Н е може да се отрече, че отглеждането на животни има огромно значение за човечеството от милиони години.
За разлика от овцете и кравите обаче, които са пригодени да бъдат отглеждани от хора, има и видове, които не биха процъфтявали във ферми.
В нов доклад учени разясняват защо октоподите не трябва да бъдат отглеждани във ферми.
Не само защото са интелигентни, но и заради последиците, до които това ще доведе.
Световният глад за октоподи расте
През изминалата година поради голямото търсене и недостатъчния ресурс цените на октоподите стремглаво се покачиха. Експерти очакват те да останат високи поне до края на 2019 г.
Количеството октоподи, уловени в свободни води, варира, което прави ловците на октоподи несигурни източници на ценния продукт.
Това кара хората да започнат да отглеждат октоподи във ферми и дори да провеждат опити да развъждат главоноги мекотели чрез генна модификация.
Учените се опасяват, че отглеждането на октоподи ще доведе до неизбежни последствия за околната среда като азотно и фосфорно замърсяване от животински отпадъци, кръстосване на видове, разпространяване на болести и нека не забравяме – загуба на естествения хабитат на октоподите.
Най-притеснително е храненето на октоподите,
пишат учените в доклада си. Както повечето отглеждани във ферми морски животни, октоподите са месоядни. Това означава, че имат нужда от рибен протеин и рибно масло в диетата си.
Недоразвитите октоподи пък се хранят само и единствено с жива храна, която във фермите трябва да им се набавя постоянно.
Една трета от уловената риба по целия свят се използва за хранене на други животни. Около половината от тази една трета отива при октоподите във фермите.
Много от видовете риби, които хората с удоволствие консумират, са обект на свръхриболов и броят им драстично намалява.
Октоподите имат нужда от много храна и засищането на глада им може да доведе до намаляване на световните запаси за човечеството.
Дори и този проблем да бъде разрешен обаче, има друга аспект, който прави отглеждането на вида във ферми лоша идея.
Октоподите са известни със своята интелигентност
и умението си да разрешават проблеми. Поради тази причина в аквариумите им се оставят различни играчки, за да не се отегчават.
Могат да отварят буркани, да различават хората, да запомнят пъзели, които вече са решавали, и дори да избягат от аквариум, ако са твърде отегчени.
Представете си какво би се случило, ако октоподите от една ферма организират „бягство от затвора“…
В плен октоподите развиват нестандартно поведение
като канибализъм и хранене от собствените си пипала.
„Освен аспектите за биологичното здраве и безопасността, октоподите имат нужда от високи нива на когнитивна стимулация, включваща изследване, манипулация и контрол над заобикалящата среда. Интензивните фермерски системи са неизбежно негостоприемни за тези животни“, пише екипът от учени.
Поради тези и други фактори учените по света се опитват изкуствено да развъждат октоподи.
Опитите за отглеждането на октоподи
в Мексико през последното десетилетие са доста обещаващи.
През 2017 г. японска компания за морски храни съобщи за успешно изкуствено измътени яйца на октопод и сподели очакванията си до края на следващата година да може да предлага октоподи.
„Надяваме се, че тези опции ще започнат да се прилагат и обществото ще осъзнае сериозните екологични и здравословни проблеми, до които проекти като отглеждане на октоподи във ферми могат да доведат“.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!