З а някои хора кафето освен, че повишава енергията им, ускорява и движението на червата. Въпреки, че това е може би най-популярната гореща напитка, няма много изследвания за това защо кафето кара много хора да тичат в тоалетната, минути след първите глътки.
„В някои случаи, както е при кафето и изхожданията, вероятно просто не е имало нужда от медицинска гледна точка от подобно изследване“, казва д-р Кайл Стейлър, директор на лабораторията за стомашно-чревна подвижност в Масачузетската болница.
„А може и да е, защото е очевидно, което означава, че не са необходими множество проучвания, за да се разбере, че кафето предизвиква изхождане, тъй като това е част от ежедневието на много хора“, добавя той.
Може пък да има и нещо специално в кафето
и съществуващите проучвания доказват, че „пациентите са прави“. Някои малки изследвания показват, че пиенето на кафе е по-ефективно от пиенето на топла вода за предизвикване на движения на червата.
И дали кафето е с кофеин или без кофеин, изглежда няма значение в повечето проучвания. Според други изследвания в някои случаи кафените съединения освен кофеина може да са отговорни за внезапните движения на червата.
Идентичността на тези съединения и как те могат да взаимодействат с храносмилателния тракт все още са до голяма степен неизвестни, но ето какво са открили изследователите досега.
Кафето може да причини контракции на дебелото черво
Дебелото черво изпитва три вида контракции, които работят заедно, за да изхвърлят в крайна сметка изпражненията. Появата, времето и честотата на тези контракции се влияят от мускулни, нервни и химични фактор
Кафето може да стимулира тази двигателна активност на дебелото черво в рамките на минути след консумацията му, сочат ограничените налични изследвания.
Резултатите от тези проучвания вероятно означават, че кафето не контактува директно с лигавицата на дебелото черво, а по-скоро го засяга чрез „гастроколичен механизъм“, каза Стейлър – което означава, че кафето, контактуващо със „стомашната лигавица, предизвиква или нервна система, или хормонален отговор, който кара дебелото черво да започне сключване на договор“, каза той. „Контракциите на дебелото черво придвижват изпражненията в дебелото черво към ректума и ето – имате желание да се изходите“.
Може да повлияе на хормоните и стомашната киселина
Изглежда, че кафето също така стимулира освобождаването на хормона гастрин, каза Стейлър, което позволява производството на стомашна киселина (стомашна киселина). Стомашната киселина помага за смилането на храната и може да стимулира дейността на дебелото черво. Изследователите откриват през 1986 г., че пиенето на кафе с кофеин или кафе без кофеин влияе бързо и значително на нивата на гастрин.
Млечни продукти и храносмилателно здраве
Ако имате непоносимост към лактоза, но въпреки това се наслаждаване на кафе със сметана, може именно сметаната да е виновник за внезапните пориви за изхождане.
Можете да разберете дали точно това е причината, ако няколко дни пиете кафето си чисто и обърнете внимание на симптомите си.
Въпреки че изследванията показват някои ползи за храносмилането от пиенето на кафе, трябва ли редовното ви сутрешно кафе да бъде това, което използвате, за да се изхождате редовно? „Ако имате запек, не е неразумно да пиете кафе, за да оправите нещата, каза Стейлър.
Но
все пак не разчитайте само на кафето за раздвижване на червата.
Говорете с вашия лекар, ако имате проблеми да ходите редовно до тоалетна.
Вижте още:
Безкофеиновото кафе, наистина ли е толкова безвредно, колкото си мислим
Какво казва любимото ви кафе за вас
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!