Случвало ли ви се да отидете на гости и да не може да откриете откъде се включва осветлението в тоалетната? На почти всеки се е случвало.
В такива моменти се чувстваме глупаво, но сякаш ключовете за осветлението във всеки дом са на абсолютно различно и необичайно място.
А случвало ли ви се е някой да спре осветлението, докато сте в банята, защото ключът е от външната страна? Може би да – тогава е доста вероятно да сте се замисляли, защо ключът за осветлението е от външната страна.
Ако пък не ви се е случвало и не сте се замисляли, сега е моментът – защо в някои бани ключът е вътре, а в други отвън? Отговорът е логичен – за наше добро.
Електричество и вода не е добре да се смесват
В новите сгради с професионална и осъвременена електрическа инсталация шансът да ни удари ток от ключа за електричеството е много малък.
Когато става въпрос за кабели на десетилетия и самоделни инсталации (такива, каквито доста от всичко можещите българи си правят), шансът обаче значително се увеличава.
Металът е изключително добър проводник, затова и го използваме за жиците, по които да тече електричеството. Водата, или по-точно солите в нея, също са доста добри проводници.
Понякога металните частици в ключовете за електричеството пускат заряди, от които ни удря леко (или не толкова леко) ток, когато има жица наблизо.
Затова, ако в банята има ключ и го натиснем докато сме с мокри крака на пода, може да ни удари ток, който да се свърже с локвата под краката ни, образувайки електрическа дъга и една затворена верига, в която ние се превръщаме в жертва на електричеството.
Ключовете за осветлението – далеч от вода
Това е едно от изискванията за много сгради. И с право.
Във Великобритания например регулациите ограничават електротехниците от поставяне на контакти и ключове за електричество на 0,6 м от душове и вани, както и в малки бани, които нямат достатъчно пространство за безопасно разстояние за поставянето им.
Алтернативата, която много британци използват, е да включват и изключват електричеството със специални въженца, свързани към ключа. Далеч от ръцете… далеч от сърцето, а и от цялото тяло.
В България обаче регулациите не са толкова стриктни и затова ключовете за електричеството са навсякъде.
Обичайно при високо напрежение, което за баните и тоалетните трябва да бъде с по-нисък праг от това за останалите стаи в жилището, шалтерът пада и спира електричеството, но въпреки това трябва да внимаваме, когато сме в близост до източник на електричество и особено, когато сме боси и мокри.
Следващият път, в който ви се случи някой да ви спре осветлението, докато сте на тоалетната чиния, може да се чувствате щастливи, че поне сте защитени от токов удар.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!