С ъществува когнитивно отклонение, наречено „проклятие на знанието“ (понякога наричано и „проклятие на експертността“). Това се случва, когато неправилно приемете, че всички знаят толкова, колкото и вие, по дадена тема.
Д-р Каран Радж, хирург от Националната здравна служба на САЩ, наскоро направи публикация в TikTok, в която предупреждава хората за опасностите от целуването на бебе и, ако се съди по хилядите коментари, това е било нова новина за мнозина в платформата на социалните медии.
В края на миналата година британска благотворителна организация, наречена The Lullaby Trust, публикува резултатите от проучване, което разкри, че 54% от новите и бъдещите родители „позволяват на приятели и роднини да целуват новороденото им бебе, без да знаят за риска от сериозна инфекция“.
Но защо е толкова опасно да се целува новородено?
Имунната система на бебето не е напълно развита, когато то се ражда, така че рискът да се зарази със сериозна инфекция е много по-голям.
През първите около три месеца имунната система на бебето има по-малко вродени имунни клетки, борещи се с инфекциите, като неутрофили и моноцити, в сравнение с възрастните, което означава, че инфекции, които предизвикват леки симптоми при възрастни или по-големи деца, могат да бъдат животозастрашаващи за бебетата.
Такъв пример е инфекцията с херпесен вирус. При възрастните херпесът причинява херпеси, но бебетата могат бързо да се разболеят сериозно след заразяване с вируса. Ако херпесът засегне само очите, устата или кожата на бебето, повечето от тях ще се възстановят след антивирусно лечение. Но ако вирусът стане системен и засегне органите на бебето, инфекцията е много по-сериозна и дори може да бъде смъртоносна. Колкото по-младо е бебето, толкова по-уязвимо е то към инфекция с херпес, особено през първите четири седмици след раждането.
Новородените бебета са също така по-уязвими към инфекциозни бактерии, отколкото по-големите деца и възрастните, и са особено податливи на инфекции с вътреклетъчни патогени (бактерии, които могат да навлизат и да оцеляват в клетките на организма-гостоприемник), като стрептококи от група В (GBS). Тези бактерии често живеят в стомашно-чревния и гениталния тракт на гостоприемника си, без да предизвикват заболяване. GBS инфекциите при бебетата причиняват сепсис, пневмония, менингит и кръвни инфекции.
Бебетата са податливи и на инфекции с щамове на E. coli, които не са вредни за възрастните, причинявайки им пневмония, менингит и сепсис, като всички те могат да имат сериозни последици.
Показване на привързаност - безопасно
Родителите на съвсем малки бебета не трябва да се притесняват да помолят посетителите да избягват да целуват или докосват детето им. Ако посетителят наистина е загрижен за доброто състояние на бебето, той не трябва да се чувства обиден от молбата. А родителите не бива да се чувстват пресилени.
Най-милото действие на всеки посетител е да не излага бебето на риск, но ако по основателни причини трябва да целунете бебето, има някои неща, които могат да намалят опасността от заразяване, която представлявате.
Първо, уверете се, че миете ръцете си старателно. И избягвайте да целувате бебето по устата или лицето. Целувайте крачето или задната част на главата му. Ако имате активна инфекция от какъвто и да е вид, помислете дали наистина трябва изобщо да посещавате бебето, особено ако детето е на по-малко от месец.
Херпесните инфекции са особено опасни за малките бебета, затова покрийте всички херпеси с превръзка.
Ако не се чувствате добре, но смятате, че не можете да не посещавате детето, носете маска и избягвайте да се приближавате до новороденото, особено ако имате респираторно заболяване.
Винаги имайте предвид, че бебетата са много уязвими към инфекции. Въпреки че целувката им е знак на любов, тя може да доведе до сериозно влошаване на здравето на новороденото - а вие бихте се чувствали ужасно, ако това се случи.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!