П овечето от нас намират за трудно да поддържат зрителен контакт, когато говорят. В един разговор обаче има неща, които са по-важни от думите, а именно жестовете, паузите, позата и, разбира се, погледа.
Всъщност това не е от значение само в личните отношения.
На професионално ниво това играе важна роля за всеки оратор. В много сфери не биха ви приели насериозно ако избягвате очен контакт. Днес ще разгледаме защо това не трябва да се пренебрегва и какви са причините, поради които може да бъде трудно за вас.
Както казахме, зрителният контакт не е просто допълнение по време на разговор. Той е ключов компонент, тъй като чрез погледа ние „впечатляваме“ другия човек.
Всъщност това определя интереса, който другият може да изпита към това, което казваме.
Това е начин да го доближите или отдалечите от диалога. Когато не осъществявате зрителен контакт, това може да отразява несигурност и да затрудни установяването на връзка.
Трудностите при поддържане на зрителен контакт при говорене могат да се обяснят с няколко фактора. Въпреки че срамежливата личност е една от най-честите причини, всъщност има и други причини. Да видим.
• Тормоз и срам
Например, озоваваме се пред арогантен и груб човек, чиито жестове са много силни. Понякога това води до усещането, че той може да чете мислите ни. Оттук идва и трудността за осъществяване на зрителен контакт. По същия начин съществува и случаят, при който неудобството се корени в харесването на събеседника. Генерира се чувство на срам или срамежливост, което пречи да задържите погледа.
• Темата на разговора е безинтересна
Тоест, докато говорим с другия ни "хвърчи" главата. Трудно е да се концентрираме върху „тук и сега“ и се разсейваме от различни неща.
• Намесено е самочувствието
Има хора, които се чувстват в позиция на малоценност по отношение на събеседника си, затова "избягват" погледа му.
• Трудности поради социална тревожност
Някои хора изпитват чувство на отхвърляне и продължителен дискомфорт в социалните контакти. В резултат на това, едно от засегнатите умения е свързано със задържането на погледа при говорене.
• Има сложност в процеса
И накрая, някои проучвания разкриват, че зрителният контакт е труден за поддържане, тъй като процесът му е донякъде сложен. Провеждането на разговор, докато се гледаме един друг, ни „принуждава“ да се отклоним за няколко секунди като начин за запазване на когнитивните ресурси.
Проучвания са установили, че е налична още една причина хората да отклоняват погледа си по време на диалог. Това е нуждата от „малко въздух“ за умовете.
Затова събеседниците гледат настрани в процеса на разговор. Сякаш двете действия – разсъждаването и гледането, са в конфликт. Бихме могли също да кажем, че хората отклоняват погледа си, за да помислят върху съдържанието на казаното.
Накратко, зрителният контакт включва много повече от набор от зрителни нерви. Хората са способни да употребяват погледа си по различни начини. Тоест ние винаги съобщаваме нещо чрез него.
Още от автора:
Седем важни правила, които да спазвате на интервю за работа
Ревността – къде е границата между здравословното и обсебващото?
Как да се справим с прилошаването през горещите летни дни
Как да водим минималистичен начин на живот: 7 полезни съвета
Четири причини той да не иска да те запознае със семейството си
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!