Д а се събудиш и от устата ти да излезе вместо нежно чуруликане на славей – едва доловим прегракнал звук! Освен че е неприятно за слушане, това е и доста стресиращо, понякога – и болезнено, а причините може да са много. Вирус, претоварване на гласните струни или някакво по-специфично заболяване – в детайли това може да го прецени лекар, защото измененията в гласа са симптом, а не диагноза сами по себе си.
Със сигурност обаче внезапно удебеленият, нисък и дрезгав глас сочи, че нещо не е наред и вероятно имаме възпаление на гласните струни, на ларинкса или някакво друго дразнение, което може да ни остави дори без никакъв глас. Ако просто сте претоварили гласните си струни от много викане или пеене, вероятно ще имате подобрение до ден-два, особено ако си дадете почивка и не говорите много и силно.
Ако обаче промяната в гласа е съпътствана и от болки в гърлото, както и други признаци на настинка или вирус (кашлица, температура и т.н.), тогава може би трябва да посетите лекар, особено ако състоянието ви остане без промяна повече от седмица.
- Какво потенциално може да предизвика промяна в гласа ни?
Вирусните инфекции са най-честите причинители на загуба или промяна в гласа, както и бактериалните такива – обикновено това са възпалени сливици, гнойни ангини и прочие заболявания. Възпалението на гласните струни и хроничният синуит също се отразяват на гласа, а по-малко популярни причинители са и рефлуксът (връщането на стомашна киселина, особено вечер и нощем, или при лягане непосредствено след хранене), алергичната реакция към някои храни, тютюнопушенето или престояването дълго време на място, където се пуши, както и прекалената консумация на алкохол.
Сухият въздух в помещението, в което прекарвате повече време, също спомага за дразнещо усещане в гърлото и промяна в гласа, а ако сте забелязали, че имате неприятно усещане от препарати за почистване на подове или пък омекотители за пране, което е простряно в помещението – не си измисляте, те също могат да доведат до промени в гласа и болки в гърлото.
Разбира се, хората, които активно употребяват гласа си всекидневно – певци, актьори, учители, обучители и т.н., много по-често страдат и от тези симптоми, а и при тях ефектът от загубата на глас е много по-тежък, тъй като това може да им коства много. Всички те са и много по-подготвени в това как да пазят този ценен актив – гласовите си струни и звука, който те произвеждат.
Колкото оперни певици питате, толкова рецепти за „разгряване“ и опазване на гласа ще чуете – от сурови жълтъци, до чайове с мед, различни билкови отвари, задължителната вода и какво ли още не! Всички „рецепти“ обаче имат една обща брънка – овлажняването на лигавиците в устната кухина и поддържането на добра хидратация на всички тъкани в нея. В тази задача великолепен помощник са и пастилите за смучене, които осигуряват допълнителна защита и хидратация на гърлото и гласните струни. Исла медик хидро+ съдържат популярния с полезните си свойства исландски лишей, както и хиалуронова киселина, които действат в комбина, като успокояват гласните струни и стимулират слюноотделянето по естествен начин.
Исландският лишей съдържа полизахариди, които образуват плътен защитен филм върху лигавицата и спомагат за възстановяването и регенерацията ѝ, а специалният хидрогел комплекс я защитава от дразнители и стимулира слюноотделянето. Пастилите не съдържат захар, лактоза и глутен и нямат анестетично действие. Могат да бъдат ползвани от вегани, възрастни и деца над 6 години. Препоръчително е тяхната употреба да бъде съпътствана и от други мерки за защита на гласа и гърлото – почивка, прием на достатъчно течности, ограничаване на вредни навици, като тютюнопушенето и прием на алкохол, и, разбира се, щадене на гласа.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.