Н а Бъдни вечер през 1979 г. Съветският съюз започва инвазия в Афганистан - неговия централноазиатски съсед на юг.

Първоначално Русия спуснала въздушно елитни войски в основните афганистански градове. Скоро след това тя разположила моторизирани дивизии през границата. Само за няколко дни Комитетът за държавна сигурност на СССР (КГБ) проникнал в афганистанския президентски дворец, отровил президента и неговите министри и помогнал за стартирането на подкрепян от Москва преврат за поставяне на нов марионетен лидер - Бабрак Кармал.

Инвазията предизвикала брутална деветгодишна гражданска война в Афганистан.

Когато последните съветски войски се изтеглят от Афганистан в началото на 1989 г., конфликтът вече е отнел живота на приблизително 1 милион цивилни и около 125 000 афганистански, съветски и други бойци. Войната нанесла удар не само на Афганистан, но и на Съветския съюз, чиято икономика и национален престиж били тежко поразени.

По-късно това допринесло значително за разпада на СССР.

Тогава защо Москва го е направила?

Източник: Getty Images

От началото на 19 век нататък Афганистан била геополитическа пионка в така наречената „Голяма игра“ между империите на царска Русия и Великобритания. Страхувайки се, че експанзията на царска Русия в Централна Азия ще я доближи опасно до границата на Индия - имперското бижу на Великобритания, последната започнала да води войни в Афганистан, за да създаде буфер срещу руското посегателство.

Нито руската революция от 1917 г., нито краят на британското колониално управление в Индия променили геополитическото значение на Афганистан. През 1919 г., годината, в която афганистанците извоювали своята независимост, Съветският съюз станал първата държава, която установила дипломатически отношения с Афганистан, която от своя страна е една от първите, които официално признават болшевишкото правителство. През следващите десетилетия СССР предлага както икономическа, така и военна помощ на неутрален Афганистан. Когато Британската империя започнала да запада след Втората световна война и Съединените щати се превърнали в доминираща световна сила, Афганистан останал на фронтовата линия на Студената война.

Москва се е борила за афганистанската вярност

Източник: Getty Images

През 1973 г. последният крал на Афганистан е бил свален от власт чрез преврат от своя братовчед и зет Мохамед Дауд Хан. СССР приветствал тази промяна, но радостта му скоро избледняла, тъй като авторитарният Дауд Хан отказал да бъде съветска марионетка. По време на среща през 1977 г. той казал на съветския лидер Леонид Брежнев, че ще продължи да наема чуждестранни експерти от страни извън СССР. "Афганистан ще остане беден, ако е необходимо, но свободен в своите действия и решения." Не е изненадващо, че съветските лидери не го одобрили. През 1978 г. комунистическата Народна демократична партия на Афганистан свалила Дауд Хан от властта по време на Сурската революция.

Въпреки комунистическото ръководство на Афганистан съветските лидери все още не могли да се отпуснат. Новият режим, разделен и нестабилен, се сблъскал с ожесточена културна съпротива от консервативни и религиозни лидери и опозиция в голяма част от афганистанската провинция срещу радикалните аграрни реформи на комунистите. През есента на 1979 г. революционерът Хафизула Амин организира вътрешен преврат, който убил първия лидер на партията и поставил началото на неговото кратко, но брутално управление. Националните вълнения нараснали, а извиването на ръцете отстрана на Москва се засилило.

Москва се е страхувала от САЩ

Източник: Getty Images

Хаосът в Афганистан разтревожил съветското ръководство преди всичко, защото увеличил шансовете афганистанските лидери да се обърнат за помощ към Съединените щати. В края на октомври 1979 г. висшите членове на Политбюро предупредили Брежнев, че Амин се стреми да следва по-балансирана политика и че Съединените щати откриват „възможността за промяна в политическата линия на Афганистан“.

Само седмици по-късно ръководителят на КГБ Юрий Андропов, външният министър на СССР Андрей Громико и министърът на отбраната Дмитрий Устинов убедили Брежнев, че дори американците да не се опитват активно да подкопаят съветското влияние в Афганистан, безмилостният, но нестабилен режим на Амин ще създаде слабости, които САЩ биха могли да използват по-късно. Москва, твърдят те, трябвало да действа.

"Доктрината на Брежнев“

Източник: Getty Images

Десетилетие по-рано, през 1968 г., Брежнев въвел новата си догма: Всички социалистически (приятелите комунисти на Москва) режими имали отговорността да подкрепят другите, като използват военна сила, ако е необходимо. „Доктрината на Брежнев“ била отговор на „Пражката пролет“ - кратък период на либерализация под ръководството на новия лидер на Чехословакия Александър Дубчек. Дори скромните стъпки на Дубчек дали достатъчно основание на Съветите да нахлуят в Чехословакия и да го отвлекат.

До 1979 г. Афганистан, колеблив, някога приятелски режим, предоставил още един шанс на СССР да наложи военно доктрината на Брежнев. Лидерите осъзнали, че ако не предприемат действия, това може да постави под въпрос готовността на СССР да поддържа други режими на своя страна на така наречената „желязна завеса“, физическата и идеологическата граница, разделяща СССР от останалата част от Европа след Втората световна война.

Афганистан и „националният проблем“ на СССР

Източник: Getty Images

През цялата си история огромната територия на Русия обхващала широк кръг от национални и етнически групи, населяващи историческите им родини. По време на съветската епоха, която включвала репресивна система на централизирана власт, комунистическите лидери се тревожели за вътрешни предизвикателства, случващи се в сателитните държави – особено бързоразвиващите се централноазиатски държави с мюсюлманско мнозинство.

Докато пропагандата изобразявала съветския живот като щастлив и мултиетнически такъв, където различни традиции процъфтяват в контекста на националното единство, реалността за някои групи включва чистки, депортации и трудови лагери. За Москва всяко несъгласие или промяна в съюза с афганистанците криели риска да предизвикат подобни действия в съседни държави като Узбекистан, Туркменистан и Таджикистан, които споделяли етническа идентичност, религия и история с Афганистан.

Лесно е да се заключи, че започването на инвазия в Афганистан, за да се подкрепи непопулярен режим, е било глупаво и обречено на провал начинание. За съветските лидери в Москва през декември 1979 г. обаче решението да направят точно това изглеждало логично и неизбежно.

- Защо си в толкова лошо настроение? - Ами точно влизах в морето на Малдивите и... - И какво? - И ми звънна алармата за…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Мъжът, пребил жена в Ямбол, остава в ареста

Мъжът, пребил жена в Ямбол, остава в ареста

България Преди 23 минути

Родителите на задържания имат ограничителна заповед спрямо него

Израел нареди евакуация на по-голямата част от Рафах

Израел нареди евакуация на по-голямата част от Рафах

Свят Преди 57 минути

По-рано този месец Израел прекрати постигнатото примирие и възобнови сухопътните и въздушните атаки срещу "Хамас"

Vesti.bg стартира свой Viber канал - абонирайте се!

Vesti.bg стартира свой Viber канал - абонирайте се!

Любопитно Преди 1 час

Защо и как да се абонирате?

<p>Мъск раздава 1 милион долара на избиратели&nbsp;</p>

Мъск раздава 1 милион долара на избиратели преди изборите за Върховен съд на Уисконсин

Свят Преди 1 час

Изборната надпревара се очертава като най-скъпата съдебна битка в САЩ, с разходи от 81 млн. долара

<p>Германия оставя историята в миналото и се готви за война</p>

Германия оставя историята в миналото и се готви за война

Свят Преди 1 час

Според генералният секретар на Бундесвера връщането на военна служба е „абсолютно“ необходимо

Пеевски: Пълна подкрепа за протеста на медиците, министрите да намерят решение

Пеевски: Пълна подкрепа за протеста на медиците, министрите да намерят решение

България Преди 1 час

За това апелира в своя позиция лидерът на "ДПС - Ново начало"

<p>Студио &quot;Гибли&quot; и AI - креативни изображения или откраднати авторски&nbsp;права</p>

OpenAI пусна най-усъвършенствания си генератор на изображения и превзе социалните мрежи

Технологии Преди 1 час

OpenAI представи нова функция в ChatGPT-4o: Генериране на изображения в стил студио "Гибли"

Известен турски певец почина по време на концерт в Кипър

Известен турски певец почина по време на концерт в Кипър

Свят Преди 1 час

Волкан Конак е припаднал на сцената

Шведски град е глобен за пропускане на екологична цел

Шведски град е глобен за пропускане на екологична цел

Свят Преди 1 час

Гьотеборг ще трябва да изплати 150 000 крони

Снимката е илюстративна

Проверяват сигнал за петна от мазут в морето край Варна

България Преди 1 час

Всички институции веднага са информирани

От април: Пътуваме до Великобритания с електронно разрешение

От април: Пътуваме до Великобритания с електронно разрешение

Свят Преди 1 час

От 2 април Лондон ще изисква електронно разрешение за пътуване при кратък престой за граждани на ЕС

.

Гладна стачка обяви бащата на обвинения за побоя на метеоролози

България Преди 2 часа

Родителите на Стоян Стоянов твърдят, че синът им е бил провокиран, за да прояви агресия

Доналд Тръмп

Доналд Тръмп заплаши Иран с бомбардировки

Свят Преди 2 часа

„Това ще бъде бомбардировка, каквато не са виждали досега“, заплаши президентът на САЩ

<p>&quot;Те носеха емблеми, които трябваше да ги защитават&quot;</p>

Осем медици загинаха в Газа: "Те носеха емблеми, които трябваше да ги защитават"

Свят Преди 2 часа

Екипът, пътуващ с линейка, е попаднал под силен обстрел в района ал-Хашашин на 23 март