Защо не е необходимо да сте сами, за да се чувствате самотни
Източник: iStock/Getty Images
2

И ма много видове самота - всеки я усеща по различен начин. Но каква е тя за вас?

Може би самотата е град. По неговите улици, сред шума, тълпите, разговорите и смеха, вие оставате чужденец - объркан, откъснат, пречещ.

Може би това е развалена връзка. Брак или партньорство с нечути думи и неудовлетворени нужди. Вие сте там, но не се виждате.

А може би се чувствате като Робърт Уолтън, полярният изследовател от „Франкенщайн“ на Мери Шели, който е заобиколен от надеждни съдружници, но всъщност желае само един истински приятел, „компанията на човек, който може да ми съчувства, чиито очи да отговарят на моите“.

Всеизвестно е, че физическата изолация може да доведе до самота - а малко неща са толкова болезнени, колкото хроничната, наложена самота, която изпитват много от най-уязвимите хора в обществото.

Но ако някога сте се сблъсквали със ситуации като тези, описани в началните изречения на тази статия, може би сте подозирали, че другите хора - противно на интуицията - не винаги са противоотрова за самотата. Те дори могат да бъдат част от проблема. Всъщност също толкова лесно можем да бъдем самотни в тълпа, в романтична връзка, сред приятели.

Това преживяване бе потвърдено наскоро от проучване от 2021 г., в което участваха 756 души, които редовно записваха как се чувстват с помощта на приложение за смартфон в продължение на две години. Чувството за самота изглежда се засилва в пренаселената, гъсто населена среда - с други думи, в съвременните градове. Възможно ли е нашият все по-урбанизиран, доминиран от технологиите начин на живот да ни кара да се чувстваме по-малко свързани един с друг? И има ли решения, които се крият в тези открития?

Със сигурност е важно да разберем този парадокс. Съобщава се, че преживяваме „епидемия от самота“ - глобална епидемия, която не познава граници, засяга млади и стари и дори може да пренастрои мозъците ни. Експериментът на Би Би Си за самотата, в който през 2018 г. бяха взети проби от 55 000 души по целия свят, установи, че 40 % от хората на възраст между 16 и 24 години се чувстват често или много често самотни. Други проучвания показват, че около 10% от възрастните по света се чувстват самотни - и то по много различни начини.

Но това се случва в момент, в който вероятно никога не сме имали повече начини за свързване с другите благодарение на технологиите, които ни позволяват да набираме приятели и роднини от другия край на света, да разговаряме онлайн с хора, които никога не сме срещали, и да следим живота на познатите си в социалните мрежи. Градското население също нараства бързо, като се очаква 68 % от хората по света да живеят в градове до средата на този век.

И така, защо в нашия забързан и свързан с технологиите свят все още се чувстваме самотни, дори и сред други хора? И наистина ли това е поредната пандемия - нещо, което винаги трябва да се избягва, да се лекува, да се изкоренява, да се заклеймява? Или можем да се поучим и от нея? 

Самотата е размито и сложно понятие, което всеки от нас преживява по свой начин. Фей Баунд Алберти, професор по история в Кралския колеж в Лондон и автор на книгата „Биография на самотата“, твърди, че самотата, вместо да бъде едно-единствено състояние на духа, всъщност е „съвкупност“ от емоции, които могат да включват чувства като скръб, гняв и ревност. Нейните изследвания разкриват, че самотата е сравнително скорошно „изобретение“, като думата е придобила сегашното си значение едва около 1800 г. (повече за това по-късно).

Въпреки това самотата вече се определя от науката като разминаване между действителните и желаните социални взаимоотношения - което отразява реалността, че не е задължително да сте сами, за да сте самотни.

Сам Кар, психолог от университета в Бат, който изследва човешките взаимоотношения, смята, че „най-големият мит“ е, че хората винаги са решение на проблема със самотата.

„Всъщност хората могат да бъдат причина за това“, казва Кар, която е автор и на книгата „Всички самотни хора“, в която се изследват различните преживявания на хората, свързани със самотата.

„Всеки от нас е нещо като парче от пъзел и искаме да се чувстваме така, сякаш се вписваме в него. А другите хора често могат да бъдат причината да не се чувстваме така. Дори да са приятели или партньори, те може би не ни разпознават такива, каквито сме. Или ни карат да се чувстваме невидими. Или трябва да се преструваме, че сме някой друг в тяхната компания. За много хора това изглежда е същността на тяхната самота“, казва още Кар,

Баунд Алберти се съгласява, че физическата изолация от другите не е непременно това, което прави хората самотни.

„Хората си мислят, че да си самотен означава, че трябва да си сам. Но моите изследвания показват, че не толкова физическото разстояние от другите ни кара да се чувстваме най-самотни, а емоционалното разстояние. Най-самотните хора са тези, които имат връзки, които би трябвало да са пълноценни, но не са. Някои от най-самотните моменти, които съм преживявала, са били, когато съм била заобиколена от твърде много хора, с които не съм на една и съща вълна“, казва тя. 

Кар наскоро получи писмо от Америка. Авторката му разкрива, че е омъжена за съпруга си от половин век. Разкрила също, че той винаги е бил източник на нейната самота. Надявала се, че бракът ще бъде лек - в крайна сметка се оказал причина.

В края на краищата, ако единият партньор дава предимство на физическата връзка, а другият желае любопитна, интелектуална връзка, може да се окаже, че двамата са самотни.

„Това може да е свързано с възприятието - дали чувствате, че нуждите ви са задоволени. Някои хора със силна връзка само с един човек не се чувстват самотни, докато други, които са заобиколени от много хора, но искат по-дълбоки връзки, се чувстват самотни“, казва Оливия Ремес, изследовател на психичното здраве в Университета в Кеймбридж и автор на книгата „Незабавно оправяне на настроението“. 

Чувството за самота е заложено в човешката ни същност. Някои смятат, че то изпълнява адаптивна, еволюционна функция, която ни насърчава да предприемем действия за краткосрочното си оцеляване. Както гладът ни подсказва да си намерим храна, така и самотата, казва Ремес, „ни подсказва, че нещо не е наред с нашата социална среда и че трябва да направим нещо по въпроса“.

За праисторическите ни предци изолацията е била опасна. Тя ги е правела по-уязвими за животни и други опасности - и следователно е било по-малко вероятно да оцелеят и да предадат гените си. Така че чувството за самота, независимо от това как е било преживявано тогава, може да е било неврологичен механизъм за насърчаването им в безопасността на групата.

Но времената се променят. Както и отношението към самотата и уединението. Изследването на Баунд Алберти доказва, че преди XIX век езикът на „самотата“, както го използваме днес, всъщност не е съществувал. Тогава да си „самотен“ е означавало просто да си единствен, „единствен“. Това рядко е било нещо лошо. Самотата е засилвала връзката с природата или с Бога, като е премахвала фоновия шум.

„Това беше език на „единствеността“. И аз обичам този термин - иска ми се той да се върне на мода. Когато поетът]Уилям Уърдсуърт пише за странстването „самотен като облак“, той просто говори за това, че е сам. Това не е означавало, че е изпитвал емоционалната липса, която сега свързваме с думата самотен", казва Баунд Алберти.

Но през следващите два века обществата по света се променят радикално. Баунд Алберти твърди, че с отслабването на религиозните и други традиционни системи от вярвания, разрастването на градовете, разпръсването на общностите и семействата, хората стават по-„анонимни“ и по-малко свързани. Възходът на индивидуализма, който се наблюдава в някои изследвания, също може да е изиграл своята роля.

„Когато се огледам наоколо и видя липсата на социална грижа, липсата на свързаност, липсата на възможност да се чувстваме принадлежащи, освен когато си купуваме неща, което все повече е единственият начин да се събираме във физически пространства, ми се струва, че всъщност не е изненада, че се чувстваме самотни. Странното би било, ако не го правим“, казва Баунд Алберти. 

И така, какво можем да направим, ако се чувстваме самотни, въпреки че сме заобиколени от хора? Първо, правете разлика между преходна и хронична самота.

„Ако имате чувството, че симптомите, които изпитвате, ви пречат да живеете живота си, да работите, да създавате връзки, ако са притеснителни, струва си да отидете при медицински специалист и да споделите какво преживявате“, казва Ремес.

Важно е също така да се прави разлика между наложената и избраната самота, казва Баунд Алберти. В края на краищата, всеки от нас може да избере да се изолира, но много хора се сблъскват със структурни обстоятелства - от възраст и здравословни проблеми до бедност и дискриминация - които им налагат изолация. Тези структурни фактори се нуждаят от спешна корекция на общностно и правителствено ниво, казва тя.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Коментари 2
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

2 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
МРРБ издаде виза за проектиране за Националната детска болница в София

МРРБ издаде виза за проектиране за Националната детска болница в София

България Преди 25 минути

Документът предшества началото на същинските строителни дейности

Бюджетната комисия прие специалния закон за приходите и разходите

Бюджетната комисия прие специалния закон за приходите и разходите

България Преди 1 час

Почти всички редакционни предложения бяха отхвърлени

Запознайте се с най-богатия готвач в света

Запознайте се с най-богатия готвач в света

Любопитно Преди 2 часа

Състоянието на Алън Уонг се оценява на 880 млн. паунда

<p>Химическите заводи на Путин са в пламъци (СНИМКИ/ВИДЕО)</p>

Химическите заводи на Путин са в пламъци, а ракетите ATACMS нанасят удари в Русия

Свят Преди 2 часа

Украйна до голяма степен използва собствени безпилотни летателни апарати с голям обсег на действие, за да атакува жизненоважни обекти на Русия

Втора аутопсия разследва причината за смъртта на бебето от Сандански

Втора аутопсия разследва причината за смъртта на бебето от Сандански

България Преди 2 часа

29-годишна жена от Сандански роди на път за болницата в Петрич на 27 ноември и загуби детето си

Глобяват шофьори с 50 лева за непочистен от колата сняг

Глобяват шофьори с 50 лева за непочистен от колата сняг

България Преди 2 часа

В неделя и понеделник са наказани над 20 водачи

<p>Гуардиола и съпругата му се развеждат</p>

Мениджърът на „Манчестър Сити“ Пеп Гуардиола и съпругата му се развеждат

Свят Преди 2 часа

Двамата живеят разделени от близо пет години

<p>Руски шпионин от ФСБ е открит мъртъв (СНИМКИ)</p>

“Беше целият в кръв“: Руски шпионин от ФСБ е открит мъртъв в Москва

Свят Преди 2 часа

През последните години няколко служители на ФСБ са загинали при подозрителни обстоятелства

Байдън защити $74 милиарда  от Тръмп

Байдън защити $74 милиарда от Тръмп

Свят Преди 3 часа

Тръмп обеща да премахне законопроекта за климата, когато встъпи в длъжност

Ето кои ще са звездите на събитията по случай встъпването в длъжност на Тръмп

Ето кои ще са звездите на събитията по случай встъпването в длъжност на Тръмп

Любопитно Преди 3 часа

Кери Ъндърууд ще изпълни „America the Beautiful“ на 20 януари

Израел и "Хамас" са близо до споразумение

Израел и "Хамас" са близо до споразумение

Свят Преди 3 часа

"Докато "Хамас" не ни информира колко от нашите заложници са живи, не можем да уточним броя на затворниците, които ще бъдат освободени"

Задържаха служители на МВнР с контрабандни цигари

Задържаха служители на МВнР с контрабандни цигари

България Преди 3 часа

По случая е образувано досъдебно производство, което се ръководи от Софийската градска прокуратура

<p>&quot;<span style="color:#ff0000;">Измъчват</span> съпруга ти и вината е твоя!&quot;</p>

"Измъчват съпруга ти и вината е твоя!"

Свят Преди 3 часа

Историята на Свитлана и капанът на руските агенти

Светият синод определи листата с достоизбираемите епископи, кандидати за Видински митрополит

Светият синод определи листата с достоизбираемите епископи, кандидати за Видински митрополит

България Преди 4 часа

Изборът на двамата кандидати за нов Видински митрополит ще се състои на 2 февруари

Принцеса Кейт за първи път разкри болницата, в която се е лекувала от рак

Принцеса Кейт за първи път разкри болницата, в която се е лекувала от рак

Любопитно Преди 4 часа

Принцесата на Уелс посети Кралската болница „Марсден“, за да благодари на персонала

Обвиниха Пъф Деди в сексуално насилие над 16-годишна бавачка

Обвиниха Пъф Деди в сексуално насилие над 16-годишна бавачка

Свят Преди 4 часа

Предполагаемата жертва е работила като бавачка през лятото на 2000 г. в дома на семейство, което живее близо до рапъра