И ма няколко фактора, които влияят на това вашите новогодишни обещания да се провалят. Поставянето на нереалистични цели, внезапното правене на твърде много промени и отлагането са едни от най-често срещаните.
Най-важното нещо е да започнете да разпознавате кои действия не ви помагат и какво може да допринесе за укрепване на дисциплината и постоянството, когато опитвате всички тези промени отново.
Поставяне на нереалистични цели
Имайте предвид какви са шансовете за изпълнение на новогодишните обещания. Отправната точка на провала е поставянето на цели, които са много трудни за постигане. Това не само ограничава реализацията им в средносрочен и дългосрочен план, но и се превръща в повод за разочарование.
Трябва да започнете от текущата реалност, преди да поставите каквато и да е цел. За да направите това, е нужно да си зададете няколко въпроса, като например следните:
- Измерими ли са целите ми?
- Зависят ли от икономически фактори?
- Ограничени ли са във времето?
- Необходима ли е намесата на трети лица за извършването им?
В идеалния случай целите трябва да са предизвикателни и постижими. Добра стратегия е да ги очертаете въз основа на очакваното време за завършването им. Поставянето на малки краткосрочни цели е начин да се мотивирате да постигнете по-големи постижения.
Започването на диета и закупуването на карта за фитнеса са едни от най-честите стъпки, които хората предприемат през януари, в търсене на път към промяната. Проблемът? Това може да бъде непосилно.
Що се отнася до храната, внезапните промени затрудняват поддържането на диетата в средносрочен и дългосрочен план. След няколко седмици често хората се предават и започват да се тъпчат с всички онези ястия, от които са се ограничавали, което води до „йо-йо“ ефект. Това се влошава, ако в същото време се започнат прекалено тежки тренировки.
Имайте предвид, че правенето на стъпка по стъпка увеличава шансовете за постигане на целта. По-лесно е да се постигне успех, когато промените се прилагат постепенно, така че тялото и умът да могат да се адаптират.
Без анализи
Липсата на анализ за напредъка на поставените цели е пречка за бъдещия прогрес. Важно е да проверявате на седмична или двуседмична база какъв е напредъкът, какво може да се подобри и какво може да пречи на постигането на целта.
Колкото по-наясно сте с процеса, толкова по-вероятно е да сте на пътя към успеха. Воденето на записки за постиженията повишава мотивацията и преди всичко ви позволява да разработите стратегии за решаване на тези проблеми, които могат да представляват бариера.
Страх
С течение на дните вълнението от изпълнението на новите цели изчезва. От своя страна чувството на страх се засилва. Това е основната причина за самосаботаж. Може да има страх от промяна, от напускане на зоната на комфорт, от провал или от собствения ви успех.
От полза е да научите нови неща, да подобрите уменията, които вече имате, да медитирате и да се грижите за себе си физически и психически.
Отлагате
Мнозина не изпълняват новогодишните си обещания, защото отлагат и „оставят за по-късно“. Ако наистина искате да постигнете цел, защо да чакате понеделник или конкретна дата? Всеки момент е добър да започнете и да продължите напред.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!