Защо Нефертити все още вдъхновява, 3300 години след като е царувала
Източник: istock

Н ефертити не е просто историческа икона — тя е феномен, чиято красота и загадъчност продължават да завладяват света дори и след 3300 години.

Преди 100 години, в двора на Новия музей в Берлин, светът се сблъсква за първи път с една от най-устойчивите си икони на красотата: Царица Нефертити. Открит в Египет през 1912 г. от германски археолози, нейният 3300-годишен бюст от варовик с мазилка е изложен през 1924 г. Откриването му зашеметява публиката от Кайро до Лондон и предизвиква вековно увлечение по нейната естетика.

Рязко изразените черти на артефакта - изрязаната челюст, високите скули, „лебедовата“ шия и пленителните очи - десетилетия наред служат като отправна точка в модата и изкуството.

Нефертити е с широка яка и плоска корона със златна лента и ураус (украса за глава със свещена змия), декорирани в зелено, жълто, кафяво и синьо. Проучванията показват, че тя е била царска и благородническа особа, която според сведенията е родила шест дъщери, една от които се твърди, че се е омъжила за Тутанкамон, но за живота и произхода на Нефертити се знае малко. Египет през XIV в. пр.н.е. не е бил етнически или расово хомогенен и много учени предполагат, че въз основа на изображенията ѝ и населението на региона Нефертити би била считана за цветнокожа жена в днешните условия.

„Бюстът на Нефертити е толкова съвършен, тя е толкова самоуверена. Именно това наистина привлича вниманието и въображението. Това е нейната увереност и, разбира се, погледът ѝ. Това е нещо, което привлича всички ни“, казва пред CNN д-р Черил Финли, професор по история на изкуството в колежа „Спелман“ в Атланта. 

Смисълът на името ѝ - „красивата пристигна“ - се оказва особено подходящ, тъй като лицето ѝ е запечатано в рекламите, а образът ѝ се появява в рубриките за красота.

Дизайнерите от онова време, като френския коафьор Пол Поаре, включват египетски мотиви в работата си. През 1945 г. американската мелничарка Лили Даше създава шапки с подчертан дух на Нефертити. През 1961 г. Vogue публикува статия, в която се разглежда продължаващото „очарование“ на света от кралицата. Превъплъщението на Елизабет Тейлър в образа на Клеопатра през 1963 г. допълнително затвърждава тази мания, превръщайки „египетската визия“ в основен елемент в модните среди.

Стилът на Нефертити продължава да влияе на модата десетилетия след откриването на бюста. В ревюто на Dior за пролетта на 2004 г. Джон Галиано демонстрира визии, които включват високи шапки на Нефертити. През 2015 г. Кристиан Лубутен пусна на пазара колекция червила, която черпи вдъхновение от кралската съпруга и включва златно-черни детайли. . Дизайнери на бижута като Azza Fahmy я пресъздадоха в своите произведения, а линията на Azzedine Alaïa за есента на 2017 г. отдаде почит с черни тюрбани, един от които беше известен с това, че го носеше супермоделът Наоми Кембъл.

В наши дни значението на Нефертити като културна икона остава силно. В TikTok и Instagram инфлуенсърите пресъздават външния вид на кралицата. Нейното подобие вдъхновява най-различни предмети - от масово произвеждани тениски и чаши до рокли за 14 000 долара и парфюми от висок клас. В козметичната индустрия марки с чернокожи и кафяви собственици като Juvia's Place и UOMA Beauty предлагат на пазара гримове, които отдават почит на Нефертити. Дори пластичните хирурзи я споменават с „Лифтинг на Нефертити“ - неинвазивна козметична техника, при която се използва ботокс за подобряване на челюстната линия.

„Бюстът на Нефертити... е отвъд времето. Той също така позволява на хората да черпят от него собствена сила“, обяснява Финли.

Но историята за това как бюстът на Нефертити е попаднал в Берлин е изпълнена с противоречия. След като е транспортиран до Европа през 1913 г., една година след откриването му в Египет, той е скрит от обществеността в продължение на повече от десетилетие. През 1924 г. тя е изложена в Нойес Музеум, където все още се намира, като предизвиква продължаващ дебат за нейното законно място на покой (неотдавнашна петиция, водена от египтолога Захи Хавас, поднови призивите за нейното връщане, заявявайки, че изнасянето ѝ от страната е „неоправдано“ и против „духа на египетските закони“).

Когато бюстът е открит за първи път, белите жени от Запада се опитват да подражават на външния вид на Нефертити. Статия в „Ню Йорк Таймс“ от 1933 г. насърчава жените да пресъздадат чертите ѝ - макар и без потъмняване на кожата, което е отражение на структурните дисбаланси в индустрията за красота, която фетишизира неевропейската естетика, но обезкуражава и дискриминира по-тъмните тонове на кожата. Жените започват да оформят външния си вид по стила на Нефертити, като очертават очите си като нейните котешки очи, носят топове, които имитират тези от епохата на Нефертити, и носят високи шапки или прибират косата си високо, за да наподобяват короната ѝ. Реплики на бюста дори се появяват в американските фризьорски салони, обещавайки очарованието на нейната „екзотична“ красота.

„А защо да не искате да приличате на нея?“ , казва д-р Елка Стивънс, доцент по визуална култура и студийно изкуство в университета „Хауърд“ във Вашингтон, окръг Колумбия. - “Свалете короната, пуснете я във всяко общество и тя ще се впише в него“.

Казва ни повече за нас самите, отколкото за нея

Нефертити може би е била по-приемлива за европейската публика, тъй като някои от чертите на бюста съответстват добре на западните естетически предпочитания, обяснява професор Чармейн А. Нелсън от Масачузетския университет в Амхърст. Тя отбеляза, че царицата се противопоставя на „толкова много от историята на западното възприемане на чернокожите жени и цветнокожите жени, (което) е като „други“, като „гротескни“, като „неестетични тела“ - каза Нелсън, която преподава чернокожо диаспорно изкуство и история на изкуството.

„Това, че косата ѝ е покрита, е наистина поразително“, допълва тя, намеквайки, че текстурираните коси, особено афро-текстурираните стилове, исторически са предизвиквали европоцентричните стандарти за красота.

В някои отношения Нефертити ни казва повече за нас самите, отколкото за нея самата. Въпреки че е една от най-разпознаваемите фигури в древната история, голяма част от живота ѝ остава загадка - пропуск, който позволява личността ѝ да бъде превърната в икона, от която обществото се нуждае във всеки един момент.

Като съпруга на фараона Ахенатен, Нефертити играе важна роля в египетската политика. Заедно двамата извършват религиозна революция, като изоставят политеизма и насърчават почитането на бога на слънцето Атон. Нефертити често е изобразявана със съпруга си в сложно облекло, което подсказва, че модата ѝ е била свързана с политическите ѝ гратисчии. Но 12 години след управлението на Ахенатен тя изчезва от историческите сведения, което води до безкрайни теории за съдбата ѝ - дали е била принудена да емигрира, дали се е разболяла, или е била убита? Някои предполагат, че може би дори е приела нова самоличност като сърегент.

Наследството на Нефертити е било избелвано по различни начини; например 3D реконструкция от 2018 г. предизвика отпор заради по-светлия цвят на кожата ѝ. Подобни усилия отразяват опитите за избелване на Египет и за „обявяването му за по-близък до Европа, отколкото до (Черна) Африка“, отбелязва Нелсън.

Символ на властта

В същото време в черната култура Нефертити е възприета като символ на властта, а съвременни личности като Бионсе и Риана черпят от нейния образ.

Риана, която има татуировка с бюста на Нефертити на ребрата си, й отдаде почит в корицата на Vogue Arabia през 2017 г. Бионсе се превъплъти в образа на Нефертити в музикалния си видеоклип „Sorry“ от 2016 г., като оформи косата си така, че да имитира короната, и позира като произведението на изкуството. На изпълнението на певицата на Коачела през 2018 г. беше представена пелерина по дизайн на Balmain, украсена с подобие на Нефертити. В разцвета на кариерата си Ерика Баду увива кичурите си във формата на украшението за глава на царицата; Арета Франклин също е носила „обвивки за глава на Нефертити“. Неотдавна английската певица FKA Twigs демонстрира полуобръсната глава и изкуствени кичури, отразяващи короната на Нефертити, а на Met Gala 2024 гримьорът на Имаан Хамам придаде на холандския супермодел преувеличена очна линия, също в чест на древната царица.

Паметта за кралската съпруга отива далеч отвъд модните тенденции - тя помага да се оформи начинът, по който хората виждат себе си - казва Стивънс. „Тя променя начина, по който взаимодействаме един с друг, когато знаем, че има тази обща история.“

Може би най-важното е, че за мнозина образът на Нефертити е дълбоко личен.

„Виждам моето семейство, когато я гледам, и мога да видя вашето семейство“, казва Стивънс. По тази причина „до края на времето ще ни разказват истории за нейната красота. Тя няма да отиде никъде - ще живее чрез всеки от нас и това е най-вълнуващото нещо“.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Ще спре ли САЩ да угажда на Путин след атаката в Суми?</p>

Вашингтон пред избор: Ще спре ли САЩ да угажда на Путин след атаката в Суми

Свят Преди 35 минути

Смъртта на цивилни в Суми може да накара Вашингтон да заеме по-твърда позиция спрямо Путин

<p>Обезопасяват&nbsp;смъртоносния участък Русе &ndash; Бяла</p>

Започва обезопасяване на смъртоносния участък Русе – Бяла

България Преди 1 час

През 2024 г. живота си там са загубили 13 души, а ранени са били над 200

<p>Какво става в Одеса, атака с дронове от&nbsp;акваторията на Черно море</p>

Атака с дронове срещу Одеса от акваторията на Черно море

Свят Преди 1 час

По предварителна информация най-малко четирима души са пострадали

Защо тази гигантска пустиня става зелена?

Защо тази гигантска пустиня става зелена?

Любопитно Преди 1 час

Каква е причината може да прочетете в следващите редове

Нов протест срещу насилието над животни

Нов протест срещу насилието над животни

България Преди 2 часа

Това ще е четвъртата демонстрация в рамките на последния месец

Обещаващо лекарство за ALS може да помага и при болестта на Алцхаймер

Обещаващо лекарство за ALS може да помага и при болестта на Алцхаймер

Свят Преди 2 часа

Само в САЩ живеят около 7 милиона души с Алцхаймер и се очаква този брой да нарасне до почти 13 милиона до 2050 г.

Цар Калоян

14 април: Великата победа на цар Калоян

Любопитно Преди 2 часа

Вижте какво се е случило на този ден в историята

Тръмп пак си смени мнението за митата за ИТ устройства

Тръмп пак си смени мнението за митата за ИТ устройства

Технологии Преди 2 часа

След като ги сложи в изключенията, после обяви, че ще е временно

<p>Започва Страстната седмица, какво трябва да знаем&nbsp;⛪️</p>

Започва Страстната седмица, какво трябва да знаем ⛪️

Любопитно Преди 2 часа

Всеки ден от Страстната едмица е наречен велик и свят, и през всеки един от тях църквата възпоменава чрез специални богослужения пътя на Христос към Голгота, страданията и изкупителното му дело на Кръста

<p>Времето в понеделник &ndash; облачно, но топло</p>

Времето в понеделник – облачно, но топло

България Преди 2 часа

Вижте прогнозата за следващите няколко дни

Първа победа за Роксана в “Като две капки вода” в образа на известна народна певица

Първа победа за Роксана в “Като две капки вода” в образа на известна народна певица

Любопитно Преди 8 часа

Димитър Рачков и Герасим Георгиев - Геро летят за Испания, за да върнат Васил Василев - Зуека за големия финал на 18 май

Полицията в Благоевград установи непълнолетно момиче, извършило побой

Полицията в Благоевград установи непълнолетно момиче, извършило побой

България Преди 10 часа

Потърпевшата е пълнолетна, а двете момичета са от Благоевград

Кирил Милов триумфира с втора европейска титла в класическата борба

Кирил Милов триумфира с втора европейска титла в класическата борба

България Преди 11 часа

28-годишният българин показа защо е един от най-добрите ни борци в последните години

Политическите реакции в България след ракетния удар срещу Суми

Политическите реакции в България след ракетния удар срещу Суми

България Преди 11 часа

С публикации в социалните мрежи политици коментираха ракетния удар срещу украинския град Суми на Цветница

Евакуираха губернатора на Пенсилвания и семейството му след пожар в дома им

Евакуираха губернатора на Пенсилвания и семейството му след пожар в дома им

Свят Преди 11 часа

Според властите няма пострадали и пожарът е бил потушен

Зеленски: Русия не се страхува и затова продължава с балистичните удари

Зеленски: Русия не се страхува и затова продължава с балистичните удари

Свят Преди 12 часа

Президентът акцентира, че именно поради тази причина руските щурмове по фронтовата линия не спират