Ч есто в контактите на различни фирми виждаме номер на факс.
За мнозина тази технология, въведена преди повече от 160 години, изглежда остаряла и ненужна, но въпреки това тя продължава да се използва и до днес.
Факсът остава жив,
особено в страни като Япония и Германия, както и в САЩ в големи сектори като здравеопазването и финансовите услуги.
Безброй имейли се разпращат между различни фирми и отдели, но и милиони факс съобщения продължават да се получават всеки ден.
Проучване от 2017 г. открива, че при 82 процента от 200 големи фирми (с над 500 работници) се наблюдава тенденция да се изпращат също толкова факс съобщения, като предходната година, дори в някои случаи повече.
Факс машините продължават да съществуват и да се използват за пренос на информация, въпреки че се наблюдава и известна степен на дигитализиране на услугата, при което фирмите използват факс сървъри, в които електронно да получават факс съобщения.
Дълголетието на факс технологията
се дължи на първо място на легалното му надмощие.
Подписите, получени по факс, доскоро имаха по-голяма тежест и признание от дигиталните подписи. В последно време и електронните подписи се зачитат от много фирми и администрации, но въпреки това факсът си остава за предпочитане.
В много страни фармацевтите могат да приемат рецепти, получени по факса, но не и сканирани и изпратени по имейл.
Друг аспект е сигурността на съобщенията. Счита се за много по-лесно да се дешифрират криптирани имейли, отколкото да се открадне информация от факс машина.
В САЩ факсът се използва доста в медицинските среди
Защо? Защото кабинетът на Обама инвестира над 25 млрд. щатски долара във въвеждането на електронни системи за водене на медицински досиета на пациентите.
Различните медицински заведения обаче интегрираха системи, които не са съвместими една с друга и докато лекарите от едно заведение не могат да споделят информация през дигиталната система с лекарите от друго, те продължават да могат да го правят чрез факс.
Освен фактори като сигурност и удобство, роля играе и нежеланието за промяна
Хората често свикват с даден метод и не обичат да се адаптират към нов.
Малките бизнеси, чиито нужди напълно се обслужват от една факс машина, нямат нужда от инвестиция в нови и по-скъпи дигитални системи за обмяна на документи.
Всяка компания, която предпочита факса, насърчава и своите клиенти да го използват, за да бъде двустранна комуникацията и да не се получават недоразумения и грешки.
Важно е да се знае, че факс машините и принтерите с възможност за получаване на факс имат голям капацитет за запазване на информация в случай, че има проблем с интернет или опит за хакерска атака.
Във Великобритания факсът също се използва широко
Актът от 2000 г., отнасящ се до електронните подписи, не прави дигиталните подписи във всички случаи валидни.
През 2018 г., подтикната от ЕС, британската комисия по правни въпроси излиза с официално становище, че електронните подписи са напълно легални, но трябва доста да се популяризират, за да започнат да се приемат от широкото общество и да влязат в употреба.
Скорошно проучване установи, че в сектора на общественото здравеопазване във Великобритания се използват повече от 8000 факс машини. В отговор се взе решение от 2019 г. да спрат да се купуват факс машини в този сектор и до 2020 г. те да излязат от употреба.
Същата цел си постая и американското здравеопазване.
Въпреки това обаче пращането на факс съобщения продължава да се използва
от много други сектори и бизнеси. Както вече споменахме – евтин, удобен, сигурен и убедителен начин за обмяна важна информация.
Засега не се очаква тази „отживелица“ да отживее… може би факс машините биха излезли от употреба, когато поколенията, израснали с тях изчезнат.
Това обаче ще покаже само времето.
Четете още:
Известни изобретения, заслугите за които са приписани на грешните хора в три части:
Първа част, Втора част, Трета част
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!