И ндия забрани десетки китайски приложения за смартфони и достъпа до популярни социални мрежи, след като властите в Делхи обявиха, че приложенията представляват "заплаха за националната сигурност".
Сред забранените е социалната мрежа TikTok, приложението WeChat и видеоигрите Clash of Kings и Mobile Legends.
Indian government banned #TikTok & other chinese apps in India
— Innocent Sinner (@ShuklaMahima19) June 29, 2020
le* Indians* pic.twitter.com/w9PeSPPPYJ
Списъкът включва поне 59 приложения, всички разработени от китайски компании. В решението се казва, че те "развиват дейност, заплашваща сигурността на държавата и обществения ред".
Забраната идва след тежък граничен инцидент между Индия и Китай, при който бяха убити поне 20 индийски граничари.
Some TikTokers after knowing that TikTok is ban in India pic.twitter.com/MA94to4gfZ
— अमित कुमार (@amazingmka) June 29, 2020
Мерките от своя страна разгневиха редица инфлуенсъри в страната. Те призоваха своите фенове да ги последват в други платформи за социално споделяне и започнаха да публикуват видеоклипове в Instagram и YouTube, съобщи CNN.
Някои от тях заявиха, че са съгласни с действията на правителството и пуснаха "прощални" видеа с #ByeTikTok.
Вчера от TikTok отговориха на забраната на правителството като поискаха то да даде "по-конкретни разяснения" за мотивите си.
Компанията отрече да е споделяла информация за потребителите с което и да било чуждестранно правителство, в това число и китайското.
India's TikTok influencers are urging their fans to follow them on other social media platforms after the government announced a ban on the popular video-sharing app https://t.co/ybLUqkjcp9
— CNN (@CNN) July 1, 2020
Все още не е ясно колко дълго ще продължи забраната.
Това не е първият път, в който TikTok влиза в конфликт с индийското правителство. Приложението бе блокирано за кратко в страната миналата година, след като съдът постанови, че социалната мрежа може да представлява заплаха за децата заради риск от сексуален тормоз, порнография или кибератаки.
Приложението бе възстановено седмица по-късно, след като компанията успешно обжалва решението на съда.
TikTok определено има какво да загуби от забраната в Индия.
Това е една от страните, в които се наблюдават най-много изтегляния на приложението. То генерира близо 660 милиона инсталации след старта си през 2017 г., сочат данни на аналитичната фирма Sensor Tower, посочва още CNN.
Приложението наскоро придоби популярност в целия свят. Според Sensor Tower то е изтеглено 315 милиона пъти от януари до март. Цифра, която според аналитичната компания, надвишава резултатите на всяко друго приложение за едно тримесечие.
Забраната на Индия обаче би могла да окаже голям негативен ефект върху приложението, което вече е изправено и пред засиления контрол от американските законодатели.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!