Ц елувката под дъжда може да е стандартна сцена в романтичен филм. В статия, публикувана в списание „Еволюционна антропология“, един учен разглежда причините, поради които целувката може да е еволюирала при хората и да се е превърнала в символ на любов и привързаност, какъвто е днес.
Според статията целуването може да е възникнало като форма на поведение за обгрижване сред нашите предци.
„Защо е необходимо изпъкването на устните и лекото притискане при докосване на друг човек? Маймуните капуцини пъхат пръсти в очите на приятелите си в знак на привързаност, защо хората са развили целуването?“ Това пише Адриано Р. Ламейра, който работи като изследовател от британския университет в Уоруик в статията.
Ламейра обсъжда няколко теории за това как е еволюирало целуването, включително идеите, че то е възникнало от форма на „смъркане“, от кърменето на бебета или от това, че майката е подавала предварително сдъвкана храна на бебетата си.
„Тези хипотези обаче се затрудняват да обяснят контекста и функцията на целувката. Целувката няма хранителна цел“, пише Ламейра.
Поведение, подобно на целувката, е наблюдавано при човекоподобните маймуни, обикновено след конфликт, когато две маймуни се опитват да се помирят.
„Контактът уста в уста при човекоподобните маймуни е рядък и се проявява основно като поведение на помирение и утеха след конфликт, често последвано от обгрижване“, пише Ламейра.
„Тези моменти на допир с муцуна се наричат „целувка“, до голяма степен поради бързото сходство на поведението с това, което човешките наблюдатели лесно разпознават за себе си.“
#News: #Study delved into why humans kiss. Turns out it may have evolved from our common #ape ancestors grooming #behaviour #animals #communication. Most apes are #endangered, some critically. #Boycott4Wildlife #BoycottPalmOil #COP16 https://t.co/BR3SI7We2b pic.twitter.com/4Oj11aT6vT
— Palm Oil Detectives #BoycottPalmOil (@PalmOilDetect) October 29, 2024
Освен това по време на грууминг - основна форма на социална връзка - маймуните са склонни да докосват устата си до своя другар.
Ламейда издига теория, наречена „хипотеза за последната целувка на груумъра“, която предполага, че целувката при хората е остатъчна форма на този грууминг контакт с устата.
Любовта от пръв поглед съществува: Ето кои са очевидните признаците
Когато хората са загубили козината си, продължителността и необходимостта от грууминг са намалели. Въпреки това този последен акт на обгрижване - притискане на устните и леко засмукване - може да се е запазил като социален жест, който в крайна сметка се е развил в целувка.
„Социалното поведение на човекоподобните маймуни предполага, че целувката вероятно е запазеният последен етап на контакт с устата при обгрижването, когато обгрижващият засмуква с изпъкнали устни козината или кожата на обгрижвания“, пише Ламейра.
„Финалната целувка на груумъра показва изпъкнали устни и засмукващо движение, извършва се между различни индивиди от общността (напр. не само от или към бебета или сексуални партньори), а сред тях - тези с по-тесни социални връзки и/или родство.“
Тази теория в никакъв случай не е доказана, но отбелязва много неща, които предишните хипотези за произхода на целувката не успяха да постигнат.
„Потенциален начин да започнем да събираме доказателства за тази хипотеза би могло да бъде сравняването на поведението при обгрижване между популации с различна дебелина на козината“, предлага Ламейра.
* Във видеото: 77 години по-късно: Двама души се събраха след ученическа целувка в автобус
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!