З а нас водата е извор на живот, а дъждът символ на прераждането.
Но за една от най-големите и най-сухи пустини на Земята – Атакама в Чили, дъждът се оказва проклятие, носещо смърт и разруха.
Учените сравняват пустинята с Марс и дори провеждат тестове на територията ѝ, защото нейната почва най-много се доближава до средата на червената планета.
Смята се, че пустинята е в това си състояние от 15 млн. години, а от 500 години не са регистрирани значителни валежи на територията ѝ. Това обаче се променя.
През март и август 2015 г. и през юни тази година в пустинята превалява значителен дъжд.
Сушата на територията на Атакама е нарушена
Нарушен е и естественият начин на живот на редица организми, приспособили се да живеят в изключителна суша.
Това буквално отмива различни екосистеми, неспособни да се справят с неочаквания и нежелан дъжд.
„Когато заваля над Атакама, очаквахме магически цъфтежи и пустинята да се прероди“, споделя астробиологът Алберто Фаирен от Университета „Корнел“ в Итака, Ню Йорк, който работи и за испанския изследователски център по астробиология в Торехон де Ардос, Испания.
„Вместо това научихме обратното след като открихме, че дъждът е убил едни от най-древните форми на живот в пустинята“, добавя той.
В пробите от почвата, вземани преди дъждовете са открити 16 различни вида микроорганизми. След неочакваните дъждове анализи на учените откриват, че между 75 и 87 процента от видовете са отмити.
„След дъждовете са открити само между два до четири вида микроби“, казва Фаирен.
Според учените организмите са умрели вследствие на осмотичен шок
Осмотичен шок преживяват организмите, когато субстанциите, разградени в течността около клетката, се променят рязко докато се движат около нейните мембрани.
Видовете са еволюирали така, че да могат да се справят с този стрес, но очевидно тези на територията на Атакама не са. Все пак стотици години наред не им се е налагало.
Така Атакама губи по-голямата част от своите микрообитатели
и днес на територията ѝ живеят само от два до четири вида.
Това откритие показва, че ако на Марс се появи течна вода, това би убило формите ѝ на живот… ако такива съществуват. Или пък са съществували, но неочакван марсиански дъжд ги е отмил.
Кой знае – само Марс. А за да узнаем и ние са нужни още много проучвания. Едно обаче е сигурно – митът, че водата е извор на живот, е разбит.
Четете още:
Тежки наводнения в пустинята Атакама
Била ли е Земята лилава преди милиарди години
Глобалното затопляне застрашава най-древните мумии в света
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още интересни новини последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!