В секи кошмар носи скрито значение и неговото повторение може да се дължи на факта, че човек е подложен на стрес и е силно емоционален.
Необходимо е да се открият причините, които биха могли да го доведат до страховити сънища, пише сайтът "Аргументи и факти", цитиран от "Рамблер".
Кошмарите могат да се разглеждат както като полза, така и като вреда. Неприятните сънища са защитен механизъм на човешката психика, предпазват я от различни дразнители и помагат да се избегне нервен срив, отбелязва клиничният психолог и когнитивно-поведенческият терапевт Алексей Мелехин.
Ако сънищата са придружени от събуждане на човек, сърцебиене, гадене и други вегетативни прояви, тогава това е повод за размисъл, категоричен е специалистът. Това показва проблем в психиката и е необходимо да се определят причините, които биха могли да доведат до този конкретен сън и неговите по-нататъшни повторения.
Повтарянето на кошмарите може да бъде причина за посттравматично стресово разстройство, прегаряне, тревожност при раздяла, класически перфекционизъм. Те също могат да бъдат признаци на клинична депресия или нещо общо с чувството за сигурност на човека, обясни лекарят.
"Кошмарите трябва да се третират като вид продукт, екран, който ви показва какво се случва. И трябва да обърнете внимание на това. Те не са просто там", каза Мелехин.
Според него кошмарите често се виждат от емоционални, тревожни или склонни към страх хора, освен това постоянното повторение на такива сънища говори на човек за важността на изработването на причините за появата им.
Лекарят отбеляза, че кошмарите позволяват да бъде възстановена психологическата обвивка след травматично преживяване, което човек може да изпита, те са резултат от чувство на несигурност.
Ако кошмарите водят до нарушаване на качеството на съня, намаляване на ефективността и други, тогава човек трябва да се свърже със специалист и да бъде решен този проблем, подчертава Мелехин.
По-рано неврологът Анна Лацинова заяви, че продължителността от най-малко седем часа, способността да заспите без хапчета за сън и чувството за бодрост сутрин, се считат за признаци на качествен сън.
Според експерта хората са много активни през деня, а нервната система и цялото тяло имат нужда от почивка. Учените са установили, че поне седем са достатъчни за сън за възстановяване на мозъка, сърдечно-съдовата система, стомашно-чревния тракт и цялото тяло.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!