Л есно е да се увлечеш в мистериите, докато хората в интернет се борят с въпроса защо летенето срещу въртенето на планетата не намалява времето за полет.
(Във видеото може да научите повече за: Нов вид самолет ще лети от Лондон до Ню Йорк за 1 час??)
Някои хора са малко объркани защо самолетите сякаш поемат по криви пътища към дестинациите си, а не по прави. Това е въпрос, който се появява изненадващо често в интернет.
За всички, които се объркват от това, първо трябва да знаят, че операторите на полети се опитват да намалят разходите за гориво възможно най-много. Те не просто избират живописен маршрут.
Отговорът е, че полетите се движат по приблизително прави пътища до дестинациите си, но това не изглежда така, когато се представи пътят им на двуизмерна карта.
Представянето на триизмерен свят върху двуизмерна карта винаги ще доведе до някои проблеми и компромиси. Без значение колко точно се опитвате да го направите, в крайна сметка ще се окажете с разтеглени области, смачкани държави или напълно изрязани части от картата.
Картата, която вероятно познавате, е тази, базирана на проекцията на Меркатор, публикувана от картографа Герардус Меркатор през 1569 г. Това е цилиндрична проекция на картата, при която земното кълбо се поставя в цилиндър и след това всяка точка от картата се проектира върху съответната точка на цилиндъра.
Меридианите (въображаеми вертикални линии, преминаващи през Земята от Северния до Южния полюс) се нанасят върху вертикални линии, разположени на равни разстояния една от друга върху картата, а кръговете на географската ширина (въображаеми хоризонтални линии от изток на запад) се нанасят върху хоризонтални линии, разположени на равни разстояния.
Проекцията на Меркатор е добра за навигацията, тъй като представя курсовете с постоянен пеленг като прави отсечки, което означава, че корабите по-рядко трябва да коригират курса си спрямо кривината на Земята. Тя обаче води и до изкривявания на размера и формата. При цилиндричните карти - какъвто е случаят с проекцията на Меркатор - областите около екватора остават приблизително точни, но колкото повече се отдалечавате от екватора, толкова по-изкривени и раздути стават земните маси.
Накратко, правите линии, които не следват една линия на географската ширина или дължина на глобуса, не е задължително да изглеждат като прави линии на плоска карта. И така, макар че пътят на самолета може да изглежда криволичещ на картата, бъдете сигурни, че той ви отвежда по най-бързия възможен маршрут.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!