Д а, наистина египтяните са правили това. Но не са го правили като знак, че наистина са обичали своите домашни любимци. В рамките на техния мироглед животните са били възприемани като свещени, играещи важна роля в ежедневието и в религиозното поклонение. Много от тях са били свързвани с определени богове, с които са имали общи характеристики.
Котките били особено популярни. Дори английската дума "cat" произлиза от северноафриканския термин quattah. От статуи до надгробни рисунки, котките са изобразявани на множество предмети, които свидетелстват за възприеманите от тях защитни и свещени качества. Има дори сведения, че котките, притежавани от кралски особи, са били украсявани с луксозни златни бижута.
Но древните египтяни не са почитали котките сами по себе си. "Това, което са правили, е да наблюдават поведението им", обяснява Антониета Катанзарити, куратор на изложбата "Божествени котки": Котките на Древен Египет , в NPR. Наблюдавайки техните характеристики, като например прецизност, агресия или грижовност, древните египтяни са създавали богове по техен образ и подобие. Тази връзка е описана като подобна на тази с кравата в рамките на съвременна Индия.
Археолозите смятат, че котките са били опитомени за първи път като ефикасна борба с вредителите и отровните змии. Когато котките стават все по-домашни, популярността на Бастет - древноегипетската богиня на дома, плодородието и защитата с котешка глава, използвана за привличане на късмет и отблъскване на злите духове - нараства неимоверно. Отглеждането на котките като домашни любимци било натоварено със същите качества. Бастет скоро вдъхновила така наречения култ към котката, съсредоточен около Бубастис.
Древните египтяни обичали котките толкова много, че ги мумифицирали и погребвали в сложни ритуали. Често ги погребвали заедно с техните хора, за да се присъединят към тях в задгробния живот. Парадоксално е, но котките са били смятани и за подходящи жертви за боговете.
Тези обичаи стимулирали процъфтяваща икономика, в която милиони котешки мумии били създадени чрез развъждане и балсамиране на котки за създаване на дарове. Националните музеи в Ливърпул съобщават, че през 1890 г. в Ливърпул са били изпратени над 180 000 мумифицирани котки. Като акт на културен геноцид те са продадени, за да бъдат използвани като тор.
В този културен контекст осигуряването на благосъстоянието на котките е било от решаващо значение за спечелването на благоволението на бога.
"Ако една къща се запали, това, което се случва с котките, е нещо необичайно", пише Херодот. "Египтяните не си правят труда да се опитат да потушат пожара, а се разполагат на определени интервали около къщата и се грижат за котките." Като се имат предвид преобладаващите културни норми, бръсненето на веждите след смъртта на почитана домашна котка е било подходящ израз на уважение, необходим за осигуряване на постоянна защита на Бастет.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!