Ж ивотът на Джон Ленън е изпълнен с впечатляващи събития и фронтменската позиция в най-популярната група на планетата е само едно от тях.

През втората половина на 60-те години певецът избира да използва безпрецедентната си платформа, за да направи редица изказвания, свързани с тогавашното състояние на обществото. Повечето от тези негови изказвания спечелват всеобщо одобрение и призиви за мир.

Въпреки че съвместните му акции с Йоко Оно спечелват най-много популярност и обществено внимание, то има още един емблематичен момент, който разтърсва британската култура из основи.

Получаването на признание от монарха е най-високото признание, което може да бъде получено във Великобритания.

Ако днес се наблюдава повишена активност в отдаването на почести на всякакви дейци на изкуство, то през 60-те години ситуацията е различна и фактът, че „Бийтълс“ са удостоени с Ордена на Британската империя става водеща новина на всички медии през 1965 г.

Когато обаче Джон Ленън решава да върне своя орден, новината е дори още по-разтърсваща.

На 26 октомври 1965 г. „Бийтълс“ отиват в Бъкингамския дворец, за да получат своите награди лично от младата кралица Елизабет Втора.

Според самия Джон Ленън мениджърът им Браян Епстайн е този, който успява да го убеди да отиде на церемонията.

„Мислехме, че предложението да получим Ордена на Британската империя е толкова смешно, колкото смятаха и всички останали“, спомня си веднъж певецът.

„Срещнахме се и се съгласихме, че е глупаво...но тогава всичко изглеждаше като част от играта, която се съгласихме да играем.“

Ленън си спомня как кралицата го е попитала дали работят усилено напоследък, а той не могъл да се сети какво са правили напоследък и затова отвърнал: „Не, напоследък си почиваме“.

„Всъщност записвахме албум, но не можах да се сетя какво да кажа“, продължава музикантът.

Това е знак за безразличието, което Ленън изпитва не само към кралицата, но и към ордена и цялата помпозност на церемонията.

Мнозина отдават внезапната мания на Ленън към идеята за световен мир на запознанството му с Йоко Оно. Той започва да се отдръпва от идеята за покоряване на класациите с „Бийтълс“ и започва все повече да се възприема не като поп звезда, а като артист.

Певецът става по-социално ангажиран и посветен на каузата за мира. Благодарение на популярността му, гласът му бива чут повече отколкото на други.

Тази роля на лидер на едно ново поколение сякаш му е била предопределена.

Ленън винаги е бил учен да се съмнява във всичко в живота си. Единственото, в което винаги е вярвал, е любовта, и впоследствие – мирът.

След срещата си с Йоко Оно идеята за световен мир заема централно място в живота му.

На 25 ноември 1969 г. Джон Ленън решава да свика пресконференция, по време на която обявява, че се отказва от своя Орден на Британската империя в знак на протест.

Това е едно от най-експлозивните телевизионни излъчвания, в които Ленън някога взима участие. А нека не забравяме, че веднъж певецът казва, че „Бийтълс“ са по-популярни от Исус Христос.

В отговор на въпроса защо се отказва от ордена си Ленън отговаря: „В знак на протест срещу насилието и войната, особено участието на Великобритания в Биафра, за което британската публика не знае почти нищо“.

Цензурата в медиите е една от причините певецът да даде тази прескоференция. По това време Великобритания не може да се похвали с кой знае каква свобода на словото.

„Цялата преса, телевизиите и радиото, изкривяваха новините за Биафра“, казва Ленън по време на конференцията.

„Всичко, което научих за Биафра, е от журналисти и е повод на друг разговор, но започнах да се срамувам, че съм британец. Аз съм патриот и националист, Йоко може да потвърди това. Винаги говоря за това как Великобритания е изобретила радара и всички други неща, които сме направили...Така или иначе щях да върна ордена, можех да го направя поверително, но пресата така или иначе щеше да разбере. Щяхте да сте тук седмица по-късно така или иначе.“

Ленън изпраща обратно ордена си с бележка, изпратена до тогавашния министър-председател и до кралицата:

„Ваше Величество,

Връщам своя Орден на Британската империя в знак на протест срещу участието на Великобритания в конфликта между Нигерия и Биафра, срещу подкрепата ни за Америка във Виетнам и заради изпадането на “Cold Turkey” от класациите.

С любов.

Джон Ленън от Чанта“.

Разбира се, нито пресконференцията, нито връщането на ордена, повлияват на британската външна политика.

Освен това действията на Ленън му спечелват етикета на политически агитатор, което впоследствие му пречи да вземе американско гражданство.

- Госпожо, защо чак сега съобщавате за обира в дома ви? - Отначало мислех, че мъжът ми си е търсил чорапите...
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Двама българи са задържани в Гърция за "ало" измама

Двама българи са задържани в Гърция за "ало" измама

Свят Преди 4 часа

При разследването били установени още 11 подобни случая на измама

Тръмп заплаши Европейския съюз с контрамерки

Тръмп заплаши Европейския съюз с контрамерки

Свят Преди 4 часа

Тръмп: Европейският съюз е създаден, за да се възползва от предимствата на САЩ

Тръмп изпрати хора за мирни преговори в Русия

Тръмп изпрати хора за мирни преговори в Русия

Свят Преди 7 часа

Тръмп: Сега всичко зависи от Русия

Протести в София заради скандала с бюлетините

Протести в София заради скандала с бюлетините

България Преди 7 часа

Полицията със специални мерки за сигурност

Убийство на жена, предавано на живо в Япония, шокира света

Убийство на жена, предавано на живо в Япония, шокира света

Свят Преди 8 часа

Младата жена е получила множество прободни рани, включително по главата и врата

Историческа възможност: Обезопасяване на химическите оръжия в Сирия

Историческа възможност: Обезопасяване на химическите оръжия в Сирия

Свят Преди 9 часа

"Всички споделяме стремежа към свят, свободен от химически оръжия"

Снимката е илюстративна

🌡️ Рекордна пролетна жега в Русе: 25,8°C на сянка

България Преди 9 часа

Най-високата температура за 12 март от десетилетия насам ☀️

Зеленски: Няма да признаем окупираните територии за руски

Зеленски: Няма да признаем окупираните територии за руски

Свят Преди 9 часа

Данните на Deep State сочат, че украинската армия се е изтеглила от Суджа

<p>Канада отвръща на удара на Тръмп, налага мита за C$ 30 млрд.&nbsp;</p>

Канада отвръща на Тръмп: Мита за 30 милиарда канадски долара срещу САЩ

Свят Преди 9 часа

Митата са в отговор на тарифите на Тръмп срещу канадската стомана и алуминий

Принц Уилям ще посети британските военни, участващи в мисията на НАТО в Естония

Принц Уилям ще посети британските военни, участващи в мисията на НАТО в Естония

Свят Преди 10 часа

Уилям ще се запознае с това как Естония реагира на настоящия конфликт в Украйна

Кирил Петков се отказа от имунитета си по казуса с Йоловски

Кирил Петков се отказа от имунитета си по казуса с Йоловски

България Преди 10 часа

Това съобщи председателят на Народното събрание Наталия Киселова

Ферарио Спасов

Осъдиха шофьора, убил Ферарио Спасов

България Преди 10 часа

25-годишният Начо Пантелеев от Лясковец получи присъда

Конституционният съд два пъти искал изборните книжа

Конституционният съд два пъти искал изборните книжа

България Преди 10 часа

Централната избирателна комисия предоставила на съда с писмо изборните книжа само за част от избирателните секции

Огнището на морбили в САЩ обхваща три щата

Огнището на морбили в САЩ обхваща три щата

Свят Преди 10 часа

„Проблемът е, когато се разпространи в общности, които нямат високи нива на ваксинация“, казва д-р Катрин Троиси

ЕК: Отделна държава от ЕС няма да може да налага вето над плановете за превъоръжаване

ЕК: Отделна държава от ЕС няма да може да налага вето над плановете за превъоръжаване

България Преди 11 часа

Това поясни говорител на комисията на пресконференция