Н ашата личност се променят с напредване на възрастта, но това обикновено не е явно за нас. Според изследвания, когато остаряваме, ставаме по-толерантни и имаме по-широк поглед към живота.
Преди време се смяташе, че начинът, по който живеем, остава почти непроменен, когато достигнем определена зрялост, но вече знаем, че това не е така. Нашите личности са гъвкави и можем да се адаптираме към променящите се условия на живота и то с повече мъдрост.
Когато се срещнем с някого след много години, често сравняваме как изглеждаме физически, спрямо преди, но има още нещо, което се променя много по-осезаемо с времето и това начинът, по който живеем.
Нашата личност, която включва мисли, поведение и нагласи, не е фиксирана. Тя се променя бавно през годините. Истината е, че всъщност тези промени продължават да се случват през целия ни живот, а не само до 40-годишна възраст.
Искате ли да знаете защо се променяме? В тази статия ще разгледаме факторите, които обясняват това:
- Теория за съзряването на личността
Личността не е нещо статично и не следва същия курс като физическото съзряване на човека. Въпреки че хората достигаме визуална и умствена зрялост към 30 години, нашата личност продължава да се развива чрез опита и взаимодействието с околната среда.
Теорията за съзряването на личността обяснява, че темпераментът на човека е стабилен и има генетична основа, но личността е гъвкава и може да се променя, за да се адаптира към предизвикателствата на живота.
- Теорията за петте големи личностни черти
През 2020 г. Университетът в Тълса провежда анализ на 152 изследвания, които проследяват промените в личността на хора от детството им до 70-годишна възраст. Те използват модела на петте големи характеристики на личността, за да анализират промените в поведението им.
Резултатите показват, че личността ни се променя с напредването на възрастта, но не е изключено да станем по-несигурни и по-затворени в себе си. Добрата новина е, че по-често ставаме по-екстровертни, по-разбиращи и по-емоционално стабилни. Също така, по време на жизнения си път ставаме по-добросъвестни, като се приспособяваме към предизвикателствата на живота и ставаме по-взискателни.
- Психосоциални фактори
Личността се променя с възрастта поради биологични и психосоциални фактори. Тези промени са необходими, за да можем да се адаптираме по-добре към света около нас. Социалният контекст играе важна роля в тези промени, фактори като семейните отговорности, образованието и травматични преживявания могат да повлияят върху начина, по който се развиваме. Особено важно е да имаме здрави емоционални връзки през живота си, за да не се изолираме и да не претърпим неблагоприятни промени в личността си.
- Учене чрез опит и мъдрост
Хората се променят с течение на времето и опитът, който събират. Например, можем да станем по-разумни и да взимаме по-добри решения, след като се научим да контролираме нашата импулсивност. Годините може да ни направят по-мъдри и да ни научат как да се справяме със сложни ситуации.
Още от автора:
Растенията, които е по-добре да не отглеждате вкъщи
Защо витамин B5 е толкова важен и как да си го набавим?
Седем признака, че диетата ви не е подходяща за вас
Големият дебат: Тичането или ходенето е по-полезно за здравето?
6 вредни навика, които ви пречат да успявате
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!