Да говорим за това, което се случва в тоалетната, някак си е тема табу, въпреки че всички го правим.
Не, не става въпрос за детински шегички, свързани с ходенето по "малка" и "голяма" нужда, а науката зад това, което произвежда тялото ни и сигналите, които то ни дава за здравословното ни състояние.
Урината е от съществено значение за прочистването на тялото ни
Каквото и да пием и ядем, тя почти винаги е жълта. Замисляли ли сте се защо?
Отговорът се крие зад жлъчния пигмент – уробилин, в урината.
Тялото ни произвежда огромни количества червени кръвни клетки, които постоянно трябва да бъдат прочиствани от организма ни, за да направят място на нови и свежи такива. Дори и когато са с „изтекъл срок на годност“ тези кръвни клетки продължават да съдържат желязо.
От своя страна белите кръвни клетки улавят желязото, за да го запазят в тялото ни и да го предоставят на разположение на ловецът на стари червени кръвни клетки – билирубина.
По пътя към тоалетната чиния билирубинът преминава през бъбреците и изсмуква важни вещества, и под въздействието на чревните бактерии ги преобразува в молекула с жълт цвят, позната в науката като уробилин. Количеството вода, което един организъм приема, определя концентрацията на тази молекула и наситеността на цвета ѝ.
Така обичайно човешката урина може да бъде от светложълтеникава до кехлибарена на цвят.
Вижте какво могат да означават различните оцветявания на урината и за какво може да са знак:
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!