Б роят на пингвините във втората най-голяма колония от императорски пингвини в света драстично намалява, след като три зими подред малките се удавят.
По данни на Британското антарктическо проучване, което съобщава и за опасността, грозяща колонията, пингвините от Хали Бей са били от 5 до 9 % от всички императорски пингвини по света или между 15 000 и 24 000 двойки.
През 2016 г. обаче ледниковата платформа,
на която отглеждат бебетата си, се разпада поради суровите климатични условия и малките, все още неспособни да плуват, падат в ледените води. През 2017 и 2018 г. историята се повтаря.
„За последните 60 г. климатичните условия в залива Хали Бей никога не са били стабилни, но през 2016 г., след период на необичайни бури, ледът се пропука през октомври, още преди новородените да се оперят. Същото се случи през 2017 и отново през 2018 г., довеждайки до смъртта на почти всички новородени кралски пингвини всеки сезон“, пишат учените от Британското антарктическо проучване.
Всеки април кралските пингвини пристигат на Хали Бей
да се размножават. За да могат новородените да оцелеят, ледниковата платформа трябва да остане стабилна по време на зимата в Южното полукълбо, траеща до декември.
Данните са извадени от сателитни снимки и са потвърдени от експедиция в областта.
През 2018 г. няколко стотици, или около 2 % от популацията на колонията, се завръщат на Хали Бей.
Завърналите се пингвини изглеждат объркани
Възрастните стоят все по-близо да ръба на ледената платформа от обичайно и са все по-разпръснати едни от други заради пукнатините в леда.
„Дали зрелите представители се размножават, или не, е трудно да се установи от снимки“, пишат учените в доклада, публикуван в научния журнал Antarctic Science.
Добрите новини са, че поне една колония на кралски пингвини процъфтява
Колонията на глетчера Доусън-Ламбтън, намираща се на 55 км южно от Хали Бей, е достигнала брой от 14 612 двойки през 2018 г. Двойките кралските пингвини в същата колония през 2015 г. са били едва 1280, през 2016 г. – 5315, а през 2017 г. - 11 117.
Само за три години броят им е нараснал 11 пъти.
Цифрите все още не могат да се сравняват с тези от Хали Бей преди колапса, но предполагат, че доста пингвини са мигрирали на юг, за да избягат от суровите условия.
В дългосрочен план учените отбелязват, че климатичните промени и суровите зимни условия се превръщат във все по-голяма заплаха за популациите на пингвините.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!