О старяването има своите ползи. Ставаме по-мъдри, създаваме по-стабилна среда около себе си, хората около нас ни вземат по-сериозно.
Разбира се, този неизбежен и необратим процес има и доста недостатъци.
Налага ни се да заменим обикновения хидратиращ крем с такъв против бръчки, да кажем „НЕ“ на пържените картофки вечер и да си почиваме малко повече, защото тялото ни започва да се изморява.
В студентските си години почти всеки е имал ред безсънни нощи, удавени в алкохол и замъглени приключения, последвани от дълбок сън. Пица или някоя друга мазнотийка преди лягане и на следващия ден сякаш нищо не е било.
С годините обаче дори половин бутилка вино може да ни накара да съжаляваме на следващия ден, а какво да говорим за вечер в бар с колеги.
Събуждате се сутрин и с болка (в главата и стомаха) осъзнавате, че вече не можете да пиете толкова алкохол и се опитвате да се сетите, кога изгубихте тренинга си на 20-годишни.
На този въпрос се опитва да отговори и науката.
Защо махмурлукът става по-тежък с годините?
Не всички проучвания по темата подкрепят теорията, че махмурлукът става по-тежък с годините.
Проучване на датски учени от 2013 г., както и проучване на Университета Браун от 2015 г. твърдят точно обратното. Те откриват, че младежите всъщност по-често имат тежък махмурлук от по-зрелите.
Тези проучвания обаче се базират на информацията, подадена от участници, които не се ограничават в пиенето.
Учените от Университета Браун отбелязват, че „по-възрастните и опитни пиячи са се научили как да променят навиците си за консумиране на алкохол, така че да нямат махмурлук“.
Няколко чаши уиски може да имат по-сериозни последствия за един 40-годишен организъм, отколкото за един 20-годишен, но по-опитният човек не би изпил тези няколко чаши уиски наведнъж като за начало.
Други проучвания откриват, че младежите рядко имат махмурлук
Защо когато изпием няколко водки не се чувстваме по същия начин, както когато изпивахме пет водки през студентските си години?
По същата причина, поради която не се възстановяваме от фзически травми, както когато сме по-млади – малко по малко процесите в тялото ни се забавят и стават по-неефективни.
И въпреки че учените още не са напълно сигурни защо точно имаме махмурлук, те смятат, че този неблагоприятен ефект от алкохола се дължи на продуктите, които се получават от алкохола при метаболитните процеси в тялото ни – ацеталдехид и ацетат.
Ацеталдехидът е между 10 и 30 пъти по-токсичен от самия алкохол и води до потене, гадене и повръщане.
Проучвания откриват, че с годините тялото става все по-неспособно да произвежда достатъчно ензими, които да разградят този токсин и това води до по-тежък махмурлук.
Това са биологичните причини за тежките сутрини след вечер в бар, в компанията на няколко питиета.
Начинът ни на живот също играе роля
С увеличаването на броя на годините ни, се увеличават и задълженията.
И ако на 20 можем да си позволим да проспим съботата, да се събудим в 3 следобед, да изядем една чиния палачинки и да се метнем отново в леглото, на 30 и 40 уикендите вече не са толкова свободни.
Доста вероятно е след дълга нощ да трябва да се събудим, за да изчистим и подготвим дома за посещение на роднини, да трябва да направим закуска на децата и да излезем с тях за игри в парка или просто да довършим нещо от офиса, което е останало за уикенда.
За да избегнем неприятния момент, в който трябва бодро да играем федербал със сина си, докато главата ни се пръска от болка, или да се усмихваме учтиво на семейния обяд, въпреки че ни се гади от миризмата на спаначената супа, трябва да използваме годините в своя полза.
Не забравяйте, че с консумацията на повече алкохол, трябва да пием и повече вода и, разбира се, не пийте на празен стомах и пийте с мярка.
Четете още:
3 причини защо виното причинява главоболие
Защо пристрастяването е разстройство на обществото
Митът за биреното коремче, коя е най-полезната бира и с каква храна да я съчетаваме
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!