Ц ветът на очите ни е генетичен признак и именно поради тази причина той зависи от цвета на очите на нашите родители.
Най-разпространеният цвят очи в световен мащаб е кафявият, следван от синият, а най-рядък е зеленият.
Всъщност това, което определя цвета на окото ни, е концентрацията на пигмент, познат като меланин, в задната част на ириса.
Колкото повече меланин се съдържа там, толкова по-тъмни ще са очите ви. И обратното, колкото по-малко концентрация на меланин има в задната част на ириса ви, толкова по-светли ще бъдат очите ви.
В медицината терминът, който се използва за хората с различен цвят на двете очи, е хетерохромия.
Цялостната хетерохромия, при която двете очи са в напълно различни цветове, е рядка. Тя засяга около шест на всеки десет хиляди души.
Частичната хетерохромия е по-често срещана. При нея се забелязва различно оцветяване само в някои части на ириса.
Частичната хетерохромия може да се раздели на два вида. При единия от тях част от ириса е изцяло оцветена в различен нюанс.
При другия вид частична хетерохромия външната и вътрешната част на ириса са в различни цветове. Този вид обаче рядко се причислява към патологичните състояния, а по-скоро се приема за нещо много често срещано.
Хетерохромията обикновено се развива заедно с растежа на децата. Когато са още бебета, повечето от тях имат много светли очи, а докато растат в задната част на ириса им постепенно започва да се образува меланин.
Това е причината, поради която очите на повечето бебета постепенно стават по-тъмни с течение на времето.
В случаите на пълна хетерохромия окото, което остава по-светло, е изпитало проблеми с пигментацията си вследствие на недостатъчен меланин.
Това обаче невинаги е сигнал за наличието на здравословен проблем, така че родителите на деца с хетерохромия не бива да се притесняват, освен ако няма други симптоми.
Рядко хетерохромията се свързва с някаква болест, но за да бъдете спокойни нищо не ви пречи да минете на преглед при офталмолог.
Ако настъпи промяна в цвета на едното око при възрастен, то тогава задължително трябва да се потърси съвет от лекар.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!