6

Н яма как да го заобиколим: Земята има проблем с боклука. Особено на Запад: всяка година изхвърляме повече от два милиарда тона отпадъци и само малка част от тях се рециклират. Останалото? Вечен боклук. 

Разбира се, на никого не му харесва да живее заобиколен от собствените си отпадъци - ето защо сме готови на всичко, за да избегнем това. Опитвали сме се да ги погребваме, опитвали сме се да ги хвърляме в морето. Опитвали сме се да накараме по-бедните народи да живеят в него и да храним с него дивите животни, които после умират в ужасни болки заради него. Но нищо от това не е жизнеспособно в дългосрочен план и възможностите ни се изчерпват.

Затова някои хора - по-конкретно читателите на Popular Science - предложиха да мислим нестандартно, за да решим проблема с боклука. И под „кутия“ имаме предвид... „планета“.

И знаете ли какво? Това е справедлив въпрос: защо просто не изхвърлим всичкия си боклук в Космоса?

Цената

Спомняте ли си как преди няколко години Blue Origin изпратиха в космоса няколко души и някакъв човек похарчи 28 млн. долара, за да се качи на борда, само за да заяви, че този ден е „твърде зает“, за да отиде в Космоса? Чудили ли сте се някога защо пътуването е имало толкова висока цена?

Факт е, че макар разходите да са намалели драстично през последните няколко години, пътуването до Kосмоса все още е скъпо начинание. Най-евтиният вариант напоследък вероятно е Falcon 9, който (когато работи) излиза около 1200 долара на килограм полезен товар - и то само за достигане на ниска околоземна орбита.

Затова изхвърлянето на нашите боклуци в Космоса „изобщо не е рентабилно“, казва Джон Л. Красидис, професор по механично и космическо инженерство в Държавния университет на Ню Йорк в Бъфало, пред Popular Science. „За целта е необходима голяма тяга и много гориво.“

Което - докато сме на темата...

Замърсяването

Вижте, никой не харесва гледката на огромна купчина боклук - но да се отървем от него по начин, който може направо да унищожи озоновия слой чрез масово изхвърляне на сажди и алуминиеви оксиди, може би не е най-доброто решение.

Въздействието на изстрелването на ракети върху околната среда „никога не е било толкова голям проблем или фокус, защото броят на изстрелваните всяка година ракети е бил толкова малък“, казва Кристофър Малоуни, учен-изследовател в Лабораторията за химически науки на НОАА, пред BBC Future през 2022 г. 

„Сега, ако погледнете траекторията на индустрията или предложенията на различни правителства, то можем да очакваме десетократно увеличение на изстрелванията на ракети и емисиите в рамките на следващите 10 до 20 години и затова изведнъж това започва да набира скорост по отношение на научните изследвания“, каза той.

И така, за какви емисии става дума? Един анализ на изстрелването на Falcon 9 през 2016 г. установи, че при изпращането на ракетата в космоса в атмосферата са изхвърлени 116 тона CO2... само през първите 165 секунди. 

Това е едно изстрелване. Ако го увеличите до няколко милиарда тона боклук, то започва да изглежда малко по-малко екологично от... е, почти всичко друго.

И това при условие, че остане там.

Безопасността

Говорихме за различните разходи за изпращане на неща в ниска околоземна орбита, но има една много добра причина това да не е достатъчно.

„Трябва да го изведете далеч от влиянието на Земята“, казва Красидис пред Popular Science - с други думи, на поне 22 000 мили от повърхността. Ако не успеете, предупреди той, всички тези отпадъци ще се окажат просто на едно място с куп сателити и космически боклуци - и в крайна сметка вероятно ще се върнат обратно на нечий покрив.

Това не е хипербола. Всички сме виждали случайни заглавия за масивно парче ракета, което пада от небето в нечий заден двор, и сме склонни да мислим за всеки такъв случай като за случайност едно на милион. Но учените вече предупреждават, че вероятността отломки от ракети буквално да убият някого през следващото десетилетие е едно към десет, а рязкото увеличаване на изстрелванията на ракети - като например, ако се опитваме да изпращаме милиарди тонове боклук извън Земята всяка година - би довело само до съответно увеличаване на инцидентите с отломки. 

Дори и да остане в орбита, нещата могат да се объркат. Нарича се синдром на Кеслер: кошмарният космически сценарий, към който, в зависимост от това кой астрофизик питате, или вече се приближаваме, или наблюдаваме началото му.
 
"Това е идея, предложена от ученият от НАСА Доналд Кеслър през 1978 г. Той каза, че ако в орбита има твърде много космически боклук, това може да доведе до верижна реакция, при която все повече обекти се сблъскват и в процеса на работа създават нов космически боклук, до момента, в който орбитата на Земята стане неизползваема“, обясняват от Природонаучния музей.
 
Разбира се, може би си мислите, че има лесен отговор на този въпрос: просто изпратете боклука на Луната, Марс или някъде другаде. Е, за това...
 
Логистиката
 
Добре, като забравим за минута за разходите, замърсяването и всички останали неща - Луната изглежда като идеалното решение, нали? Там няма никой; няма животни, които да се отровят, или национални паркове, които да се разрушат. Не можеш дори да унищожиш озоновия слой, защото там няма такъв. Тя на практика се моли да бъде превърната в сметище.
 
Е, разбира се, но това зависи от това колко дългосрочно мислите. 

„Определено не искате да изпращате нашите отпадъци около Луната. Той може да се разбие на Луната, нали? Искате ли боклукът ни да се натрупа на Луната?“, казва Красидис пред Popular Science.

Добре, а какво ще кажете за Марс? Със сигурност бихме могли да покрием червената планета изцяло с боклук и единственото, което би имало нещо против, са няколко самотни роувъра и някои хипотетични бактерии. Но отново Красидис предупреждава, че подобен план в крайна сметка би могъл да се обърне срещу нас: „Трябва да мислите за 200 години напред“, каза той. „Надяваме се, че ще колонизираме [Марс]. Не искате и там да има боклуци.“

Разбира се, винаги има и ядрен вариант. Какво ще стане, ако изстреляме всичкия си боклук право в слънцето, както казват всички мемове?

Вижте - това може да е осъществимо. Един ден. Но засега, казва Красидис пред Popular Science, „това просто не е рентабилно“. 

„Първо, трябва да събереш всички тези неща, да ги поставиш на централно място, да натовариш толкова много боклук на ракета (която не може да изстреля толкова голям товар) и след това да изпратиш този товар към слънцето“, обяснява той - като посочва, че “можеш да изстреляш само определено количество неща наведнъж, нали?“

Като цяло, предположи той, това може да струва трилиони долари - и то без да се отчитат всички други проблеми, които вече споменахме. Така че, макар на теория това да е чудесен план, на практика? Просто няма как да се случи точно сега.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Коментари 6
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

6 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Тринидад и Тобаго обяви извънредно положение

Тринидад и Тобаго обяви извънредно положение

Свят Преди 1 час

Временно се забранява освобождаването на арестанти под гаранция

Без печки през новата година в тези райони на София

Без печки през новата година в тези райони на София

България Преди 2 часа

Отоплението на дърва и въглища е най-големият замърсител на въздуха

Аржентина обвини 5 души за смъртта на Лиъм Пейн

Аржентина обвини 5 души за смъртта на Лиъм Пейн

Свят Преди 4 часа

Пейн е употребил кокаин, алкохол и антидепресант по лекарско предписание, преди да падне

ГЕРБ-СДС и ДБ с проекти за коалиционно споразумение

ГЕРБ-СДС и ДБ с проекти за коалиционно споразумение

България Преди 5 часа

Двете страни представиха свои проекти на коалиционно споразумение

ГЕРБ предлага промени в Закона за вероизповеданията

ГЕРБ предлага промени в Закона за вероизповеданията

България Преди 6 часа

Целта е да се изключи каквато и да е възможност за неправилно правоприлагане

Русия и Украйна размениха военнопленници

Русия и Украйна размениха военнопленници

Свят Преди 6 часа

Това стана с посредничеството на Обединените арабски емирства

Осъдиха родителите на масовия убиец в Белград

Осъдиха родителите на масовия убиец в Белград

Свят Преди 6 часа

Синът им не може да бъде подведен под наказателна отговорност поради възрастта си

Земетресение в Софийска област

Земетресение в Софийска област

България Преди 7 часа

Трусът е на дълбочина 13,5 км

Снимката е илюстративна

От -20° до +15°: Прогноза за времето за месец януари

България Преди 7 часа

През януари се очаква средната месечна температура да бъде около нормата

Главният водопровод за Свищов аварира

Главният водопровод за Свищов аварира

България Преди 7 часа

Ще бъде нарушено водоподаването за общинския център Свищов и селата Царевец и Вардим

Снимката е илюстративна

Туристически щуротии: Какво да (не) правите, за да оцелеете в небето и на земята през 2025 г.

Любопитно Преди 7 часа

Когато съм в самолет няма да хапя, удрям или обиждам и още куриози на туристите през 2024 година

БПЦ с позиция за втора православна църква

БПЦ с позиция за втора православна църква

България Преди 7 часа

Българската Патриаршия: Бог не е Бог на безредие, а на мир

<p>Случай на маймунска шарка е регистриран в София</p>

Нов случай на маймунска шарка е регистриран в София

България Преди 8 часа

От началото на годината досега в страната има регистрирани още два случая на болестта

Откриха ръчна граната в гараж в „Люлин”, в София

Откриха ръчна граната в гараж в „Люлин”, в София

България Преди 8 часа

Ръчната граната бе без видима маркировка

Главчев: Българската православна църква е една

Главчев: Българската православна църква е една

България Преди 8 часа

Министерски съвет не е одобрил регистрацията на Старостилна православна църква

Джоан Роулинг

Джоан Роулинг: Няма „транс деца“

Любопитно Преди 9 часа

По-рано Роулинг критикува появата на термина „хора, които имат менструация“, твърдейки, че това е „идеологически език“