Н ощното небе по света става все по-ярко. Светлинното замърсяване от населените места не само се е увеличило драстично през последните няколко десетилетия, но нарастващият брой сателити в космоса също оказват влияние върху способността на тъмнината да пада дори там, където няма изкуствена светлина, пише IFLScience.
По-бързият от очакваното растеж на земните и небесните светила оказва влияние върху здравето на хората и околната среда. Това се отразява на циркадните ритми и поведението на много животински видове, като например прелетните птици.
Учени предупреждават, че не само човешката биология е засегната. Нощното небе е обвързано и с културата - истории, практики и традиции, както религиозни, така и светски, разчитат на него.
Професор Апарна Венкатесан от университета в Сан Франциско и Джон Барентайн от Dark Sky Consulting са разработили термин, който да обясни усещането за загуба на тъмните небеса.
„Понятието noctalgia изразява небеснатa скръб“, посочват авторите пред списание Science.
„Явлението не е просто загуба на околна среда. Свидетели сме на загуба на наследство, местен език, идентичност, разказване на истории, хилядолетни традиции и нашата способност да провеждаме традиционни практики, основани на екологичната цялост на това, което наричаме дом”, коментират авторите на изследването.
What Is "Noctalgia"? The Sky Grief Affecting The Modern World https://t.co/JXlBALB7uD pic.twitter.com/oqEAmk4xhT
— Marvelous Marvin ™ 𝕏 (@realmdlykins) September 21, 2023
Авторите свързват "noctalgia" с други стресови фактори, които засягат населението в световен мащаб, от продължаващите ефекти на пандемията от COVID-19 и разгръщащата се климатична криза. Те подчертават, че как подгрупи от населението и конкретни общности са засегнати повече.
Според експертите, след като вече има дефиниция за това специфично усещане, за загуба на тъмно нощно небе, е необходимо да се прояви политическа воля, за предотвратяване на събитието.
Има много начини за намаляване на светлинното замърсяване, отбелязват авторите.
Небето на Земята става все по-пренаселено: Какво означава това
"Изстрелването на мегасъзвездия като Starlink на SpaceX увеличи повече от три пъти броя на спътниците в космоса. Компанията на Илън Мъск има пълното право да го направи поради факта, че международните регулации (от 60-те години на миналия век) не са приспособени към съвременния свят. И все пак те носят светлинно замърсяване на места, които не разполагат с изкуствено осветление", категорични са учените.
SpaceX планира да тества сателитни мобилни услуги
„Някои стъпки, за възпиране на случващото се, могат да бъдат: разширяване и глобално координиране на вътрешни и международни политики за небето, обявяване на небето за нематериално културно наследство от ООН“, предлага екипът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!