Д а ти „омекнат коленете“ – това е израз, използван за описание на преживяването на непреодолими емоции: страх, когато стоиш твърде близо до ръба на скала, мъка, когато чуеш опустошителни новини, или привличане, когато видиш някого, когото обичаш.
Поговорката произхожда от преводи на Библията, „където коленете на хора, лишени от духовна издръжливост, първо са описани като „треперещи“ и „слаби“ (1300 г.), а по-късно като „слаби“ (1500 г.)“, според Grammarphobia, блог върху граматиката, етимологията и употребата на думи, пише сайтът Live Science.
Но
могат ли екстремните чувства наистина да накарат краката ви да се разклатят?
Експертите казват, че хората могат да изпитат „слаби колене“ в определени ситуации. Например, големите емоции – особено стресът – могат да причинят физиологични промени в тялото, които могат да доведат до слабост в коленете. Но слабостта на коляното не е само усещане – може да е и признак на медицински проблем.
Усещане в коленете
Да ти „омекнат коленете“ е по-скоро разговорно, отколкото клинично, според Мартин Антъни, експерт по тревожност и председател на катедрата по психология в университета Торонто Метрополитън. Въпреки че може би сме запознати с идеята някой да падне на земята, когато получи лоши новини, Антъни казва, че в научната литература няма силна връзка между слабостта на коленете и големите емоции.
„Не съм виждал проучване за слабост и безпокойство в коленете“, каза Антъни. И това не е установен симптом на безпокойство или паника. Въпреки това, няколко симптома на паническа атака, като треперене и студени вълни, са свързани с нестабилност“, каза Антъни. „Така че, докато слабите колене са до голяма степен само израз, поговорката може да опише цялостната нестабилност, която хората чувстват, когато са разтревожени или емоционални“, каза той.
Бетани Тийчман, професор по психология, която специализира в тревожността в Университета на Вирджиния, каза, че
в някои сценарии усещането за слабост в коленете вероятно е свързано със стресовата реакция на тялото за борба или бягство.
Борба или бягство е поредица от промени, които се случват в тялото, когато се отделят хормони на стреса. Тези промени – като повишена кръвна захар, промяна в кръвното налягане, изпотяване и стягане на мускулите – подготвят тялото да избяга от опасност или да поеме заплаха. „Но те също така могат да допринесат за усещането за нестабилност“, каза Тийчман.
Например при битка или бягство тялото пренасочва кръвоснабдяването към мозъка и основните мускулни групи, като ръцете и краката, в случай че трябва да избягате или да отвърнете на удара. „Тази адаптация е изключително ценна, ако трябва да избягате от заплаха“, каза Тийчман. „Но също така може да причини замайване или залитане, което може да допринесе за това нестабилно усещане. Стегнатите мускули също могат да доведат до чувство на нестабилност“, каза тя.
Пристъпите на паника могат също да причинят дисоциативни симптоми, които карат човек да се чувства извън собственото си тяло, отбеляза Тийчман. Този фактор може също да е в действие, когато хората се чувстват слаби в коленете.
Слабите колене може да са медицински проблем
Слабостта на коленете не е само емоционална. Като най-големите стави в тялото, слабостта в коленете може също да е признак на основен медицински проблем, като остеоартрит, слабост на квадрицепса и прекомерна употреба. „Ако слабостта или нестабилността на коляното ви се случват само по време на пристъп на паника или моменти на голяма емоция, е сравнително безопасно да се каже, че симптомите се коренят в тревожността“, каза Тийчман.
„Въпреки това, ако слабостта или нестабилността са продължителни – продължаващи далеч отвъд епизода на емоции или паника – това може да е знак, че е необходима медицинска помощ“, каза Антъни.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!