В продължение на векове Северният магнитен полюс се е движел покрай северния бряг на Канада. Но през последните десетилетия той поема по нов път, ускорявайки през Северния ледовит океан към руската провинция Сибир със скорост, която озадачава учените.
Северният магнитен полюс е скитаща точка върху повърхността на Северното полукълбо на Земята, при която земното магнитно поле сочи вертикално надолу. Той е единственото място, където това се случва и служи за ориентация към географския Северен полюс.
Магнитният северен полюс е посоката, в която сочат стрелките на компасите, но не трябва да се бърка с географския северен полюс или „истинския север“ - фиксирана точка, в която се пресичат всички линии на географската дължина и която служи за ос на въртене на Земята.
Защо се движи магнитният север?
Ключът към това мистериозно движение се крие дълбоко в нашата планета, на около 3218 км под повърхността.
„Магнитните полюси се изместват, защото магнитното поле е активно генерирана характеристика на нашата планета - външното ядро“, казва Уилям Браун, изследовател на геомагнетизма в Британската геоложка служба (БГС), пред Newsweek.
Magnetic Nth Pole is moving faster than ever before in the history of the earth!
— 🇫🇷 🇬🇧 (@nc4luvrus) November 18, 2024
In the past 20 years, it accelerated north towards Siberia, increasing speed every year suddenly 50 to 40km per year." Impact? pic.twitter.com/tRM8ehPlI4
Браун обяснява, че външното ядро „е пълно с разтопено желязо, което конвектира и тече енергично и в резултат на това генерира непредсказуемо променящо се магнитно поле“.
Въпреки че учените могат да наблюдават тези промени, прогнозирането на бъдещите движения остава предизвикателство поради хаотичния характер на тези процеси, дълбоко под земната кора.
BGS, заедно с други организации, разполага с геомагнитни обсерватории по целия свят, предназначени за прецизно измерване на магнитното поле на Земята и определяне на полюсите.
Браун добави: „Наблюдаваме магнитното поле, за да преценим как се променя то и как се променя потокът от материал във външното ядро, а след това прогнозираме как според нас ще продължи през следващите 5 години.“
Къде се намира Северният магнитен полюс в момента?
Пътуването на Северния магнитен полюс показва драматични промени в скоростта и посоката през последните десетилетия. След като в продължение на векове остава относително стабилен по протежение на канадската част на Арктика, през 90-те години на миналия век той навлиза в Северния ледовит океан и започва своя поход към Сибир.
Earth's magnetic north pole is hurtling toward Russia so fast that it could be a problem for smartphone maps and navigation systems https://t.co/9L2jqpqjTF pic.twitter.com/KSEWFYEHik
— CNN International (@cnni) February 10, 2019
Движението на полюса варира значително:
- От 1600 до 1990 г: Придвижва се с около 10-15 км годишно.
- В началото на 2000-те години: Ускорява се до около 55 км годишно
- През последните пет години: Забавя се до около 25 километра годишно.
Според Браун Южният полюс е много по-стабилен: „Магнитният Южен полюс се е движил много малко, като за един век е изминал приблизително същото разстояние, което Северният полюс е изминал за едно десетилетие.“
Това движение се проследява от Световния магнитен модел, съвместна дейност на Британската геоложка служба и Националната океанска и атмосферна администрация на САЩ (NOAA).
Значението на модела се простира отвъд научния интерес: той е от решаващо значение за навигационните системи по целия свят - от компасите за смартфони до военните подводници, действащи в арктически води.
Но накъде ще се насочи Северния магнитен полюс, е загадка.
„Северният полюс може много да промени посоката си - и/или да се забави, или да се ускори - в някакъв момент в близкото бъдеще“, каза преди това пред Newsweek Арно Чулиат, геофизик от Университета на Колорадо в Боулдър и Националните центрове за информация за околната среда на NOAA.
Тази несигурност означава, че Световният магнитен модел трябва да се актуализира на всеки пет години. След като последната версия беше публикувана през 2019 г., през следващите месеци предстои да излезе нов модел.
„В момента наистина не можем да прогнозираме добре как ще се промени полето след 10 години. Така че не мога да кажа дали полюсът някога ще достигне Сибир, тъй като може да спре и да се обърне след десетилетие“, каза по-рано пред Newsweek Киаран Беган, геофизик от BGS.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!