Ч аят е една от най-популярните напитки в света, на второ място след водата, и за това има основателна причина. Този хранителен източник на енергия се слави с успокояващия си ефект, смелите си вкусове и впечатляващите ползи за здравето.
„Чаят не съдържа калории и е много богат на антиоксиданти“, казва Уитни Линсенмайер, регистриран диетолог и говорител на Академията по хранене и диететика.
Тези свойства спомагат за намаляване на риска от инсулт, подобряване на кръвното налягане и нивата на холестерола и засилване на имунната функция. Всъщност проучване от 2022 г. установява, че при редовните консуматори на чай рискът от смърт за десет години е с 9-13% по-нисък в сравнение с тези, които не пият чай.
И така, какво прави една обикновена чаша чай толкова силна? Ето какво се случва с тялото ви, когато го пиете.
Как чаят помага за съсредоточаване и намаляване на стреса
Пиенето на чай може да бъде ефективно средство за подобряване на настроението, благодарение на комбинацията от кофеин и L-теанин, която подобрява бдителността, без да предизвиква нервност, свързана с кафето, казва Джени Нортън, регистриран диетолог в RET Physical Therapy. За разлика от чашата с кафе, кофеинът от чая се усвоява по-бавно, което осигурява стабилна енергия за по-дълъг период от време.
Същевременно L-теанинът, непротеинова аминокиселина, която се съдържа почти изцяло в чая, спомага за релаксацията и подобрява когнитивните способности. Многобройни проучвания показват, че L-теанинът повишава концентрацията, подобрява запаметяването, помага при стрес и може да предпазва от хронични заболявания.
„Той също така ви дава малко умами - пикантен аромат, който подобрява вкуса на храната", казва Куан Вуонг, изследовател на храненето в Университета на Нюкасъл, Австралия.
Чаят Матча е богат на L-теанин, като при церемониалните сортове той е с най-висока концентрация поради процеса на отглеждане в сянка. За сравнение, билковите чайове, които се приготвят от смес от различни билки и подправки, предлагат безкофеинови алтернативи, богати на антиоксиданти. Например ройбосът, южноафрикански билков чай, е богат на аспалатин - флавоноид, който може да помогне за регулиране на кръвната захар.
В допълнение към L-теанина, чаят съдържа малки количества от невротрансмитера GABA (гама-аминомаслена киселина), който може да засили успокояващото му действие и да помогне за намаляване на тревожността.
Освен химическия състав, топлината и ароматът на чая ангажират сетивата по начин, който допълнително подпомага яснотата на ума и релаксацията. Проучванията показват, че сетивните усещания при пиене на чай могат да помогнат за понижаване на нивата на кортизол, намаляване на тревожността и засилване на вниманието.
Например проучване от 2018 г. установява, че вдишването на аромата на черен чай намалява маркерите на стреса при участниците, изпълняващи когнитивни задачи. Цветните чайове, като лайката, са особено ефективни за релаксация, докато освежаващият аромат на ментовия чай е свързан с подобряване на бдителността.
Полезен ли е чаят за хидратация?
Една от най-простите, но съществени ползи за здравето от чая е хидратацията, казва Ема Бекет, изследовател на храненето в университета в Нюкасъл, Австралия. Хидратацията помага на сърцето и мускулите да работят по-ефективно, смазва ставите, помага на храносмилането и подобрява когнитивните функции.
Въпреки че чаят е диуретик, благодарение на кофеина ефектът е слаб, което му позволява да остане положителен.
„Хидратацията не е свързана само с това, което остава в тялото ви. Хидратацията е свързана с това водата да се движи през тялото ви, а при движението през тялото ви това дава възможност на организма ви да премахне токсините и да балансира солите“, казва Бекет.
Съединенията на чая, които се борят с болестите
Чаят е богат източник на антиоксиданти, особено на флавоноиди като катехините. Те се борят с клетъчното увреждане, намаляват възпалението и потенциално понижават риска от хронични заболявания като сърдечни болести и някои видове рак. Зеленият чай се отличава с високото си съдържание на катехини, което го прави мощен източник на противовъзпалителни и противоракови свойства.
С високото си съдържание на катехини зеленият чай е особено ценен заради противовъзпалителните и противораковите си свойства. Четирите основни катехина в зеления чай са епикатехин, епигалокатехин, епикатехин галат и епигалокатехин галат (EGCG), които работят заедно, за да осигурят тези ползи. В предварителни проучвания е доказано, че EGCG помага за регулиране на нивата на кръвната захар, за намаляване на коремните мазнини и за подобряване на окисляването на мазнините по време на тренировка, което го прави любим сред любителите на здравето.
Докато зеленият чай съдържа най-висока концентрация на катехини, черният чай запазва антиоксидантните си свойства, въпреки че е подложен на ферментация, която намалява нивата на катехини, казва Вуонг. Този процес създава уникални съединения като теафлавини и теарубигини, които допринасят за ползите за здравето на черния чай.
Нови изследвания показват, че антиоксидантите в чая могат да играят роля в поддържането на здравето на чревния микробиом, като насърчават растежа на полезните бактерии, които могат да повлияят на всичко - от храносмилането до имунната функция.
Тези констатации подчертават важността на консумацията на чай като цяло, където неговите съединения взаимодействат синергично за постигане на максимални ползи за здравето.
„Хората са се опитвали да възпроизведат отделните съединения, които се съдържат в чая“, казва Джули Стефански, регистриран диетолог и говорител на Академията по хранене и диететика. Въпреки това, както отбелязва Стефански, изолирането на специфични съединения от чая никога не носи същата полза като пиенето на чаша поради сложността на различните съединения, които се съдържат в чая.
„Те действат заедно“, казва Стефански.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!