1

П рез 30-те години на XIX в. Алабама, Луизиана и Арканзас станали първите американски щати, обявили Коледа за официален празник. Именно там били въведени редица традиции, превърнали се в неделима част от американската култура – като пеенето на песни, украсяването на домовете и раздаването на подаръци. Във въпросните щати живеели много робовладелци.

По случай Рождество Христово, те позволявали на своите подчинени да почиват няколко дни, да пътуват, за да се видят с близките си и дори да сключат брак. Освен това, някои роби получавали подаръци и присъствали на банкети, по време на които можели да се насладят на различни празнични ястия. Коледа, разбира се, по никакъв начин не променяла факта, че отношението към тези хора било ужасяващо.

Робърт Мей, който е професор по история от университета „Пърдю“, отбелязва, че повечето робовладелци се опасявали от избухването на бунтове по време на тържествата и затова превантивно „дисциплинирали сурово“ своите подчинени. Също така, търговията с хора не спирала. Голям брой роби били изпращани далеч от семействата си навръх Нова година, поради което мнозина започнали да наричат 1 януари „Деня на разбитите сърца“.

Раздаване на подаръци

За робовладелците, раздаването на коледни подаръци представлявало начин, по който да демонстрират своето превъзходство. Празничните дни им предоставяли възможност да покажат, че имат пълна власт над притежаваните от тях роби, които на свой ред не разполагали с почти никакви финансови средства. По тази причина, техните собственици често им подарявали неща като храна, дрехи, обувки или пари. Историкът Елизабет Силвърторн отбелязва, че един робовладелец от Тексас раздал на всяко от семействата, работещи за него, по 25 долара, а децата получили бонбони. „На Коледа изненадахме слугите с подаръци, а те останаха много доволни, поздравяваха ни с ниски поклони и се усмихваха“, пише друг собственик на плантация.

В книгата си „Битката за Коледа“ Стивън Нисенбаум цитира думите на робовладелец, според когото раздаването на коледни подаръци било по-добро средство за контрол от физическото насилие. „Убих 28 говеда и организирах празнична вечеря за слугите…нямаше да има такъв ефект, ако бях превърнал кожите на добитъка в камшици“, отбелязал той.

В същото време, от робите не се очаквало да правят подаръци на господарите си. Историците Шона Бигам и Робърт Мей подчертават, че „евентуалните прояви на икономическо равенство биха нарушили динамиката на отношенията между робовладелците и техните подчинени“. Въпреки това, понякога се случвало робите да изненадат собствениците си с подаръци. Известен е подобен случай в плантация в Южна Каролина. Работниците там подарили на господарите си яйца, увити в носни кърпички. Като цяло, едностранният характер на раздаването на подаръци имал една основна цел – да покаже превъзходството на белите робовладелци над чернокожите им подчинени.

Бягство към свободата

За повечето роби, много от които били принудени да работят в ужасяващи условия, Коледа представлявала възможност за кратка почивка. „По милостта на нашите господари, ние смятахме това време за свое. Можехме да правим всичко, което поискаме“, пише известният писател и оратор Фредерик Дъглас (той е и един от лидерите на аболиционизма. Автор е на три автобиографии, в които описва живота си като роб и борбата си за свобода. На 20-годишна възраст Дъглас успял да избяга от своя господар и заживял в Ню Йорк). „Беше ни позволявано да пътуваме, за да посетим семействата ни. В продължение на шест дни (между Коледа и Нова година), имахме възможност да празнуваме заедно“, разказва още той.

Някои роби използвали празничните дни, за да се опитат да избягат от своите господари. Именно това направили Елън и Уилям Крафт през 1848 г. Те се възползвали от разрешението да пътуват, за да се отправят от Макон, Джорджия към Филаделфия. С влак и параход, двамата успели да достигнат крайната си дестинация, осъществявайки рискования си план за бягство. В навечерието на Коледа през 1854 г. Хариет Тъбман (родена като робиня, тя е известна политическа активистка и шпионин на Съюзниците по време на Американската гражданска война. Тъбман успяла да избяга от господарите си и след това организирала 30 мисии за спасяването на над 70 роби. За целта, тя използвала мрежа от безопасни укрития, известни като Подземната железница) се отправила от Филаделфия към Мериленд, след като разбрала, че тримата ѝ братя ще бъдат продадени от техния собственик. Преди това, той им разрешил да се срещнат със семейството си по случай празника. Вместо това, с помощта на сестра им, тримата мъже успели да избягат във Филаделфия и да се превърнат в свободни граждани на САЩ.

Джон Къниринг

Някои роби комбинирали Коледа със свои традиции и вярвания. В Уилмингтън, Северна Каролина, например, се отбелязвал празник, станал известен с името Джон Къниринг (той бил наричан още Джонкону, Джон Канаус и Джон Кану). Участниците в него се обличали с цветни костюми и посещавали своите съседи, пеейки песни и изпълнявайки различни песни. Като награда за това, те получавали дребни подаръци.

„Всяко дете ставаше рано сутрин на Коледа, за да види Джон Канаус…без тази традиция, празникът нямаше да е толкова хубав“, разказва в автобиографията си „Инциденти в живота на една робиня“ писателката Хариет Джейкъбс.

Повечето жители на Уилмингтън одобрявали провеждането на тези тържества, макар че имало и такива, някои не ги одобрявали. „Би било жалко, ако на робите се отнеме правото да празнуват, за да си отдъхнат от тежкото си ежедневие“, отбелязал съдия на име Томас Ръфин. Историкът Старлинг Стъки на свой ред акцентира върху друг аспект на празненствата.

„Като се има предвид колко важна е ролята на религията в Западна Африка, където танците и песните са средства за контакт с духовете на предците и дори с Бог, коледният сезон бил от голяма важност за африканците в Америка. По тази причина, на Джон Кънеринг бил придаван свещен характер“, смята той.

Още от автора:

Фалшивите новини, които могат да повлияят на предстоящите президентски избори в САЩ

По стъпките на СССР – защо някои експерти прогнозират, че Русия може да се разпадне

Какъв е произходът на някои от най-популярните стереотипи

Изследователите на НЛО, които се оказаха измамници

Забравената война между САЩ и Мексико

Въпрос на време - какво представлява атосекундата и как тя променя представите ни за света около нас

Американците, които избягаха в СССР по време на Студената война

Носи ли вина ООН за геноцида в Руанда

Цената на войната в Украйна и неясното бъдеще на руската икономика

Постижима цел ли е прекратяването на конфликта в Близкия изток

Номер или лакомство – изненадващата история на една от най-популярните традиции, свързани с Хелоуин

Как дроновете се превръщат във все по-важен елемент от войната в Украйна

Между гениалността и лудостта – непознатата история на Исак Нютон

Великите учени, създали ужасяващи оръжия

Историческите заблуди, в които много хора все още вярват

Противоречивите теории, свързани с някои от най-значимите събития в световната история

Газа, Украйна и страховете, че се приближаваме към световна война

Изстрелването на „Спутник-1“ и началото на космическата надпревара между САЩ и СССР

Войната в Украйна, Китай и бъдещето на Тайван

Коментари 1
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

1 коментар
 
- Мамо, днес директорът на училището ме попита дали съм единствено дете в семейството. - Единствено си. И какво? - Директорът каза: "Слава Богу!".
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Ще бъде ли поискан извънреден конвергентен доклад за еврозоната?&nbsp;</p>

"Да, България": Правителството да поиска конвергентен доклад за влизане в еврозоната

България Преди 23 минути

Това заяви депутатът Мартин Димитров в изявление за медиите

Разпитват свидетели по делото за катастрофата с участието на Лютви Местан

Разпитват свидетели по делото за катастрофата с участието на Лютви Местан

България Преди 36 минути

В залата присъстват както двамата обвиняеми, така и представители на държавното обвинение и на частното обвинение

"Алтернатива за Германия": Политическа сензация или заплаха за демокрацията

"Алтернатива за Германия": Политическа сензация или заплаха за демокрацията

Свят Преди 1 час

Възходът на крайнодясната партия разклаща политическия ред в Германия. Как стигнаха дотук и какво означава това за бъдещето на страната?

Извънредна ситуация в новия епизод на Hell’s Kitchen

Извънредна ситуация в новия епизод на Hell’s Kitchen

Любопитно Преди 1 час

Нов претендент от Зелените влиза в голямата игра

Британски гражданин налетя на бой на охранител в Боровец

Британски гражданин налетя на бой на охранител в Боровец

България Преди 1 час

Обвиняемият е задържан за срок до 72 часа

Почистват сградата на ЕП в София след атаката с боя

Почистват сградата на ЕП в София след атаката с боя

България Преди 1 час

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен осъди вандалската проява, наричайки я „неприемлива атака срещу европейските институции“

<p>&bdquo;Фаталният&ldquo; сезон на &bdquo;Като две капки вода&ldquo; стартира със&nbsp;забележителен резултат по NOVA</p>

„Фаталният“ сезон на „Като две капки вода“ стартира със забележителен резултат по NOVA

Любопитно Преди 1 час

Предаването постигна и рекордно голяма преднина пред втората телевизия в класацията

Почина журналистът Иван Ибришимов

Почина журналистът Иван Ибришимов

България Преди 1 час

"Нестихващо талантлив и много добър човек"

<p>Забраниха на Меган Маркъл да продава дрехи&nbsp;</p>

Меган Маркъл среща нови правни трудности с марката си As Ever: Забранено ѝ е да продава дрехи

Любопитно Преди 1 час

От близо три години брандът е преминал през редица предизвикателства и все още не е започнал да предлага продукти за продажба.

Християнсоциалният съюз спечели изборите в Бавария

Християнсоциалният съюз спечели изборите в Бавария

Свят Преди 1 час

ХСС традиционно е първа политическа сила в южния регион, но сега партията обърна тенденцията на спад в подкрепата за нея

Марсилия

Взрив в руското консулство в Марсилия

Свят Преди 2 часа

Според ТАСС експлозията в консулството има „всички признаци на терористична атака”

<p>Разкрития за печалби в милиарди за Русия</p>

Newsweek: Русия печели милиарди от изкопаеми горива въпреки санкциите

Свят Преди 2 часа

Русия продължава да генерира значителни приходи от изкопаеми горива, като част от тези приходи идват косвено от западни държави

Пожар в руска рафинерия, Украйна пое отговорността

Пожар в руска рафинерия, Украйна пое отговорността

България Преди 2 часа

През последните месеци Киев засили въздушните си нападения срещу енергийни и военни обекти на руска територия

МС с извънредно заседание, разглежда проектобюджета

МС с извънредно заседание, разглежда проектобюджета

България Преди 2 часа

Министерският съвет ще приеме и управленската програма на кабинета

Като две капки вода

Красавици, Иван (без Андрей) и дует са сред звездите в новия сезон на „Като две капки вода“

Любопитно Преди 2 часа

Тази година шоуто обещава да е много, много любопитно, а новите девет участници вече представиха първите си изпълнения в понеделник вечер

Мъск изпрати шокиращ имейл до милиони федерални служители със заплаха за съкращаване

Мъск изпрати шокиращ имейл до милиони федерални служители със заплаха за съкращаване

Свят Преди 2 часа

"Тази заплаха е незаконна, безразсъдна и още един пример за жестокия и произволен хаос, който г-н Мъск нанася"