дълбоко от това, което съществува на повърхността“, каза тя.
В други случаи пациентите могат погрешно да смятат, че имат психично заболяване, въпреки че това не е така. Чувствата на тревога, безпокойство, тъга и страх са нормална част от човешкия опит, казва Милам, който е и доцент по психология в Медицинското училище Карилион към Техническия университет на Вирджиния.
Той посочи, че специалистите по психично здраве са обучени да изслушват пациентите, за да им поставят правилна диагноза - нещо, което видеоклиповете не правят.
Натрупване на продукти и проблеми
Милам заяви, че друг проблем е, че някои хора, които публикуват съдържание за психичното здраве в социалните медии, се опитват да продадат на потребителите продукти като средства за сън или витамини - или просто да ги накарат да се върнат, за да консумират още съдържание. Много от публикациите за самопомощ в социалните медии предлагат и прости решения на сложни проблеми.
„За общата популация от деца, които се борят с тревожност или депресия, бързите решения просто няма да свършат работа“, казва Милам.
И все пак хората, които споделят съдържание за психичното здраве, често не дават ясно да се разбере това.
„Понякога видеоклиповете изглеждат лесни за решаване на проблеми“, казва Либен. Тогава, когато хората не могат да решат проблемите си с решенията, които са видели предписани онлайн, те могат да се почувстват като неудачници.
„Те казват да следвате това или да предприемете тези стъпки, а след това, ако не се получи, това наистина може да ви върне малко назад или да увеличи стреса“, каза тя.
Реномирани ресурси за психично здраве
Ако потребителите все пак се обърнат към интернет за информация за психичното здраве, Либен каза, че трябва да се уверят, че съдържанието, което консумират, е от хора, които са упълномощени или лицензирани - с титла като доктор по медицина, докторска степен, лицензиран клиничен социален работник или лицензиран консултант по психично здраве.
Тя предложи да прочетете за тяхното образование и обучение. Тя също така препоръча да се избира съдържание от създатели, които са прозрачни по отношение на източниците си и които използват висококачествени изследвания.
Милам препоръча на хората, които подозират, че може да имат проблем с психичното здраве, да се обърнат към своите настоящи доставчици на медицински услуги, като педиатри или лекари по семейна медицина, които могат да им дадат насоки и евентуално да ги свържат със специалисти по психично здраве и други ресурси.
Той също така предложи да се консултират с ресурсите, предлагани от Американската психиатрична асоциация и Американската психологическа асоциация.
Либен препоръча на родителите да се консултират с ресурсите за родители на Центъра за контрол и превенция на заболяванията в САЩ и PBS Kids for Parents.
Достигането до корена на причините за проблемите обикновено изисква по-сложни интервенции от видеоклип в TikTok. Ето защо според експертите отговорите е по-вероятно да бъдат намерени на дивана на старомоден терапевт, отколкото в социалните мрежи.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!