А ко има нещо, в което българите сме наистина добри, това е да се лекуваме сами. Знанието и увереността, че можем да се справим с по-обикновените болести, вирусни инфекции и с туширането на техните симптоми, е характерна черта на много от нас.
Дали е от желание да си спестим време и пари, дали е от недоверие към здравната система или просто заради свободния ни достъп до каква ли не информация (включително фалшива и подвеждаща), както и да безбройни видове медикаменти – причините са различни за всеки, но резултатът е един и същ – вместо да идем на лекар, предпочитаме да следваме съвети, предавани от ухо на ухо. Често „заемаме“ чужди лекарства и се доверяваме препоръки от типа „една жена ми каза“ - и всички тези похвати са особено типични през зимния сезон, когато вирусните инфекции се надпреварват да ни свалят на легло.
Да се самолекуваме обаче е не само непрепоръчително, но и опасно, защото, казано по малко по-художествен начин, вместо да изпишете вежди може да си извадите очите. Ето някои от основните причини да предпочетете съветите от медицински специалисти пред тези на съседката от 3-я етаж, когато ви втресе и грипът ви тръшне най-неочаквано.
Потенциалните рискове от самолечението включват множество опасни сценарии: неправилно самодиагностициране, забавяне (понякога – и фатално) в търсенето на медицинска помощ, безразборен прием на лекарствени средства без никакъв оглед и познание на съставките им и как те си взаимодействат, неправилен прием на медикаменти, грешно определяне на необходимата доза, изцяло погрешно лечение и поддържаща терапия, което от своя страна може да маскира основното състояние и то да остане неоткрито дълго време, развиване на зависимост и злоупотреба с медикаменти.
Най-широко разпространеният метод за самолечение и самодиагностициране е... гугълването на симптоми и предполагаеми заболявания, както и лечението за тях. Днес всеки човек с достъп до интернет може да прочете повече за всякакви диагнози и болести, за знайни и незнайни билки, методи на лечение и лечители, които често се възползват от човешкото страдание и болка, и това е единственото, което правят.
Имайте предвид, че дори един погрешно взет аспирин може да ви докара опасни здравословни проблеми, дори потенциално фатални – така че помислете, когато при следващата настинка решите да я карате постарому и да попитате приятелката си тя с какво се е излекувала. Това е особено валидно по отношение на приема на антибиотици – да се самолекувате с антибиотик е тотално противопоказно, както и да си пазите част от хапчетата да „следващата настинка“. Антибиотичното лечение трябва да е строго индивидуално (в този смисъл, изисквайте от лекаря си да ви назначи първо антибиограма и едва след нея – конкретно лечение), и когато ви бъде предписана определена доза и време, в която да прилагате лекарството, не я променяйте на собствена глава. Възможно е да усетите облекчение още в първите дни от приема, но не спирайте да следвате указанията на лекаря – в противен случай нито ще убиете бактериите и те ще станат резистентни към медикамента, нито ще оздравеете.
И помнете – това че някакъв медикамент се е оказал ефективен при петима от вашите колеги, не означава, че ще има същото въздействие върху вас! Винаги – ВИНАГИ, четете листовката на всяко лекарство или добавка, която взимате, особено ако го правите на собствена глава. Прочетете какви са съставките и обърнете внимание на противопоказанията – те са описани именно за да предотвратят усложнения.
И накрая, но не последно по важност – винаги предпочитайте съвет от лекаря си или поне се консултирайте с фармацевт.
В края на краищата, затова плащаме здравни осигуровки – за да можем да се ползваме от експертизата на специалисти, които могат да преценят състоянието ни професионално и да ни назначат най-адекватното лечение.