З емята е единствената планета, на която знаем, че има огън.
Най-горещата планета в Слънчевата система, Венера, е покрита с вулкани, изтласкващи гореща магма на повърхността, на нея никога не е имало огън или пламъци. Това важи и за Меркурий, Юпитер и останалите планети, които обикалят около Слънцето.
Учени разкриха, че огънят всъщност е нов и за нашата планета. В продължение на милиарди години на Земята той просто не е същестувал. Отнело е изключително много време условията за горене да станат възможни.
Вулканите може да са произвеждали „огнени фонтани“, като тези на Ио, но това не е истински огън, а магма, която се издига и изригва от вулканите.
Преди около 2,4 милиарда години атмосферата на Земята била наситена с метан, произведен от бактериален живот. След Голямото окислително събитие, когато цианобактериите започнали да освобождават кислород чрез фотосинтеза, молекулярният кислород започнал да се натрупва в атмосферата.
Въпреки това, концентрацията му не била достатъчна за горене. Това събитие, известно още като Кислородната катастрофа, вероятно довело до глобално застудяване, тъй като кислородът разрушил метана, като изчистил парниковия му ефект.
Първите доказателства за пожар на Земята идват от Средния ордовик, милиарди години по-късно.
За да е възможно горенето, са нужни точни условия: ако кислородът в атмосферата е под 13 процента, растителна маса няма да може се запали, но ако е над 35 процента, горите ще горят толкова лесно, че няма да могат да се поддържат.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!