Я денето на пикантна храна може да предизвика разнообразни реакции: еуфоричен прилив, сърцебиене, изтръпване на езика, стомашно-чревен апокалипсис, екзистенциален ужас и сълзи от болка/радост. Консумацията на чили може също така да предизвика хрема.
Какво прави храната пикантна?
Химикал, наречен капсаицин, обикновено е виновникът за това, че усещаме парене от пикантна храна. Това съединение е активната съставка на лютите чушки, които са плодове от рода Capsicum, включващи всичко - от плахата чушка до прословутото чили „Каролински жътвар“. То се съдържа предимно в тънката мембрана, която държи семената, въпреки че може да се открие и в месестата част на някои люти чушки.
Съществуват и някои други химикали, които предизвикват подобна реакция на подправката, като например алил изотиоцианат - съединение, което се съдържа в някои кръстоцветни зеленчуци и което придава аромат на горчицата, хряна и уасаби.
Защо пикантните храни се усещат като „горещи“?
Тези химикали дразнят лигавиците на тялото, вътрешната обвивка на някои органи и телесни кухини, като стомаха, белите дробове, устата, очите и ноздрите. Реакцията на дразнене се предизвиква от това, че химикалът се закача за определени рецептори в мембраната, които се стимулират от болка и топлина. В случая с капсаицина това е рецепторът TRPV1.
Тялото и мозъкът са накарани да повярват, че са застрашени, затова инструктират мембраните да изпомпват повече слуз, за да отмият чуждото тяло. Така започваме да слюноотделяме, очите ни се насълзяват, а от носа ни започва да тече слуз.
Дори и да не смъркате пикантна храна, носът ви може да бъде провокиран да реагира, тъй като сензорните нерви в устата и гърлото имат общи пътища с тези в носната кухина.
Защо хората обичат пикантни храни?
Чили растенията произвеждат капсаицин, който възпира животните да ги ядат. По същество това е част от тяхната система за химическа война.
Интересното е, че капсаицинът дразни само бозайниците. Птиците например могат безнаказано да ядат червени люти чушлета, тъй като техните TRPV1 рецептори се различават леко от нашите.
Хората и трепетликите са единствените бозайници, за които е известно, че активно търсят топлината на капсаицина. Това не е така, защото нашият вид или дървесниците са мазохисти (поне не в повечето случаи).
При хората е просто защото възпламеняването на рецепторите за болка по този начин може да предизвика реакция на лек стрес, която провокира тялото да освободи прилив на „добри химикали“ като ендорфини и допамин. И обратното, при дървесните птици има генетична мутация в рецептора TRPV1, която ги прави по-малко чувствителни към „паренето“, причинено от капсаицина.
Капсаицинът не е токсичен за хората, въпреки че консумацията на значителни количества може да предизвика множество неприятни симптоми - от силна болка до стомашно-чревни смущения. „Проблемите“, свързани с него, до голяма степен се дължат на естествения отговор на организма ни към него, а не на това, че самият химикал е вреден.
Въпреки това силата му не бива да се подценява. Капсаицинът и други свързани с него капсаициноиди са активните съставки в някои спрейове за пипер и мечки. Ако едно напръскване с химикала е достатъчно, за да отблъсне 200-килограмов гризли, трябва да се отнасяте към него с уважение.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!