К огато излезете от тъмна сграда навън под пълните лъчи на слънцето, изведнъж ли ви се приисква да кихнете? Ако е така, не сте сами - тази реакция се наблюдава при всеки трети човек.
Този рефлекс, наречен фотичен рефлекс на кихане, е наблюдаван поне от IV в. пр.н.е., когато древногръцкият философ и учен Аристотел задава въпроса: "Защо човек е по-склонен да киха, след като погледне слънцето?"
Фотичният рефлекс на кихане е известен още като "автозомно-доминантен принудителен синдром на хелио-офталмично избухване", според Кливландската клиника, или ACHOO. Този рефлекс е автозомно-доминантна генетична особеност, което означава, че човек има 50% шанс да наследи тази реакция на светлина, ако един от биологичните му родители я има, според Националния център за биотехнологична информация.
Обикновено фотокихането се случва след излагане на ярка светлина, например слънчева, и най-често при преминаване от тъмно към светло, например след включване на осветлението в тъмна стая.
"То не се предизвиква от специална дължина на вълната на светлината - причинява се от промяна в интензитета на светлината", казва пред Live Science д-р Дейвид Ланг, председател на отделението по алергология и клинична имунология в Института по дихателна медицина в Кливландската клиника.
Тежестта на фотичния рефлекс за кихане може да варира при различните хора. При някои хора фотичните кихания се случват само от време на време. При други ярките светлини могат да предизвикат неконтролируемо кихане няколко пъти подред, отбелязват от Кливландската клиника.
Проучване от 1995 г. установява, че 33% от около 370 пациенти, анкетирани в очна клиника в Алабама, са имали фотично кихане. При по-скорошно проучване в Китай през 2019 г. се установява, че около 25 % от около 3400 изследвани лица проявяват тази реакция.
Учените все още не са сигурни какво точно предизвиква фотичното кихане. Една от възможностите е ярката светлина да стимулира тригеминалния нерв, чиито разклонения обхващат лицето. Светлината, която стимулира клона, водещ към окото, може да стимулира и клона, който води към носа - казва Ланг.
В проучване от 2010 г. изследователи от компанията за генетични тестове 23andMe в Калифорния откриват две мутации, свързани с фотичното кихане. Освен това в проучване от 1995 г. в Алабама се установява, че фотичното кихане може да е свързано и с изкривена носна преграда. В същото време проучване от 2019 г. в Япония открива потенциална връзка между този рефлекс и мигрената.
Като цяло фотичното кихане е напълно доброкачествено, "въпреки че може да увеличи риска от злополука на магистралата или ако изпълнявате ролята на акробат или на терена", казва пред Live Science д-р Уилям Хауланд, медицински директор на Orion Clinical Research в Остин. "Основният начин да се справите с фотичното кихане е да носите слънчеви очила, когато излизате навън. Антихистамините, които обикновено влияят на алергиите, не влияят на този рефлекс"
"Друг възможен начин за предотвратяване на фотичното кихане е да оказвате натиск върху филтрума, вдлъбнатината под средата на носа, с пръст хоризонтално. Нещо като да си направите мустаци с пръст", казва Ланг.
Проучване, проведено през 2019 г. в Австралия, показва, че този натиск може или да преодолее дразненето, което тригеминалният нерв може да изпита от ярката светлина, или да попречи на нервните сигнали, които могат да помогнат за задействане на фотичното кихане.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!