В ъпреки че физикът Дж. Робърт Опенхаймер и президентът Хари С. Труман са били ключови фигури в разработването и използването на атомната бомба по време на Втората световна война, двамата мъже са се срещали лично само веднъж. Срещата не е преминала добре.

Разказите се различават по отношение на точните думи, които са били изречени, но срещата на 25 октомври 1945 г. е пример за противоположните чувства на двамата мъже по отношение на бомбардировките на Хирошима и Нагасаки, както и за бъдещето на атомното оръжие. По време на срещата си с Труман Опенхаймер заявява, че има "кръв по ръцете си" - коментар, който вбесява президента.

"Кръв по ръцете му; по дяволите, той няма и наполовина толкова кръв по ръцете си, колкото имам аз. Просто не се разхождайте наоколо, за да се изтъквате", казва Труман, според книгата "Робърт Опенхаймер: Живот в центъра" на Рей Монк. Той нарекъл Опенхаймер "плачещ учен" и казал: "Не искам да го виждам повече в този кабинет."

"Опенхаймер": Нов филм разкрива подробности от снимачната площадка

Двама мъже, две различни мнения

Опенхаймер е известен с това, че е казал, че тестът "Тринити" - първата успешна детонация на атомна бомба на 16 юли 1945 г. - му е напомнил за думи от хиндуисткото писание "Бхагавадгита": "Сега аз станах Смъртта, разрушителката на световете." Но малко след това Опенхаймер не е изглеждал много съзерцателен на околните; изглеждал е така, сякаш празнува.

"Никога няма да забравя походката му; никога няма да забравя начина, по който излезе от колата. Походката му беше като в "Хай Нун"... Такъв вид напереност. Той го беше направил", казва физикът Исидор Раби според Монк.

Но чувството на въодушевление на Опенхаймер след "Тринити" и бомбардировката на Хирошима три седмици по-късно се променя след бомбардировката на Нагасаки, която той намира за ненужна от военна гледна точка. Напротив, след втората атака на 9 август 1945 г. той е "нервна развалина" и е притеснен от нарастващите съобщения за жертви, според Монк.

Труман, от друга страна, до края на живота си твърди, че бомбардировките над Хирошима и Нагасаки са спасили живота на стотици хиляди съюзници, като са ускорили края на войната. Той многократно се защитава срещу аргументите, че демонстрацията на бомбата в необитаем район би могла да принуди Япония да капитулира без човешки жертви.

"Президентът не може да избягва трудните проблеми, не може да прехвърля отговорността. Взех решението след обсъждане с най-способните мъже в нашето правителство и след дълго и молитвено обмисляне. Реших, че бомбата трябва да бъде използвана, за да се сложи край на войната бързо и да се спасят безброй животи, както на японци, така и на американци", казва Труман през 1948 г.

Защо атомните бомби, хвърлени над Хирошима и Нагасаки, оставиха сенки на хора, гравирани по тротоарите

Среща за първи път

През август 1945 г. Опенхаймер пише на военния министър Хенри Л. Стимсън, като изразява загрижеността си относно военните и политическите последици от атомното оръжие. През следващия месец на Опенхаймер е предложена, както я нарича Монк, "златна възможност" да изиграе роля в контрола на политиката в областта на атомната енергия: среща на четири очи с президента на Съединените щати.

Опенхаймер влиза в Овалния кабинет на 25 октомври в 10:30 ч. Труман го познава по репутацията на красноречива и харизматична личност и е заинтригуван да се срещне лице в лице с прочутия физик, според книгата "Американският Прометей": Робърт Опенхаймер" от Кай Бърд и Мартин Шервин.

След представянето на новия военен министър Робърт П. Патерсън, единственият друг човек в стаята, Труман започва с молба за подкрепата на Опенхаймер за предложения законопроект на Мей-Джонсън, който би предоставил на американската армия постоянен контрол върху атомната енергия.

"Първото нещо е да определим националния проблем, а след това международния", казва Труман според Бърд и Шервин.

След неудобно мълчание, по време на което Труман нетърпеливо очаквал отговор, Опенхаймер най-накрая казал: "Може би ще е най-добре първо да определим международния проблем". Това означава, че за разлика от президента, Опенхаймер е смятал, че първата стъпка е да се предотврати разпространението на атомни оръжия чрез международен контрол върху атомната енергия, твърдят Бърд и Шервин.

От тук нататък разговорът става все по-кратък. В един момент Труман помолил Опенхаймер да предположи кога Съветският съюз ще разработи своя атомна бомба. Според Монк, когато физикът казал, че не знае, Труман се усмихнал и уверено се похвалил, че знае отговора: "Никога".

Опенхаймер и още 9 изобретатели, които съжаляват за творенията си

"Кръв по ръцете ми"

Опенхаймер смята, че отговорът на Труман е пълна глупост. Както той и колегите му учени от лабораторията в Лос Аламос са предупреждавали преди това, Опенхаймер е знаел, че технологията за използване на енергията, освободена от ядреното делене, за направата на бомба не е нещо, което може да се пази в тайна, и Русия в крайна сметка ще я разкрие, според Монк.

Опенхаймер вече смятал, че Труман е сгрешил, като се е държал тайно с руснаците и е спечелил доверието им при подготовката на международното сътрудничество в областта на атомните оръжия, пише Монк. Физикът смята, че лекомисленият коментар на Труман само потвърждава опасенията му, че Съединените щати планират да тормозят Съветския съюз с новото си оръжие, вместо да работят за контрол на въоръженията.

Забелязвайки колебанието на Опенхаймер, Труман го пита какво не е наред, което кара Опенхаймер да отговори безславно: "Г-н Президент, чувствам, че имам кръв по ръцете си." Коментарът вбесява Труман, който по-късно казва за отговора си: "Казах му, че кръвта е върху моите ръце, да ме остави аз да се тревожа за това", според Бърд и Шервин.

В по-късните години Труман разкрасява историята на срещата още повече. В един момент той твърди, че саркастично е отговорил на Опенхаймер: "Няма значение, всичко ще излезе наяве", твърдят Бърд и Шервин. В друг разказ Труман твърди, че е предложил на Опенхаймер носна кърпичка с думите: "Ами ето, искате ли да си избършете ръцете?".

Това на практика бележи края на срещата. Последното нещо, което Труман казал, докато извеждал физика през вратата, било: "Не се притеснявайте, ние ще измислим нещо, а вие ще ни помогнете". Въпреки това Опенхаймер знаел, че е обидил президента, и според Бърд и Шервин всякакъв шанс за бъдещо сътрудничество с него вече бил изгубен.

Въпреки че често е известен като чаровен и убедителен, според Бърд и Шервин Опенхаймер може да бъде антагонист по отношение на авторитети.

"Опенхаймер напусна Вашингтон като наказан човек. Опитите му да се внедри във висшите етажи на американската политика се провалиха, а с тях той отчужди политически активните учени, които се надяваше да ръководи", пишат те.

Въпреки това през 1946 г. Труман награждава Опенхаймер с президентска грамота и медал за заслуги, а Стимсън заявява, че разработването на атомната бомба "до голяма степен се дължи на неговия гений и на вдъхновението и ръководството, които той даде на своите колеги".

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Ердоган

Ердоган поиска членство в ЕС

Свят Преди 6 часа

Ердоган обвини Израел в "геноцид" и призова за световен мир

Белият дом: Президентът Тръмп е оптимист за сделка с Китай

Белият дом: Президентът Тръмп е оптимист за сделка с Китай

Свят Преди 7 часа

Левит: Ако Китай продължи да отвръща, това не е добре за Китай

Самолет се разби край магистрала във Флорида

Самолет се разби край магистрала във Флорида

Свят Преди 9 часа

Все още не е ясно колко души са били на борда

Протест в „Княжево“: Граждани искат контрол на скоростта

Протест в „Княжево“: Граждани искат контрол на скоростта

България Преди 9 часа

Протестиращите искат също да се поставят легнали полицаи

Естония задържа танкер с руски петрол

Естония задържа танкер с руски петрол

Свят Преди 9 часа

Плавателният съд е бил подложен на санкции

След трагедията с 12-годишната Сияна: Протест спира движението в района на Телиш

След трагедията с 12-годишната Сияна: Протест спира движението в района на Телиш

България Преди 10 часа

Плевен отменя всички предвидени общински прояви

Тръмп предупреди: Русия трябва да се размърда

Тръмп предупреди: Русия трябва да се размърда

Свят Преди 10 часа

Тръмп: Твърде много хора умират, хиляди на седмица

Над 900 нарушения засякоха камерите на тол системата

Над 900 нарушения засякоха камерите на тол системата

България Преди 10 часа

Регионалният министър призова шофьорите да спазват правилата за движение

Путин се срещна с представителя на Тръмп за Украйна

Путин се срещна с представителя на Тръмп за Украйна

Свят Преди 10 часа

По-рано днес Уиткоф се срещна с Кирил Дмитриев

Какво реши съдът за делото срещу Лена Бориславова

Какво реши съдът за делото срещу Лена Бориславова

България Преди 11 часа

Срещу нея няма да се търси наказателна отговорност

Обвиниха полицай за блудство с малко дете

Обвиниха полицай за блудство с малко дете

България Преди 11 часа

Срещу мъжа е повдигнато и второ обвинение

,

ChatGPT вече запомня всичко: Как това ще промени комуникацията ви?

Технологии Преди 12 часа

Миналата година OpenAI вече въведе възможността за забравяне или запомняне на конкретни детайли по желание на потребителя

Вътрешният министър поиска сваляне на номерата на нарушители

Вътрешният министър поиска сваляне на номерата на нарушители

България Преди 12 часа

Това ще става, ако те не си платят глобите веднага

Ще залее ли сега Китай Европа с евтини стоки?

Ще залее ли сега Китай Европа с евтини стоки?

Свят Преди 12 часа

Китай е вторият по големина вносител в САЩ

Огромен финансов стимул за армията на Украйна

Огромен финансов стимул за армията на Украйна

Свят Преди 12 часа

Умеров: САЩ продължават да осигуряват военна подкрепа