Н езависимо дали става въпрос за презентация в офиса, реч на сватбата на роднина или качване на сцената в караоке бар, много хора изпитват изключително неудобство да се изправят пред голяма публика.
Учестен пулс, потни длани, чувството за буца, заседнала в гърлото и зачервени бузи са само едни от сигналите на страха от публични изяви.
При някои от нас този страх е толкова голям, че при анкети по темата мнозина дори отбелязват, че се страхуват повече от говорене пред публика, отколкото от смъртта.
Как е възможно това неудобство да е толкова силно, че да ни плаши повече от смъртта?
Хората не винаги са били на върха на царството на животните
Предците ни са били изправени пред ежедневна борба за оцеляване срещу големи хищници и глад, но са се справяли, обединявайки силите си в група.
Така групи от хора са пазели „гърба“ си взаимно и са алармирали при заплаха, за да обединят силите си и да преборят врага.
Именно това групиране от миналото ни е направило социални „животни“, каквито са всички хора по природа. Това групиране е допринесло и да се страхуваме от остракизма – прогонване от групата.
През годините сме се развили така, че да се борим да опазваме репутацията си,
за да не бъдем изхвърлени от своята общност, защото в миналото това е имало фатални последици.
„Остракизмът не е просто форма на социална смърт, а води и до физическа. Животното не е способно да се опази само от хищниците, не е способно да си набави достатъчно храна и обичайно умира за много кратък период от време“, разяснява пред Psychology Today Кип Уилямс, професор по психология към Университата Пърдю в САЩ.
Инстинктите за оцеляване на мозъка отчитат говоренето пред публика като опасна ситуация,
въпреки че остракизмът в този му вид не може да бъде приложен днес. Естественият ни инстинкт за самосъхранение се включва, хипоталамусът в мозъка ни се задейства и освобождава хормони, които стимулират надбъбречната ни жлеза и тя освобождава адреналин в кръвта ни.
Така започваме да чуваме ударите на сърцето в ушите си, дланите ни започват да се потят, буцата в гърлото ни не ни позволява да свържем едно смислено изречение.
И въпреки че има редица методи, които могат да ни научат да превъзмогнем този страх, ако сте от тези, които просто „не могат“ – винете еволюцията. Тя ни е направила такива, каквито сме днес.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
Четете още:
Как да правим добро първо впечатление
Кои са правилата, които глупавите хора следват
Защо пристрастяването е разстройство на обществото
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!