О громните кратери във вечната замръзналост на Сибир може би най-накрая ще имат категорично обяснение. Според учените те се образуват, когато вода под налягане предизвиква пукнатини във вечната замръзналост, което води до внезапно и експлозивно освобождаване на метан.
Мистериозните кратери са с дълбочина 160 фута (50 м) и диаметър до 230 фута (70 м) и се появяват за първи път през 2014 г. на северните полуострови Ямал и Гидан в Русия. Парчета скала и лед, разпръснати по пейзажа около кратерите, показват, че те са причинени от гигантски експлозии. Тези странни кратери никога не са откривани на други места в Арктика.
Сега ново изследване може най-накрая да обясни защо тези експлозии се случват само в Сибир.
„Това са много, много специфични условия, които позволяват това явление да се случи. Говорим за много нишово геоложко пространство“, казва в изявление съавторът на изследването Ана Моргадо, докторант и инженер-химик в Университета в Кеймбридж, Великобритания.
Без значение колко нишови са, експлозиите биха могли да предизвикат климатична обратна връзка, която да доведе до огромни емисии на мощния парников газ метан.
„Възможно е това да е много рядко срещано явление. Но количеството метан, което се отделя, може да има доста голямо въздействие върху глобалното затопляне“, казва Моргадо.
През последното десетилетие изследователите предложиха няколко фактора, които могат да допринесат за образуването на сибирските кратери, като ги свързаха с размразяването на вечната замръзналост и с разпадането на водно-метанови кристали, наречени метанови хидрати, на метан и вода.
„Знаехме, че нещо кара слоя метан хидрат да се разпада“, казва Моргадо.
За да разберат как са свързани всички тези фактори, изследователите работят с поредица от уравнения и провеждат експерименти в лаборатория, която имитира вечната замръзналост. Те установили, че експлозиите вероятно са причинени от високо налягане, подобно на това как балонът се взривява, когато е прекалено надут. След това трябвало да разберат какво причинява това свръхналягане.
„Това малко прилича на детективска работа“, казва Моргадо.
В новото проучване се посочват джобове със солена вода във вечната замръзналост, наречени криопеги, които се намират непосредствено над метановия хидрат. Тези криопеги, открити само в Северна Русия, са останки от праисторически морета, които са изчезнали по време на последния ледников период, когато температурите са се понижили, задържайки водата в ледените покривки на целия континент. Криопегите остават течни въпреки ледената си среда поради високото налягане и съдържанието на соли.
Тъй като криопегите са много по-солени от заобикалящата ги вечна замръзналост, разтопената вода от размразяващата се вечна замръзналост на повърхността се спуска в тези джобове, за да изравни концентрациите на сол между двата водни резервоара, се посочва в проучването, публикувано на 26 септември в списание Geophysical Research Letters. По този начин бавно се повишава налягането в криопегите.
В крайна сметка напрежението става толкова голямо, че във вечната замръзналост над криопегите се образуват пукнатини. Това освобождава налягането във вечната замръзналост. Хидратите на метана, намиращи се непосредствено под криопегите, се поддържат стабилни от ниските температури и високото налягане, така че внезапното спадане на налягането в тези слоеве може да доведе до отделяне на метана от кристалите и връщането му в газообразно състояние, което да предизвика огромна експлозия.
Тези процеси вероятно протичат в продължение на няколко десетилетия, поради което експлозиите, водещи до кратери, са редки, отбелязват авторите на изследването.
*Заглавната снимка е илюстративна!
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!